کیخا؛ مهندس ثبت حرکت

کیخا؛ مهندس ثبت حرکت

واگویه ، نهم آذرماه زادروز یکی از نابغه‌های ورزشی ایران است؛ مردی که با ثبت ۶ حرکت به نام خود به رکورددار رشته ژیمناستیک در این زمینه تبدیل شد.

نام «سعیدرضا کیخا» دیگر برای ایرانیان ناآشنا نیست. او اکنون در فدراسیون جهانی ژیمناستیک بالاتر از بزرگانی قرار دارد که تلاش کردند که حرکتی از خود به یادگار بگذارند. حرکاتی که تا پیش از حضور کیخا هیچ ایرانی موفق نشده بود یکی از آنها را هم به نام خود ثبت کند. کیخا که وارد عرصه ورزش شد این معادله را تغییر داد و نام ایران را وارد کتاب داوری (fig) کرد کتابی که بسیاری از کشورهای صاحب نام این رشته در آن حضور دارند.

این ورزشکار شیرازی که ژیمناستیک را از سن پنج سالگی آغاز کرده است می‌گوید: با وجود مخالفت پدرم به این رشته آمدم زیرا او دوست داشت که کشتی‌گیر شوم اما من ژیمناستیک را ترجیح دادم. رشته‌ای که پیشرفت در آن نشان داد که استعدادم در آن بیش از دیگر رشته‌های ورزشی است. حدود هفت سال در شیراز اصول اولیه این رشته را یاد گرفتم و با حرفه‌ای شدن در سن ۱۲ سالگی به تهران گام گذاشتم. مهاجرتی که هم در ورزش و هم در زمینه تحصیل کمک زیادی به من کرد.

هنر کیخا تنها در خرک حلقه نیست بلکه در زمینه تحصیلی دانش آموخته مهندسی مکانیک است و مدرک خود را از دانشگاه امام حسین (ع) اخذ کرده است. اما بعد ورزشی زندگی این مهندس بر بعد تحصیلیش چربش دارد. او در سطح جهان حرکاتی ثبت کرده که از ۱ تا ۶ به نام کیخا در کتاب داوری ثبت شدند. او دیگر یک ژیمناست در سطح ملی نیست بلکه ستاره‌ای است که توانست در جمع  بزرگان دنیا در جام ستارگان مدال طلا کسب کرده و نخستین تجربه بین‌المللی خود را در مسابقات اسلوونی با مدال نقره به پایان رساند. او  تمرکز خود را بر روی موفقیت در بخش خرک حلقه گذاشته و اکنون نیز سلطان این بخش است.

نام کیخا ۶ بار در کتاب داوری فدراسیون جهانی ژیمناستیک ثبت شده است و او این افتخار را در حالی برای ایران به ارمغان آورده که کمتر کارشناسی در دنیا انتظار داشت که ورزشکار ایرانی در برابر ورزشکاران چینی، ژاپنی و آمریکایی بتواند اینگونه هنرنمایی کند. اما کیخا نشان داد هیچ چیز نمی‌تواند مانعی در برابر هنر و اراده فردی باشد.

خودش اذعان دارد در سال‌های نخست دانشگاه یک کتاب داوری ژیمناستیک تهیه کرده است اما چون این کتاب به زبان انگلیسی بود قادر به خواندن آن نبود و تنها حرکات خود را از روی تصاویر آن تمرین می‌کرد. با این شیوه تمرین و تسلط وی بر خرک حلقه، او مدعی ثبت حرکت به نام خود شد و این ادعا را با مسوولان جهانی فدراسیون ژیمناستیک در میان گذاشت اما آنان تنها به یک حرکت او اجازه دادند که در مسابقات بین‌المللی به نمایش بگذارد. او  به مسابقات جهانی رفت و در آنجا با تسلط خود مسوولان جهانی را وادار به نخستین ثبت حرکت کرد.

 پسر شیرازی تاریخ ساز شد و نام یک ایرانی در کتاب داوری فدراسیون جهانی ثبت شد اما سعید قانع نبود بلکه با تلاش و کوشش مثال زدنی توانست شمار این حرکات را به ۶ افزایش دهد و اکنون نفر نخست ثبت حرکت در جهان به شمار می رود. این افتخار در حالی است که شاید اگر کیخا آن زمان به اجبار پدر به سمت کشتی می رفت ایران از چنین رکوردی محروم بود. پیش از کیخا یک ژیمناست ژاپنی با ژنج حرکت رکوردار جهان بود.

کیخا حالا المپیک ۲۰۲۰ را نشان گرفته است. هر چند که مسیر او هموار نیست و مشکلات سفارت و قطعی اینترنت وی را از حضور در مسابقات جهانی آلمان محروم کرد اما سه مسابقه پیش روی این ورزشکار می تواند زمان مناسبی برای نخستین آوردگاه المپیکی او باشد؛ آوردگاهی که می‌تواند کیخا را مطرح تر از شرایط کنونی بکند. او باید در رقابت های بین‌المللی استرالیا، قطر و جمهوری آذربایجان شرکت کند.

اشتراک این مطلب

K2_AUTHOR

واگویه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.