K2 Listing

K2 Listing

واگویه ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در روز پنجشنبه یک سورپرایز برای مردم خواهیم داشت که از طریق شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها آن را به اطلاع خواهیم رساند.

محمدجواد آذری جهرمی در افتتاحیه سومین نمایشگاه شهر هوشمند گفت: خوشحالم هوای تهران امروز پاک است و در یک هوای سالم در این همایش هستیم. سال گذشته تفاهم نامه ای با شهرداری امضا کردیم و تلاش کردیم با هوشمندسازی تهران را به شهری سالم، پاک و امن تبدیل کنیم و در این زمینه اتفاقات خوبی در سال گذشته رخ داد.

وی افزود: ضرورت‌ها و الزاماتی در این حوزه وجود دارد، اما اگر امروز به صورت هوشمند مدیریت نکنیم حتما مدیریت مان قابل قبول نخواهد بود و یادمان باشد که بازار هوشمندسازی هم باید وجود داشته باشد.

آذری جهرمی افزود: از بعد مدیریت شهری به هوشمندسازی و نحوه انجام آن نگاه کردیم. یکی از فعال ترین تفاهم نامه های بین دستگاهی را با شهرداری امضا کردیم و از شهرداری و همکاران خودم تشکر می کنم.

وی با اشاره به ثمره این تفاهم نامه گفت: امروز اگر کسی به ۱۳۷ یا آتشنشانی تماس بگیرد، اینگونه نیست که در نحوه آدرس دهی دچار گنگی باشد و یا مزاحمت ناخواسته ایجاد کند، از طریق api و زیر ساخت های دولت الکترونیک محدوده تقریبی فرد را اعلام می کنیم و زمان امداد رسانی به مردم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

وزیر ارتباطات افزود: امروز تلاش های زیادی برای طراحی مدل حرکتی خودروها شده است و شرکتهای قدرتمندی داریم که داده های قدرتمندتری از داده های شهرداری را در اختیار دارند.

وی تصریح کرد: ما امروز حتی برای پایش وضعیت و کیفیت ارتباطات ارایه شده به مردم از شرکت های خصوصی و استارتاپها بهره می گیریم و بزرگی خود را به جایگاهی که نشسته ایم نمی دانیم بلکه به بزرگی خدمتی که به مردم ارایه می دهیم می دانیم.

آذری جهرمی ادامه داد: امروز اصلا نگرانی نداریم که به عنوان وزارت ارتباطات به سراغ یک شرکت خصوصی برویم و به یک استارتاپ بگوییم شما دیتای خود را به ما بدهید زیرا این کارها را در راستای ارتقای کیفیت خدمات ارایه شده به مردم می دانیم.

وی افزود: اینکه ما سیاست مدار هستیم، ما را بی نیاز از بخش خصوصی نمی کند، امروز اشراف و تخصص حوزه استارت آپ از ما قوی تر است و باید برای استفاده از ظرفیت آنها در شیوه نگرش تغییراتی بدهیم.

آذری جهرمی افزود: اتصال شهرداری به دولت الکترونیک خوب و فعال است و امیدوارم شهردار نیز تا سال آینده قبوض کاغذی را حفظ کند.

‌وزیر ارتباطات افزود: شهرداری یکی از سازمانهایی بوده است که در راستای آزادسازی دیتا عملکرد خوبی داشته است و امروز در این شهر اتفاقات خوبی می افتد و ما در این حوزه اصلا شعار ندادیم.

وی گفت: مدیریت هوشمند و شهر هوشمند از حوزه زیر ساخت عبور کرده است و امسال باید به حوزه مدیریت هوشمند برسیم و هر دستگاهی در این حوزه مسؤولیت خودش را دارد.

وی افزود: شعار ندادیم، بلکه عمل کردیم و مدیریت شهری هوشمند به مشارکت بین دستگاهی رسیده است.هر دستگاهی در این فرایند مسئولیت هایی دارد و برداشت ها از مدیریت هوشمند شهری نیز متفاوت است، اما فناوری می تواند ساختارها را هم متحول و هم پیشرو کند.

آذری جهرمی تصریح کرد: فناوری نه تنها می تواند ساختارهای کهنه را متحول کند بلکه آنها را پیشرو کند. کندترین بخش وزارت ارتباطات بخش پست بوده است اما ما امروز همین فرایند کهنه را به نرم افزار پست پلاس اضافه کردیم تا پیشرو شده و نوآورانه شود.

وی ادامه داد: برنامه پست پلاس را پیش بردیم و امروز پست ما به هوشمندسازی شهری خواهد پیوست و ۲۰۰ موتور برقی و ۵۰ دوچرخه برقی را تا پایان سال به پست اضافه می کنیم.

وی به ورد خودروهای برقی نیز اشاره کرد و گفت: قصد ورود ۱۰ خودروی برقی را داریم و البته محدودیت هایی در صدور پلاک از سوی ناجا وجود دارد که امیدواریم ناجا این محدودیت را بردارد.بین پست و معاونت بار و کالا نیز تفاهم نامه ای را در حال نهایی کردن هستیم.

وی تصریح کرد: روز شنبه آینده نمایشگاه پست پلاس را در وزارت ارتباطات برگزاری خواهیم کرد و آنجا از این فرایند رونمایی می کنیم و امیدواریم سامانه بار و کالای شهرداری هم به این حوزه بپیوندد.

آذری جهرمی ادامه داد: کره زمین را دیگران برای ما به ارثیه گذاشته اند و ما هم باید برای آیندگان خود به امانت و ارث بگذاریم.

وزیر ارتباطات افزود: در روز پنجشنبه یک سورپرایز برای مردم خواهیم داشت که از طریق شبکه های مجازی و رسانه ها آن را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

وی گفت: امسال باید تمرکز کنیم بر تعاملات بین دستگاهی و خدماتی که دستگاه ها باید ارایه کنند و باید شهرداری فعالانه و مشوقانه عمل کند که البته باید شورای شهر مجوزهایی هم در این حوزه بدهد.

آذری جهرمی گفت: ما به عنوان یکی از کمک کننده های حوزه شهر هوشمند خودمان با پست پلاس به شبکه هوشمندسازی شهر تهران می پیوندیم.

واگویه ، رییس سازمان برنامه و بودجه گفـت: امسال گام نخست طرح اصلاح ساختار بودجه برداشته شده و شامل 4 محور و ۹ بسته است که چهار محور مبتنی درآمدزایی پایدار ، هزینه‌های کارا، ارتقای ثبات توسعه و عدالت و اصلاحات در نظام بودجه‌ریزی است.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری تشریح لایحه بودجه سال ۹۹ گفت: برنامه‌ای برای سال آینده تهیه کردیم که این بودجه برای اجرای برنامه‌های تدوین شده است.

بودجه‌ای مناسب با شرایط تحریم تدوین شده است

وی با بیان اینکه این بودجه برای سومین سال تحریم بزرگ اقتصادی تدوین شده است، گفت: برای سومین سال تحریم، بودجه‌ای مناسب با شرایط تهیه شده تا بدانیم چگونه منابع را برای این شرایط تسهیل کنیم.

معاون‌ رییس‌جمهور ادامه داد: روز گذشته لایحه بودجه با ۱۹جلد پیوست تقدیم مجلس شد. در این برنامه باید بدانیم تاثیر بودجه در زندگی مردم چیست و چگونه می‌تواند در این شرایط تحریمی به تسهیل زندگی‌ مردم کمک کند.

نیاز به دعا و کمک داریم تا آلام مردم را کاهش دهیم

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای قانون بودجه نیاز به دعا و کمک داریم تا بتوانیم آلام مردم عزیز را کاهش دهیم، گفت: بودجه کل کشور  ۴ ماموریت اصلی دارد که پیش بینی منابع ، برآورد مصارف، سیاست‌ها و‌اهداف دولت و کشور را شامل می‌شود.

نوبخت گفت: بودجه کشور شامل دو بخش است؛ بودجه عمومی و بودجه شرکت‌ها و‌موسسات انتفاعی دولت است که منابع عمومی بیش از ۴۸۴هزار میلیارد تومان است.

بودجه مبتنی بر چهار محور است

معاون رییس جمهور با تاکید بر  اینکه بودجه ۹۹ براساس طرح اصلاح ساختار بودجه تهیه شده گفت: امسال گام نخست آن در بودجه ۹۹ برداشته شده و شامل 4 محور و ۹ بسته است که چهار محور مبتنی درآمدزایی پایدار ،هزینه‌های کارا، ارتقای ثبات توسعه و عدالت و اصلاحات در نظام بودجه‌ریزی است.

وی افزود: بودجه تحریمی سال ۹۹ با استفاده از طرح اصلاح ساختار ارایه شده که مبتنی بر تحقق این ۴ماموریت است.

منابع عمومی رشد ۸ درصدی داشته است

نوبخت با بیان اینکه در بودجه ۹۹ سهم بودجه عمومی ۵۶۳ هزار میلیارد تومان است،گفت: رسانه‌ها بدانند بودجه عمومی ۴۸۴هزار میلیارد تومان نیست و درآمدهای اختصاصی به آن اضافه نمی‌شود. مجموع منابع عمومی کل هزار و ۹۸۰هزار میلیارد تومان است که سهم منابع عمومی ۴۸۴هزار و ۶۰۰میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته رشد ۸ درصدی دارد.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به محل تامین بودجه عمومی اظهار داشت: سه محل درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و‌ واگذاری دارایی‌های مالی تعیین شده است.

وی با بیان اینکه کشور را باید با درآمدها ا‌داره کنیم، گفت: باید بتوانیم سرمایه‌ها، دارایی‌ها و اوراق مالی دولت را به فروش برسانیم.

نوبخت ادامه داد: مالیات، حقوق گمرکی و سایر که شامل درآمد از سود شرکت‌های دولتی به دست می‌آید، مهم‌ترین محل‌های درآمد و تامین منابع بودجه محسوب می‌شوند.

درآمد حاصل از حقوق گمرک بیش از  ۲۰ هزار میلیارد تومان است

معاون رییس جمهور با بیان اینکه در سال آینده ۲۶۱ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل‌های مذکور داشته باشیم، اظهار داشت: ۱۷۵ میلیارد تومان سهم مالیات در درآمدهای دولت است که رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته دارد. همچنین درامد حاصل از حقوق گمرک بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است که رشد منفی نسبت به بودجه ۹۸خواهد داشت.

وی افزود: درآمد دولت از محل سایر درآمدها هم حدود  ۶۶هزار میلیارد تومان است که تغییر چندانی نسبت به بودجه امسال ندارد.

رشد ۹ درصدی درآمدهای دولت در بودجه سال آینده

نوبخت ادامه داد:بنابراین درآمد ۲۶۱ هزار میلیارد تومانی دولت از این سه محل برای سال آینده نسبت به بودجه امسال رشد  ۹ درصدی خواهد داشت.

فروش نفت و گاز رشد منفی ۶۸ درصدی دارد

وی با اشاره محل‌های دیگر تامین منابع مالی گفت: در بخش واگذاری دارایی سرمایه‌ای بحث فروش نفت و گاز را داریم که درآمد آن ۴۸ هزار و ۳۰۰میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به بودجه امسال رشد منفی  ۶۸ درصدی دارد.

پیش بینی فروش یک میلیون بشکه‌ای نفت در سال ۹۹

این مقام مسوول افزود :همچنین میزان فروش نفت در روز در بودجه سال ۹۹ یک میلیون بشکه احتساب شده است که در بودجه امسال این عدد ۱.۵میلیون بشکه در روز بوده است.

درآمد ۲۲.۲۵ میلیارد دلاری از فروش نفت و گاز

معاون رییس جمهور ادامه داد: درآمدهای ارزی صادرات نفت  ۱۸.۲۵میلیارد دلار در سال آینده پیش بینی شده است و درامد حاصل از فروش گاز هم ۴میلیارد تومان در نظر گرفتیم. بنابراین جمع درآمدهای ارزی صادرات نفت و گاز ۲۲.۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

سهم صندوق توسعه ملی ۳۶درصد است

وی اظهار داشت:صندوق توسعه ملی سهم  ۳۶درصدی در این درآمدها دارد که سهم آن به ۸ میلیارد دلار می‌رسد. همچنین سهم شرکت نفت از این درامدها ۱۴.۵درصد معادل ۳.۲میلیارد دلار و سهم دولت ۴۹.۵ درصد یعنی ۱۱میلیارد دلار خواهد بود.

نوبخت با اشاره به استمرار دلار ۴۲۰۰ تومانی در بودجه گفت: قرار است همچنان کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین شوند تا بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها در بازارها وجود نداشته باشد.

افزایش قیمت بنزین گامی در راستای واقعی شدن قیمت بود

وی افزود: دیدیدم که در افزایش نرخ قیمت بنزین که در واقع گامی بود برای واقعی شدن قیمت‌ها بود، چه ادعاهایی برای افزایش قیمت‌ها به وجود آمد. حال برخی از کارشناسان بر این باور بودند باید نرخ دلار برای تامین کالاهای اساسی افزایش یابد اما ما موافق آن نبودیم چرا که بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها می‌شد.

 

معاون رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ریال فروش نفت و‌گاز به بخش عمران و‌ درآمدهای ارزی آن در بخش کالاهای اساسی استفاده خواهد شد.

درآمد ۴۹.۵ هزار میلیارد تومانی از مولدسازی دارایی‌ها و فروش اموال مازاد دولتی

نوبخت با اشاره منابع حاصل از مولدسازی دارایی ها و فروش اموال مازاد دولتی گفت: برای سال آینده ۴۹.۵ هزار میلیارد تومان درامد از این محل برای کشور پیش بینی شده است. همچنین منابع حاصل از واگذاری پروژه‌های عمرانی یک هزار میلیارد تومان است که تلاش می کنیم سقف این رقم را بالا ببریم.

کاهش ۳۸ درصدی منابع حاصل از واگذاری‌های سرمایه‌ای

رییس سازمان برنامه ادامه داد: مجموع منابع حاصل از واگذاری‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۹۸.۸ هزار میلیارد تومان است که رشد آن نسبت به بودجه امسال حدود ۳۸ درصد کمتر است.

واگویه ، مجلس شورای اسلامی تصویب کرد از این پس شوراهای شهر برای ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک عوارض دریافت کنند..

 نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۸ آذر) و در ادامه بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ماده ۸ را با ۱۵۶ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

طبق این مصوبه ماده ۱۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاحات و الحاقات بعدی و تبصره۲ آن به شرح زیر اصلاح می‌شود و یک تبصره به عنوان تبصره ۳ به‌ آن الحاق می‌گردد:

ماده ۱۵ – شهرداری‌ها می‌توانند به منظور استفاده صحیح از ارز معابر شهری با توقفگاه خودروی مجاز حاشیه‌ای با هماهنگی پلیس راهور از ابزارهای لازم از قبیل ایست سنج (پارکومتر) یا کارتخوان استفاده کرده و مبلغ مناسبی که میزان و محدوده زمانی آن توسط شورای اسلامی شهر تعیین می‌شود از شهروندان اخذ و صرف توسعه، حمل و نقل عمومی نماید. توقف بدون مجوز به منزله ارتکاب تخلف توقف ممنوع است.

تبصره ۲، اشخاص حقیقی و حقوقی موظفند نسبت به ثبت بارنامه و پرداخت هزینه صدور آن به میزان ۲۰ هزار ریال اقدام کند. ۱۰۰ درصد درآمد خود به حساب شهرداری محل واریز می‌شود و صرف توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت‌های شهری شود. مبلغ مذکور هر سه سال یکبار به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران قابل اصلاح است.

وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور) موظف است نسبت به راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات بارنامه ظرف مدت شش ماه اقدام کند.

تبصره ۳، شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و با رعایت مصوبات شورای ترافیک استان‌ها (در تهران شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران) نسبت به وضع عوارض صدور مجوز ورود به محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد مطابق با قوانین و مقررات مربوطه اقدام کند.

واگویه ، در حالی که کارشناسان نسبت به قاچاق نسخه‌های خطی ایران به خارج از کشور بارها هشدار داده‌اند، معاون کتابخانه ملی از حذف بودجه دولت برای صیانت از نسخ خطی ایران خبر داد.

فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی، در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا بودجه در نظر گرفته شده برای صیانت نسخ خطی و جلوگیری از قاچاق این منابع به خارج از کشور همچنان برقرار است یا خیر، گفت: خیر، این بودجه یک سال تخصیص یافت و مقداری از آن نیز پرداخت شد که بر اساس آن نسخه‌های خطی نیز خریداری شد.

وی ادامه داد: متأسفانه با تعویق بودجه‌ای که رخ داده، توان خرید جدید نداریم؛ با توجه به همین امر درخواست دادیم تا مجدداً بودجه‌ای در این رابطه در نظر گرفته شود، اما با توجه به شرایط بودجه‌ای کشور باید منتظر گشایشی در کل کشور باشیم که بتوانند در این زمینه نیز اقدام کنند.

شرایط نگهداری از نسخه‌های خطی در ایران با وجود تلاش‌هایی که سازمان‌ها و مراکز مختلف در سال‌های اخیر انجام داده‌اند، چندان مطلوب نیست. این شرایط مربوط به نسخه‌هایی است که شناسایی‌ شده‌اند؛ هنوز بسیاری از نسخه‌های خطی هستند که در پستو و گنجه‌ خانه‌ها نگهداری می‌شوند و صاحبان آنها به دلایل مختلف از جمله عدم آگاهی و اطلاعات ناکافی، حاضر نیستند که نگهداری از این میراث نیاکان را به سازمانی بسپارند. به گفته کارشناسان؛ هنوز تعداد مشخصی از نسخه‌های خطی موجود در ایران به صورت دقیق و شفاف در دست نیست، اما آنچه در این رابطه واضح است، شرایط نامساعد و نامطلوبی است که حیات برخی از این نسخه‌ها را تهدید می‌کند؛ این در حالی است که هریک از این نسخه‌ها، خوشه‌ای از خرمن تمدن بزرگ ایران اسلامی است که از سرد و گرم روزگار و فراز و نشیب تاریخ به دست ما رسیده است.

در چند سال گذشته دغدغه دیگری نیز به میراث‌داران و حافظان این نسخ خطی افزوده شد: قاچاق نسخه‌های خطی. قاچاق کتاب مدتی است که به یکی از معضلات فرهنگی کشور تبدیل شده است. در این میان نسخه‌های خطی نیز از این معضل در امان نبوده و نیستند. با توجه به همین امر، غلامرضا امیرخانی، از کارشناسان فرهنگی و معاون سابق کتابخانه ملی، در اختتامیه پانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی، گفته بود: سؤالی که امروز می‌بایست مطرح کرد این است که چرا بسیاری از نسخ خطی از کشور خارج می‌شوند و ما بعد از مدتی متوجه این اتفاق می‌شویم؟ ظاهراً جواب این سوال مشخص است و به مسائل مالی برمی‌گردد اما واقعا باید عزم جدی در میان مسئولان رده بالای کشورمان به وجود بیاید که میراث فرهنگیمان حفظ شود.

پس از هشدار کارشناسان نسبت به مخاطرات و تبعات این موضوع، معاون وقت کتابخانه ملی اعلام کرد که با توجه به ضرورت حفظ نسخ خطی، بودجه‌ای به این منظور از سوی رئیس جمهور در نظر گرفته شده است. کتابخانه ملی با توجه به در نظر گرفتن این بودجه، اقدام به خرید نسخه‌های خطی متعددی کرد که در این میان، منابع ارزشمند خطی که از حیث تاریخی یا هنری حائز اهمیت بودند نیز دیده می‌شد.

این اولین‌بار نیست که انجام کارهای اصیل فرهنگی منوط به تأمین بودجه می‌شود. در حالی که نسخه‌های خطی ایران در شرایط غیر استاندارد نگهداری می‌شود یا به دست دلالان سر از کشورهای دیگر می‌آورند، گاه خبر می‌رسد که یک برگ از فلان نسخه در حراجی‌های بزرگ جهان به قیمت گزاف فروخته شده است. در این میان آنچه برای اهل فن و علم باقی می‌ماند، دریغ است و دریغ است و دریغ.

واگویه ، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا از امکان کنترل آثار هنری مسروقه در سطح بین‌الملل با استفاده از بانک اطلاعاتی اینترپل خبر داد.

سردار هادی شیرزاد با بیان اینکه استفاده از بانکهای اطلاعاتی سازمان اینترپل یکی از مهمترین ابزار مبارزه با سرقت و قاچاق آثار هنری و فرهنگی است، اظهار کرد: این بانک اطلاعاتی، شامل توضیحات و عکسهایی از بیش از 50 هزار اثر و تنها پایگاه داده در سطح بین‌المللی، برای ارائه اطلاعات ثبت شده پلیس درباره آثار هنری سرقت یا گمشده است.

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا تصریح کرد: کشورهای عضو سازمان اینترپل، اطلاعات مربوط به این اهداف را ارائه و کارشناسان سازمان، آنها را به پایگاه داده اضافه می‌کنند.

وی افزود: بر اساس سیستم پردازش داده سازمان اینترپل، فقط نهادهای معتبر دفاتر مرکزی ملی و سازمانهای خاص بین‌المللی مانند یونسکو، شورای بین‌المللی موزه‌ها و مرکز بین‌المللی مطالعه و حفاظت از املاک فرهنگی می‌توانند اطلاعات ارائه شده را در این پایگاه بارگذاری کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: علاوه بر روشهای داده سنتی، کاربران می‌توانند با بارگیری و تأیید تصویری از هر اثر هنری و با استفاده از نرم‌افزار تطبیق تصویر بانک اطلاعاتی اینترپل، جست‌وجوی خود را ارتقاء دهند.

واگویه ، وزیر بهداشت از جذب ۱۰ هزار نیروی جدید در سال جاری خبر داد و گفت: اولویت جذب با نیروهایی است که قبلا مشغول به کار بوده و دارای سابقه کار هستند.

وزارت بهداشت یکی از دستگاه‌هایی است که با کمبود نیرو مواجه است و برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی دچار مشکل شده‌اند. 

در مقابل تعداد زیادی از نیروهای شاغل در این وزارتخانه نیز سالهاست به صورت قرار دادی مشغول به کار بوده و هنوز به استخدام این وزارتخانه در نیامده‌اند.

سعید نمکی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «برنامه‌ای برای استخدام نیروهایی با چند سال سابقه کار و قراردادی دارید؟»، اظهار داشت: امسال در حال جذب حدود ۱۰ هزار نیروی جدید هستیم که اولویت با همین نیروهایی است که چند سال دارای سابقه کار هستند.

واگویه ، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از بازاریابی بین‌المللی برای فروش و صادرات کالاهای تولیدی زنان سرپرست خانوار خبر داد.

«معصومه ابتکار» معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، در ارتباط با نحوه اشتغال‌زائی برای زنان سرپرست خانوار گفت: امروز زنان در مشاغلی وابسته به رشته‌های فناوری نوین، تولید و مهندسی حضور دارند. زنان در هر زمینه‌ای که علاقه یا تخصص داشته باشند، می‌توانند کار کنند. 

وی در پاسخ به این پرسش که ایجاد مشاغل برای زنانی که تخصص خاصی ندارند، چگونه است؟ گفت: برای این گروه از زنان دوره‌های مهارت عمومی و تخصصی از طریق مراکز فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود. 

با بازاریابی تلاش می‌کنیم کارآفرینی زنان به اقتصاد پایدار بدل شود 

ابتکار در واکنش به این پرسش که آیا آموزش‌های فنی و حرفه‌ای که به زنان سرپرست خانوار داده می‌شود و آنها را به تولید صنایع دستی یا تولید اقلام یا البسه محلی (بویژه در شهرستان‌ها) مشغول می‌کند، آنها را در حاشیه صنعت قرار نمی‌دهد؟ آیا این حاشیه از امنیت شغلی لازم برخوردار است؟ اظهار کرد: بله، این حرف درست است، از همین رو یکی از اقدامات ما در ایجاد اشتغال برای زنان، بازاریابی کالای آنها است تا فعالیت شغلی آنها بدل به اقتصادی پایدار شود تا همواره بتوانند بازار لازم را برای کالاهایی که تولید می‌کنند، داشته باشند.

وی در ادامه افزود: این نکته‌ای که ذکر شد بسیار درست است و به همین دلیل ما بسیار به بازاریابی کالاهای تولید شده آنها توجه می‌کنیم. حتی تلاش می‌کنیم فروش کالاهای زنان کارآفرین را بین‌المللی و صادراتی کنیم. حتی در آخرین نشست اقتصادی منطقه‌‌ی آسیا، هیئتی از کارآفرینان ایرانی رفتند تا اینکه بتوانند ارتباط شبکه‌ای را با کارکنان در آسیا برقرار کنند. 

لایحه تامین امنیت زنان باید نظرات دولت را هم تامین کند 

همچنین، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، درباره سرانجام لایحه تأمین امنیت زنان کرد: لایحه از قوه قضائیه به دولت استرداد شده است و لازم است در کمیسیون لوایح دولت بررسی می‌شود تا مواد لایحه نظرات دولت را نیز تامین کند و بعد به مجلس برود. 

صفحه1 از165

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.