معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد: بستری شدن ۵۵۵ نفر از مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در مراکز درمانی گیلان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد: بستری شدن ۵۵۵ نفر از مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در مراکز درمانی گیلان

واگویه ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با مراقبت و پایش مستمر تاکنون نزدیک به ۱۸۰۰ نفر از درمان سرپایی بهره مند و ۵۵۵ نفر که با علائم مشابه آنفلوآنزا مراجعه کرده بودند در مراکز درمانی گیلان بستری شدند.

فردین مهرابیان،  در خصوص وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزا در گیلان اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزا یکی از بیماری های مسری است که در کنار سایر بیماری هایی که علائم شبیه به آنفلوآنزا دارند مثل سرماخوردگی و عفونت های شبه آنفلوآنزائی و... در فصول پاییز و زمستان شایع می شود.

وی افزود: طیف وسیعی از ویروس ها سبب مجموعه علائم سرماخوردگی مثل تب خفیف، سرفه، آبریزش بینی، بی حالی و درد عضلانی می شوند. عفونت های شبه آنفلوآنزایی با علائم مشابه سرماخوردگی با شدت بیشتر و احتمال درگیری ریه، بروز می کنند.

مهرابیان با بیان اینکه عفونت های آنفلوآنزای انسانی با شروع ناگهانی تب و لرز و سایر علائم مشابه سرماخوردگی و عفونت های شبه آنفلوآنزایی ها اما با شدت بیشتر، بروز می کند، خاطرنشان کرد: اهمیت  تشخیص و شناسایی عفونت آنفلوآنزا از سندرم های مشابه فوق الذکر این است که آنفلوآنزا در افراد بالای ۵۰ سال و کودکان زیر ۵ سال و بیماران واجد بیماری های زمینه ای مثل دیابت کنترل نشده، نارسایی قلبی و کبدی و بیماران نقص ایمنی، با علائم و عوارض شدیدتر و ناتوان کننده بروز کرده و در موارد نادری سبب مرگ خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: بنابراین تشخیص آنفلوآنزا از طریق گرفتن نمونه (سواپ حلقی) و آزمایش ژنتیکی ویروس انجام می شود و در صورت مثبت شدن آزمایشات تشخیصی تخصصی، درمان های لازم انجام خواهد شد.

مهرابیان با اشاره به اینکه پیش بینی شروع آنفلوآنزا امکان پذیر نیست، افزود: موج ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، امسال در مقایسه با سال گذشته کمی زودتر و با سرعت بیشتری اتفاق افتاد. تیپ ژنتیکی آنفلوآنزای سال گذشته در اغلب موارد از نوع H۳N۲ بود، در صورتیکه تیپ ویروس آنفلوآنزا امسال اکثرا H۱N۱ است.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه هر دو تیپ در گروه ویروس های آنفلوآنزای انسانی هستند، ولی تیپ امسال واجد خصوصیات سرایت سریعتر و بیشتر است و بنابراین موج آنفلوآنزای امسال زودتر و پرسر و صداتر ظاهر شد.

مهرابیان افزود: دانشگاه علوم پزشکی گیلان حسب وظیفه ذاتی خود در حفظ و ارتقای سلامت جامعه در تمام حوزه های مختلف از ستادهای معاونت های بهداشتی و درمان و غذا و دارو و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی تا سطوح خانه های بهداشت با استفاده از تجارب سال های گذشته در برخورد با آنفلوآنزا، از اولین هفته مهرماه امسال در خصوص اجرای برنامه ها و سیاست های مراقبت، کنترل، نظارت، پایش و ارزیابی بیماری آنفلوآنزا و سایر اقدامات وسیع آموزشی در رده های مختلف سازمانی از بهورزان خانه های بهداشت تا متخصصین بیمارستان های سطح استان و فراهم سازی امکانات و تجهیزات مورد نیاز از داروهای ضد آنفلوآنزای مربوطه تا تخصیص تخت ICU ایزوله جهت بستری بیماران آنفلوآنزا در بیمارستان های استان اقدام کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یادآور شد: با مراقبت و پایش مستمر آنفلوآنزای امسال که از ابتدای مهرماه شروع شد، تاکنون منجر به درمان سرپایی نزدیک به ۱۸۰۰ نفر و بستری ۵۵۵ نفر که با علائم مشابه آنفلوآنزا مراجعه کرده بودند، شد.

مهرابیان ادامه داد: پس از انجام آزمایشات تخصصی، ۵۸ نفر مبتلا به ویروس آنفلوآنزا تشخیص داده شدند و درمان تخصصی مربوطه انجام گرفت. متاسفانه علیرغم اقدامات درمانی، شش نفر فوت شدند که اکثرا به علت مراجعه دیرهنگام و وجود بیماری زمینه ای بوده است.

وی در پایان تاکید کرد: شستن مرتب دست ها جهت جلوگیری از انتقال ویروس از دست ها به مخاط بینی و دهان و چشم، خودداری از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علایم سرماخوردگی، پوشاندن دهان با دستمال تمیز در هنگام عطسه و سرفه و پرهیز از انجام این کار با دست ها، جدا کردن وسایل شخصی مثل قاشق و بشقاب و لیوان فرد بیمار از بقیه افراد خانواده، استفاده از ماسک برای بیماران، حفظ فاصله حداقل یک متری از دیگران هنگام سرفه و عطسه و جلوگیری از مصرف خودسرانه دارو و پرهیز بیماران از حضور در محل کار و ترددهای غیرضروری در اماکن عمومی از راهکارهای موثر برای مقابله با سرایت بیماری در جامعه است.

اشتراک این مطلب

K2_AUTHOR

واگویه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.