K2 Listing

K2 Listing

دستگاه CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا افتتاح شد و زمینه را برای توسعه توریسم سلامت در این شهرستان مرزی و بندری فراهم کرد.

واگویه، عصر دیروز یکشنبه_ یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان شهید بهشتی آستارا توسط دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهره برداری رسید.

دستگاه CT اسکن یا مقطع نگاری رایانه ای از جمله دستگاه های تشخیص پزشکی است که اندام های مختلف بدن را به صورت لایه به لایه تصویر برداری کرده و اندام های مورد نظر را به جهت کاربردهای تحقیقاتی و ‌درمانی تصویر برداری می‌کند.

برای خرید، استقرار و راه اندازی CT اسکن بیمارستان شهید بهشتی آستارا حدودا پنج میلیارد تومان با استفاده از اعتبارات و ارز دولتی هزینه شده است.

شهرستان های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر از جمله بیمارستانهایی بوده اند که طی کمتر از یک سال اخیر در پی پیگیری های مستمر و مطالبه گرایانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه CT اسکن مجهز شده‌اند.

دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تامین زیرساخت‌های درمان دولتی حق گیلانیان است، اظهار کرد: در تلاشیم تا در آینده نزدیک بیمارستان‌های رازی، پور سینا، 17 شهریور، شهید نورانی تالش و امینی لنگرود را نیز مجهز به CT اسکن پیشرفته کنیم.

به گفته وی، نظام سلامت گیلان به هر دلیلی طی سالهای گذشته نسبت به رشد استان‌های همجوار خود و همچنین نسبت به متوسط کشوری عقب مانده و رفع این عقب ماندگی ها تنها به تلاش مستمر، بی منت و با همکاری مسوولان ملی از جمله مقام عالی وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه کشور ممکن خواهد شد.

یقینا استقرار و تجهیز بیمارستانهای دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه بر افزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آنها به مراکز خصوصی که بعضاً هزینه های بسیار بالایی را در بر داشته، می کاهد و همچنین مانع از طولانی تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت CT اسکن می‌شود.

دستگاه مقطع نگاری رایانه ای مستقر در بیمارستان دولتی شهید بهشتی آستارا علیرغم اینکه تنها ۱۵ روز از زمان بهره برداری آن گذشته روزانه به ۱۰ تا ۲۰ نفر از بیماران خدمت ارائه می‌کند و با توجه به مرزی بودن شهرستان آستارا در توسعه توریسم سلامت نیز می‌تواند نقش آفرین باشد.

گفتنی است با توجه به تراکم جمعیت و گردشگرپذیر بودن شهرستان بندری آستارا و در پی آن افزایش تروما جاده ای در کنار سایر سوانح و حوادث غیرمترقبه، راه اندازی دستگاه CT اسکن یک نیاز مبرم منطقه به شمار می رفت در حالیکه در گذشته بیماران هم استانی آذری زبان در شرایط اضطراری به ناچار باید به مرکز استان و یا شهرستان های استان های همجوار مراجعه می‌کردند که بعضاً ماه ها دریافت این خدمت به تعویق می‌افتاد.

آمار ها، شاخص های سلامت و از همه مهمتر ابراز رضایتمندی مردم در استان در بیمارستانها و مراکز دولتی نشان از افزایش زیرساختهای درمانی به ویژه در بیمارستانهای شهرستانهای گیلان در جهت توزیع عادلانه خدمات سلامت خبر می‌دهد.

 

 واگویه،  به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای گیلان، محمدی اصل مدیر کل زندانهای گیلان به اتفاق هیئت همراه در بازدیدهای دوره ای هفته قوه قضاییه از زندانهای گیلان ضمن حضور و بازدید از تمامی واحدهای زندان مرکزی با زندانیان دیدار چهره به چهره برگزار و از روند برنامه های قضایی آنان مطلع و دستورات قانونی لازم را برای مددکاران در تسهیل پرونده قضایی آنان  صادر کرد

محمدی اصل مدیر کل زندانهای استان گیلان در این بازدید ، تحمل کیفر مددجویان را در زندان با برنامه های سازنده  اصلاحی ، تربیتی و اشتغال روندی امیدوار کننده دانست و بیان داشت مددجویان بعد از آزادی با حرفه هایی که  در زمان تحمل کیفر می آموزند می توانند تصمیمات درستی را برا ی رسیدن به اهدافی که بتواند هم خود و هم جامعه کمک کنند بگیرند ،

محمدی اصل اشتغال مددجویان را راهگشای مشکلات آنان و خانواده هایشان عنوان و گفت : با وجود آموزش های علمی و کاربردی   در زندانها از جمله : قالی بافی ، نقشه کشی ساختمان ، کشاورزی ، برق صنعتی ، معماری ، صنعت خودرو ، صنایع دستی ، پرورش زنبور عسل ، ماهی های گرمابی و سردابی و … علاوه براینکه در زندان تحمل کیفر را برای آنان آسان  می سازد بلکه خود بستری را برای آنان فراهم می آورد  تا با کسب مدرک از عناوین حرفه های فوق بعد از آزادی از طریق مراقبت بعد از خروج زندانها به بانکها معرفی و برای ایجاد شغل مورد نظر تسهیلات دریافت کنند

مدیر کل زندانهای گیلان آمار برگشت پذیری افرادی که در زندان مهارت کسب نمودند  به چرخه جرم را بسیار اندک دانست و افزود : با رایزنی ها و برگزاری نشست های فنی و تخصصی در ایجاد برنامه های اشتغال کاربردی برای مددجویان تمام تلاش خود را داریم تا بتوانیم از بهترین منابع در راستای تحقق اهداف سازمان که همانا آموزش ، اصلاح و تربیت مددجویان برای بازگشت سعادتمندانه به جامعه است استفاده نماییم

وی با اشاره به سخنان محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشوردر خصوص اینکه بیان داشتند اصلاح و حرفه‌آموزی دو رویکرد تحولی سازمان زندان‌ها است گفت : در نشستهای متعدد و هم فکری های انجام شده ، پتانسیل های استانی شناسایی و برای هر نقطه از شهرستان که زندانی در آنجا تحمل حبس می نمایند دوره های توسعه آموزش کاربردی در نظر گرفته شد

وی در پایان با بیان اینکه در حال تدوین و شناسایی ظرفیتهایی هستیم که بدانیم کدامیک از آموزشهای کاربردی در زندانها بیشتربن جذب کار در جامعه را دارد به سخنان خود پایان داد

در چهارمین جلسه شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، 17 عنوان طرح تحقیقاتی ارسالی از مراکز و واحد‌های تحقیقاتی تابعه مطرح و بررسی شد.
 
 

واگویه، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا)؛ در چهارمین جلسه شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که با حضور اعضای شورای پژوهشی در دفتر معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه برگزار شد ، 17 عنوان طرح تحقیقاتی ارسالی از مراکز و واحد‌های تحقیقاتی تابعه مطرح و بررسی شد که از این تعداد طرح های مطرح شده، هفت مورد به تفویض اختیار طرح های تحقیقاتی اختصاص داشت.

 
 
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه استفاده از تکنولوژی روز و بهره مندی از تجارب دیگر کشورها در حوزه پسماند را امری مهم خواند.
 
  

واگویه،  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر آبتین حیدرزاده - سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه در نشست کارگروه بهداشت و پیشگیری پدافند زیستی که در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر ضرورت مدیریت جامع پسماند در استان گفت : یکی از مقوله هایی که باید به طور جدی به آن توجه کرد موضوع پسماند در گیلان است.

 وی استفاده از تکنولوژی روز و بهره گیری از تجارب دیگر کشورها در حوزه پسماند را امری مهم خواند و افزود : در بهره گیری از هر نوع تکنولوژی جهت حل مشکل پسماند باید رعایت استانداردهای زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.

 دکتر حیدرزاده در پایان  با بیان اینکه مراقبت از سلامت مردم و حفظ بهداشت محیط امری مهم است، اظهار داشت : نفوذ شیرابه حاصل از دفن پسماندها به داخل زمین و رسیدن آن به سفره های آب زیرزمینی به علت وجود آلاینده هایی نظیر هیدروکربن ها، فلزات سنگین و نظایر آن،  موجب آلودگی منابع آب و خاک می شود.  این امر، یکی از مهم ترین مخاطرات زیست محیطی محسوب شده و بروز انواع بیماری های پوستی حتی سرطان در بین مردمان بومی استان را نیز سبب می شود.

 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت ؛ فارغ از سمت ها،باحفظ همبستگی و پیوستگی، برای اعتلای فرهنگ جامعه، باید همگان تلاش کنند.
 
  

واگویه،  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا)؛  دکتر فردین مهرابیان - معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری دانشگاه اظهار داشت : دانشجویان، عضو خانواده ما در  معاونت فرهنگی و دانشجویی هستند و همه‌ ما باید با حفظ همبستگی و پیوستگی برای اعتلای فرهنگ جامعه، تلاش کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت نظرات و دیدگاه های دانشجویان در مجموعه‌ معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ، تصریح کرد: برای اجرای برنامه های پیشنهادی، تمام توان خود را به کار می‌گیریم همچنین آماده انجام خدمت به منظور پیگیری برنامه ها در نهادهای خارج دانشگاهی نیز می باشیم.

دکتر مهرابیان با اشاره به درخواست شفاف سازی بودجه کانون های فرهنگی هنری از سوی دبیر منتخب کانون‌های مذکور گفت در راستای شفافیت بودجه فرهنگی، اقداماتی انجام شده که به زودی نتایج نهایی را اعلام خواهیم کرد.

وی در ادامه تاکید کرد : فارغ از سمت ها و با حفظ پیوستگی و همبستگی،برای اجرایی شدن برنامه های تیم فرهنگی و دانشجویی و اعتلای فرهنگ جامعه، باید همه تلاش کنیم.

غلامرضا عبدالله زاده - مدیر فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه نیز با اشاره به اینکه اپیدمی کرونا لزوم در خانه ماندن را به دنبال داشت،  گفت : طی این مدت نهادهای دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی و هنری از فعالیت‌های  با ارزشمند خود، کناره گیری نکردند و در زمینه های‌ مختلف از جمله محتواهای آموزشی، فعالیت‌های هنری،بسته های حمایتی و اطلاع رسانی، در عرصه حضوری فعال داشتند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت فعالیت هدفمند، ارایه فعالیت هدفمند دبیران و نمایندگان حاضر در جلسه برای دوران پساکرونا، خواستار شد.

عبدالله زاده یادآور شد : با احتمال وقوع پیک دوم کرونا لازم است که هماهنگ و پا به پای هم حرکت کنیم تا آمادگی ها و آموزش‌های لازم را برای کاهش تشویش و نگرانی جامعه، ارایه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی- معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ضمن تقدیر از فعالیت‌های دانشجویی بر استمرار برنامه های هدفمند  تاکید کرد و گفت : فعالیت های فرهنگی شما عزیزان بسیار ارزشمند و قابل احترام است و تا جایی که بتوانیم برای پیشرفت این برنامه‌های هدفمند تلاش خواهیم کرد

 در پایان این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسن خواه- رییس اداره فوق برنامه دانشگاه نیز ضمن استقبال از فعالیت های  هدفمند دانشجویان، اظهار داشت : شما، نمایندگان دانشگاه در جامعه هستید و خواسته ما از شما، گام برداشتن در راستای اهداف فرهنگی ایران و اسلام است.

 در خاتمه دبیران و نمایندگان کانون های فرهنگی هنری ضمن ارایه عملکرد خود در طی ماه‌های اخیر به بیان برنامه های آتی خود پرداختند.

نشست شورای هماهنگی کانون های فرهنگی هنری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی، مدیران فرهنگی و فوق برنامه و دانشجویی، معاون فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، روسای اداره فرهنگی و فوق برنامه و دبیران و نمایندگان کانون‌ها در دفتر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه برگزار شد.

 
در طرح کارآزمایی بالینی بین المللی که تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی در زمینه درمان COVID-19 در حال انجام می باشد ، بیمارستان رازی رشت بیشترین مشارکت را در این مطالعه در جهان داشته است .
 
 

واگویه،  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛  کارآزمایی بالینی سازمان جهانی بهداشت با عنوان SOLIDARITY برای بررسی کارآیی و ایمنی چهار رژیم دارویی بیماری COVID-19 28 اسفندماه سال 1398 (18 مارچ،2020) شروع به کار نمود.

 کشور فرانسه به عنوان اولین کشوری بود که در سوم فروردین 1399 (22 مارچ) به این کارآزمایی پیوست و ایران نیز به عنوان پنجمین کشور در 19 فروردین  ماه سال جاری (۷ آوریل) به این طرح ملحق شد.

تاکنون با گذشت ۱۳ هفته از شروع مطالعه، ۲۱ کشور با مشارکت ۳۵۱ بیمارستان و ۴۳۶۳ بیمار در مطالعه وارد شده‌اند و با مشارکت ۱۷ کشور دیگر نیز موافقت شده است.

لازم به ذکراست ؛  ایران با ورود ۱۳۱۴ بیمار به عنوان اولین کشور و فرانسه با ۷۴۵ بیمار بیشترین مشارکت در این مطالعه را داشته‌اند. دربین ۱۷ بیمارستانی که بیماران آن  تا کنون ۳۰درصد جمعیت مورد مطالعه را دربر می‌گیرد، ۱۱ بیمارستان در ایران هستند که بیمارستان رازی رشت با تعداد 116 بیمار و با همکاری استاد فریبرز منصور قناعی و اساتید گروه عفونی مرکز آموزشی درمانی رازی بیشترین مشارکت را در این مطالعه در جهان داشته است. 

 
 
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد فردی که از ماسک استفاده می‌کند احتمال انتقال بیماری کرونا را به سایران به شدت کاهش می دهد.
 
 
واگویه، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی علوم دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا)؛ دکتر آبتین حیدرزاده -  سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به این مطلب که فردی که از ماسک استفاده می‌کند احتمال انتقال بیماری کرونا به سایران را به شدت کاهش می دهد. افزود : بر خلاف روز‌های اول شیوع بیماری کرونا  صرفا به افراد مشکوک به این بیماری گفته می‌شد از ماسک استفاده نمایند.

وی ادامه داد : اکنون افراد سالم ( تعدادی از افراد به ظاهر سالم می توانند ناقل ویروس کرونا برای سایران باشند)  هم باید از ماسک استفاده نمایند .

دکتر حیدر زاده با تاکید بر این که البته هیچ الزامی به استفاده از ماسک های N95 یا جراحی نیست ، یاد آور شد:  افراد می توانند از ماسک های دست ساز استفاده نمایند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی همچنان مورد تاکید است، گفت : گرمای هوا هیچ تاثیری به کاهش بیماری و ضعیف شدن ویروس کرونا ندارد و این که با شروع  فصل گرما  ویروس کرونا از بین می رود ، صحیح نیست.

وی با بیان این که برگزاری مراسم‌های شلوغ،  کانونی برای انتشار  ویروس کرونا محسوب  می شود ،تصریح کرد : فاصله گذاری اجتماعی باید همواره مورد توجه قرار گیرد و فرهنگ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید همه گیر شود . با رعایت بهداشت می‌توان با این ویروس مقابله کرد.

دکتر حیدر زاده در پایان یاد آور شد:  شدت کشندگی بیماری نسبت به قبل کمتر نشده و به علت رعایت  موازین بهداشتی از سوی مردم فقط تعداد مبتلایان نسبت به روز‌های اول شیوع این بیماری کمتر مشاهده می شود.
 
صفحه1 از105

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.