K2 Listing

K2 Listing

واگویه ، وزیر امور خارجه گفت: ما حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم و این موضوع در روز جمعه به صورت واضح از سوی ایران و همچنین دو کشور غیر اروپایی برجام یعنی روسیه و چین با صراحت و با هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.

محمدجواد ظریف بامداد امروز و پس از ورود به ترکیه جهت شرکت در هشتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اجلاس «قلب آسیا» که با محوریت بررسی روند توسعه افغانستان و  آخرین تحولات این کشور برگزار می‌شود، درباره این سفر اظهار کرد: روابط ما با  کشورهای همسایه، روابط ویژه‌ای است و بیشترین سفرها را از ابتدای پذیرش مسئولیت تاکنون به کشورهای همسایه از جمله ترکیه و روسیه داشته‌ایم.

وی در مورد اهداف برگزاری اجلاس قلب آسیا نیز گفت: این اجلاس برای هماهنگی همکاری‌های منطقه‌ای با افغانستان به منظور ایجاد ثبات و توسعه همه‌جانبه در این کشور شکل گرفته است. در این چند سال کشورهای مختلف، مسئولیت‌های مختلفی در این ارتباط بر عهده گرفته‌اند که مسئولیت ایران بحث آموزش در افغانستان بوده است.

ظریف ادامه داد: با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و تحولات مربوط به مذاکرات روند صلح در این کشور، اکنون شاهد شرایط ویژه‌ای در افغانستان هستیم و ضرورت دارد کشورهای منطقه و همسایه افغانستان نقش فعال‌تری را در روند صلح و بازسازی این کشور ایفا کنند. به همین دلیل این اجلاس فرصت خوبی برای کشورهای مختلف برای بحث و گفت‌وگو در حوزه‌هایی است که می‌تواند به افغانستان و روند صلح در این کشور  کمک کند.

وزیر امور خارجه همچنین تاکید کرد که در جریان و حاشیه این اجلاس ممکن است با برخی مقامات شرکت‌کننده در اجلاس از کشورهای دیگر نیز رایزنی و گفت‌وگو کند.

وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته در وین برگزار شده بود و همچنین دیگر  مسائل مرتبط با این توافق بین‌المللی اظهار کرد: ما حتماً از میزان تعهد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو به اجرای برجام ناراضی هستیم و این موضوع در روز جمعه به صورت واضح از سوی ایران و همچنین دو کشور غیر اروپایی برجام یعنی روسیه و چین با صراحت و با هماهنگی قابل توجهی از سوی سه کشور مطرح شد.

ظریف اظهار کرد: در این جلسه همچنین در مورد ضرورت اجرای واقعی تعهدات برجامی از سوی دیگران و اینکه ایران همواره آمادگی داشته در صورت اجرای تعهدات از سوی طرف‌های دیگرِ عضو این توافق بین‌المللی، اقدامات خود مبتنی بر ماده ۳۶ برجام را متوقف کند، تاکید شد.

وزیر امور خارجه در  پایان، تأکید کرد: اقدام جدید شش کشور اتحادیه اروپا برای پیوستن به اینستکس، اقدام مثبتی است؛ ولی آنچه لازم است شاهد آن باشیم، عملیاتی شدن اینستکس است که با امضای تفاهم‌نامه بین طرف ایرانی و اروپایی اینستکس، احتمال اینکه این روش و مکانیزم در آینده به اجرا درآید، وجود دارد.

واگویه ، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه بدون روس‌ها هم قادر به ادامه تولید ایزوتوپ‌های پایدار هستیم، گفت: روسیه به خاطر عدم تمدید معافیت‌های آمریکا، از این پروژه کنار نمی‌کشد.

بهروز کمالوندی درباره تولید ایزوتوپ پایدار عنوان کرد: به لحاظ دانش فنی وضعیت ما به گونه‌ای است که اگر خودمان بخواهیم ادامه دهیم می‌توانیم، الان کار نشد، برای صنعت هسته‌ای ما وجود ندارد.

وی افزود: قرار است در پروژه‌ای که چند سال دیگر تمام می‌شود، ۱۱ نوع ایزوتوپ تولید کنیم، ولی فراموش نکنید که دو سه کشور در دنیا بیشتر نیست که چنین توانایی را دارد.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: تلقی ما این است که روس‌ها به خاطر تمدید نشدن معافیت‌های آمریکا کنار نمی‌کشند، چه اینکه نیروگاه ۲ و ۳ بوشهر را در دست اقدام دارند. همچنین باید بگویم که ما می‌توانیم حتی بدون روس‌ها به لحاظ فنی در رابطه با تولید ایزوتوپ‌های پایدار کار را ادامه دهیم، البته به لحاظ سیاسی اگر روس‌ها کنار ما باشند، حتما بهتر است.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک درباره همکاری با روس‌ها در این مورد یا انجام این پروژه بدون حضور روس‌ها به افکار عمومی توضیح خواهیم داد.

کمالوندی گفت: ما در روش‌های غیر سانتریفیوژی داریم مرکزی را ایجاد می‌کنیم در سایت فردو که تا چند ماه دیگر کار ساختمانی آن تمام می‌شود تا بدون استفاده از سانتریفیوژ، ایزوتوپ پایدار تولید کنیم.

وی درباره توقف همکاری روسیه در پروژه تولید رادیوایزوتوپ پایدار در سایت فردو نیز اظهار داشت: حدود هفت، هشت روز پیش در رابطه با این موضوع با روس‌ها مذاکراتی داشتیم. به لحاظ فنی در جایی که ایزوتوپ پایدار تولید می‌کنیم، غنی سازی می‌کنیم. از این رو وقتی تصمیم گرفته می‌شود غنی سازی کنیم، به طور طبیعی نمی‌توان همزمان تولید ایزوتوپ پایدار را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات ما چند روش جایگزین پیشنهاد و بحث شد تا این همکاری در سطوح فنی ادامه یابد.

کمالوندی با اشاره به آنچه در برجام در این زمینه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو آمده است، گفت: در برجام آمده است که باید این کار در محل مورد پیش بینی انجام شود، البته گفته نشده کدام دو زنجیره. می‌تواند هر کدام از دو زنجیره از هشت زنجیره باشد. اما وقتی بررسی کردیم دیدیم ایزوله کردن هر کدام از دو زنجیره‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند، در عین حال مباحث در این مورد بین ما و روسیه ادامه دارد.

واگویه ، رئیس جمهور قانون "موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین ایران و قزاقستان" را برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، با توجه به اهمیت کشتیرانی در حمل و نقل کالا و مسافر و با توجه به تاثیر حمل و نقل از طریق دریا و تسهیل آن در گسترش فعالیت‌های تجاری و در راستای بهره‌گیری از امر یادشده در زمینه‌سازی برای رشد اقتصادی و به منظور فعال نمودن، توسعه و بهبود کارایی کشتیرانی تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان و تقویت و تعمیق همکاری‌های دو جانبه، قانون مذکور به تصویب رسید.

گفتنی است، این قانون مشتمل بر یک مقدمه و ۲۱ ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده شده است.

لازم به ذکر است، این قانون در قالب لایحه در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۶ برای طی مراحل قانونی به مجلس ارسال شده و در جلسه ۲۰ آبان  ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی تصویب و در ۶ آذر ۱۳۹۸ به تایید شورای نگهبان رسیده است.

واگویه ، رئیس‌جمهور گفت: در شرایطی که دشمنان ما فکر می‌کردند که با تحریم‌های شدید نسبت به ملت ایران، ملت و دولت را از ساخت کشور و اجرای بودجه مصوب ناامید خواهند ساخت خود ناامید شده‌اند

 حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز در صحن علنی مجلس در جریان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ به مجلس گفت: با تشکر از مجلس که فرصت امروز را مقرر داشتند برای تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹. خداوند بزرگ را سپاسگزارم که دولت مانند ۲ سال گذشته در وقت قانونی مشخص  توانست امسال هم لایحه بودجه را آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کند. همزمانی تقدیم این لایحه با ایام شعف ملت و نمایندگان ایشان برای حضور در انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حضور پرشور مردم بهترین‌ها برای مجلس شورای اسلامی انتخاب شوند و مجلس یازدهم مانند مجالس گذشته بتواند مسیر خود را که قرآن مشخص کرده اجرا کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه نمایندگان مجلس میراث‌دار شخصیت‌هایی چون آیت‌الله مدرس، هاشمی رفسنجانی و شهدای عزیز مجلس شورای اسلامی و همه خادمان و مخلصانی است که در طول این ده دوره خدمت کرده اند.

وی ادامه داد: بودجه سال ۹۹ را از اینجا آغاز می‌کنم که سال گذشته که در محضرتان بودم و بودجه ۹۸ تقدیم شد ما در سخت‌ترین شرایط تحریم بودیم. وعده دادیم که دولت همه توان و امکان خود را به کار خواهد گرفت و در کنار ارکان نظام از جمله مجلس خواهد توانست بودجه را محقق سازد و تا امروز چنین بوده است. ۹ ماه از سال ۹۸ گذشته است و بودجه‌های جاری به موقع پرداخت شده و بودجه عمرانی هم به میزان ۳۴ هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است و طرح‌های مهم و اساسی که مدنظر دولت بوده یا افتتاح شده یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: در شرایطی که دشمنان ما فکر می‌کردند که با تحریم‌های شدید نسبت به ملت ایران، ملت و دولت را از ساخت کشور و اجرای بودجه مصوب ناامید خواهند ساخت خود ناامید شده‌اند. ما بر مبنای آنچه خواست ملت و نمایندگان بوده است در طول ۹ ماه گذشته در اقتصاد کلان قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداریم. علیرغم اینکه شرایط بودجه‌ای و اقتصاد ما به گونه‌ای بود که می‌دانید، در سال گذشته تا اسفند شرایط ما نامساعد از لحاظ اقتصادی بود اما از آن زمان اقتصاد ما راه درست خود را آغاز کرد و ما در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌های کلان دیدیم و تورم ۵۲ درصد نقطه به نقطه به ۲۷ درصد رسید و رشد اقتصادی که پارسال منفی بود امسال برآوردها این‌ است که اقتصاد منهای نفت ما مثبت باشد و امیدوارم به این مهم دست یابیم.

رئیس جمهور گفت: شرایط ما در سال آینده این است که با کمک یکدیگر می‌توانیم این راه را ادامه دهم. اینکه می‌بینیم در بخش صنعت در ماه‌های گذشته رشد ۳.۷ در تولید و ۴.۵ در عرضه داشته‌ایم به معنای مسیر صحیحی است که در حوزه اقتصاد پیش گرفته‌ایم. در تمام بخش‌هایی که در نطق سال گذشته در محضر شما قول دادم که در این بخش‌ها دولت تلاش خواهد کرد به همان صورت امروز ملاحظه می‌کنیم کارها انجام شده است.

وی ادامه داد: در آغاز امسال کشور ما با رحمت و نقمت توام بود؛ با رحمت بارش‌های آسمانی و با مشکلاتی که برای مردم ما در ۲۱ استان پیش آمد که البته اثر آن بارندگی را در این روزها مشاهده می‌کنیم. من دیروز آمار برداشت محصولات خوزستان را نگاه می‌کردم که بسیار خوشحال کننده بود و نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای دارد. شلتوک، برنج ذرت، کلزا و همه محصولات رشد قابل ملاحظه‌ای داشته که از برکت باران و رحمت و البته اجرای طرح کانال‌کشی و زهکشی است. ۳۰۰ هزار هکتار برای خوزستان و ایلام در سایه این طرح عظیم از این نعمت استفاده می‌کنند. چندماه پیش که در خوزستان بودم همه خوشحال بودند که اجرای این طرح چه مقدار توانسته بر ارزش زمین آنها اضافه کند و این طرح را در خوزستان و ایلام ادامه خواهیم داد.

وی افزود: سدهای فراوانی در طول ماه‌های گذشته افتتاح شده و جمعا در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۳۵ سد افتتاح شده است و به معنای حرکت درست اقتصاد کشور است. ۲۵ تصفیه خانه آب افتتاح شده و ۶۲ تصفیه خانه فاضلاب که نشان می‌دهد در زمینه آب و برق حرکت ما درست بوده است و آنچه دشمنان دنبال می‌کردند که شکست اقتصاد کشور بود، ناکام ماند‌. ملت بزرگ و فهیم ما توانست با این شرایط کشور را پیش ببرد. در ماه‌های اخیر به هر استانی رفتم طرح‌های بزرگی افتتاح شد که نشان می‌دهد همه استان‌ها در مسیر رشد اقتصای هستند. ۳۳ هزار طرح در بخش آب و برق طرح و پروژه افتتاح خواهد شد.

روحانی گفت: ما در سال گذشته برای اولین بار توانستیم به وسیله پارس جنوبی تولیدمان از قطر افزایش پیدا کند که در سال ۹۲ تولید ما نصف این کشور بود و این به معنای آن است که در زمینه گاز و نفت پیشرفت کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ همچنین در زمینه ارتباطات و گازکشی حرکت ما مثبت بوده و توانستیم کمبود ساخت مسکن را با طرحی که وزارت راه و شهرسازی آغاز کرده و ساخت ۱۸۰ هزار واحد جبران کنیم و انشالله ۴۰۰ هزار واحد را تا پایان دولت اجرایی خواهیم کرد و البته ما حدود ۱۰۷ هزار منزل مسکونی در بخش‌های زلزله زده را ترمیم یا بازسازی کردیم و در مناطق سیل زده نیز ۱۴۷ هزار واحد را یا ترمیم و یا بازسازی کرده‌ایم. بنابراین در همه این زمینه‌ها حرکت ما حرکت درست و برعکس آنچه آمریکایی‌ها فکر می‌کردند بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: در بودجه سال ۹۹ چند موضوع مهم حائز اهمیت است که من به آن‌ها اشاره می‌کنم. بودجه سال آینده مثل بودجه سال گذشته بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است و این به دنیا اعلام می‌کند که ما علیرغم تحریم کشور را بدون نفت اداره می‌کنیم. بودجه سال ۹۹ خیلی به نفت اتکاء ندارد. درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته شده با مقداری که برای بودجه عمرانی پیش‌بینی کردیم اگر حاصل شود به هم نزدیک است و اگر حاصل نشود بودجه عمرانی ما جلو است.

روحانی گفت: ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی در نظر گرفته شده است. از اول این دولت در این شش سال از ۱۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌ایم و بیش از ۶ برابر شده است و در بخش عمرانی طرح‌ها را اجرایی خواهیم کرد.

وی افزود: همه طرح‌های مهم کشور در سال آینده اجرا و عملیاتی خواهد شد. طرح‌هایی که برای غرب و مناطق گرمسیری مدنظر داشتیم اجرا شده و بخشی باقی مانده که تا پایان دولت دوازدهم عملیاتی خواهیم کرد و این به معنای تحول در بخش کشاورزی است. خودکفایی ما در انرژی غذایی در آغاز دولت ۵۷ درصد بوده و امروز خودکفایی ما بالای ۷۴ درصد است و تا پایان سال آینده پیش‌بینی ما این است که خودکفایی ما به ۸۲ درصد خواهد رسید و این به معنای تحولی بزرگ در بخش کشاورزی و خودکفایی در محصولات است که ادامه می‌دهیم.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: طرح‌هایی که برای سامانه‌های نوین آبیاری داریم در قبل از این دولت یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بود و امروز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار است که درباره سامانه آبیاری پیاده شده و به دوبرابر هم خواهد رسید و این به معنای مسیر درستی است که در بخش آب و سدسازی انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه توسعه ریل‌گذاری در کشور گفت: ریل به عنوان مسیر حمل و نقل اساسی ما در کشور مدنظر قرار گرفته و در کل ریل ما در ابتدای این دولت هزار کیلومتر و امروز ۱۱ هزار کیلومتر است و این رقم به ۱۴ هزار کیلومتر ریل می‌رسد و سال آینده هم در ریل همین حرکت را خواهیم داشت. در طول پارسال و امسال پنج استان را به ریل سراسری وصل کردیم و مسیر ریلی یزد-اقلید، رشت-بندر انزلی و چابهار-زاهدان برای این‌ها تلاش مضاعفی انجام می‌دهیم که برای ما حائز اهمیت است. همه این‌ها در دست اجرا است و ما انشاالله نسبت به ریل تاجایی که توان داشته باشیم کار را به عنوان یک طرح مهم زیرساختی اجرایی خواهیم کرد.

رئیس دولت دوازدهم تصریح کرد: در سایر موضوعاتی که قبلا تاکید کردیم راه‌مان را ادامه می‌‌دهیم. در زمینه انرژی به خودکفایی رسیده‌ایم و این مهم است ما در زمستان گازمان را به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم. ما قبلا نمی‌توانستیم این کار را ادامه دهیم در گذشته گاز قطع می‌شد اما این صادرات امروز ادامه دارد و در زمینه نفت و گاز و بنزین هم خودکفا هستیم و صادرات داریم و آخرین گزارشی که وزارت نفت به من داد این بود که تولید بنزین ما در روز به ۱۱۰ میلیون لیتر در سال ۹۸ می‌رسد.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: در آغاز دولت یازدهم تولید بنزین‌مان ۵۲ میلیون لیتر بوده یعنی امسال بیش از دو برابر شده است و امیدوارم تا سال‌های آینده این راه ادامه یابد. در زمینه مسائل زیست محیطی هم قدم‌های بسیار مهمی این دولت برداشته و این روند را در سال آینده ادامه خواهیم داد به غیر از دریاچه ارومیه که شرایط آن امیدوار کننده است و تالاب‌‌ها که امیدوارکننده است این راه ادامه یابد، ما در زمینه بنزین و گازوئیل مهمترین طرح‌ها را در مسائل زیست محیطی اجرا کردیم.

روحانی گفت:  ۷۵ درصد بنزین ما معادل ۷۵ میلیون لیتر در روز یورور ۴ و یورو ۵ است و گازوئیل هم همینطور و این طرح را ادامه می‌دهیم. به رئیس سازمان برنامه بو بودجه تاکید کردم برای برخی مسائل زییست محیطی مثل پسماندها در شمال کشور و بخش‌های دیگر بودجه خاصی پیش‌بینی کند تا مردم بتوانند در  سلامت بیشتر باشند.

وی افزود: طرح تحول سلامت را مثل گذشته در سال آینده هم ادامه خواهیم داد. این طرح از افتخارات بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم است و تا پایان کنار آن خواهیم بود. نمایندگان توجه دارند در آغاز دولت دوازدهم کل طرح‌های بیمارستانی مثل تخت‌ها، ۹۶ هزار تخت در سراسر کشور بوده و امروز تخت‌های کشور ۱۲۳ هزار تخت است و تا پایان سال ۸ هزار تخت اضافه می‌شود و ۱۳۱ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال خواهیم داشت و تا پایان سال ۹۹، ۱۳۷ هزار تخت بیمارستانی خواهیم داشت. همانطور که می‌دانید از لحاظ پرداخت مردم که ۳۷ درصد بر گردن مردم بود، امروز در شهرها ۱۰ درصد و در روستاها ۵ درصد به گردن مردم است ما این طرح را ادامه خواهیم داد.

روحانی گفت: نکته دیگری که برای ما حائز اهمیت است مساله قدرت خرید مردم وشرایط زندگی آنها است و در سال ۹۸ این را در دستور کار داشتیم و در بودجه ۹۹ پیش‌بینی شده است. ما می‌دانیم در شرایط تحریم و فشار مردم در سختی هستند. ما می‌دانیم قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و می‌دانیم صادرات و واردات ما و جابجایی پول ما در دنیا با مشکلات زیادی توام است؛ می‌دانیم در صادرات نفت با مشکل مواجه هستیم. تلاش می‌کنیم سختی معیشت مردم را کاهش دهیم تا بیشتر قابل تحمل باشد.

وی ادامه داد: به همین دلیل در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص دادیم و برای بودجه سال ۹۹ همانند آنچه در ماه‌های آینده پرداخت می‌کنیمدر سال آینده هم به همین شکل خواهد بود. طرح‌های مختلفی در این زمینه در ذهن ما و نمایندگان مجلس بود اما بخاطر رفاه مردم و برای اینکه مشکلات معیشتی کاهش پیدا کند، هرچند ارز چند نرخی خیلی مشکل است اما دولت تحمل می‌کند تا مردم در فشار نباشند و حتی کالاهای غیراساسی با ارز نیمایی خواهد بود که در این بودجه ارز نیمایی را۸۵۰۰ تومان مدنظر قرار دادیم و تلاش ما این است که مردم در معیشت در سختی نباشد.

وی افزود: در این حوزه تلاش کردیم و حقوق مستمری افراد آسیب‌پذیر را تا مقداری که در توان دولت است افزایش دادیم. ما همچنین برای کمک به معلولین هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم که علاوه بر آنچه در سال‌های پیش پرداخت شده بود را شامل می‌شد. در زمینه مستمری‌بگیران شرایط ما به گونه‌ای است که بیش از ۲ یا ۳ برابر افزایش پیدا کرده است؛ همچنین حقوق کارمندان ما ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و در سال آینده هم ۱۵درصد افزایش می‌دهیم که به معنای آن است که اقشار تحت فشار از فشار کمتری برخوردار باشند.

رئیس‌جمهور گفت: در طرح اخیر هم تلاشمان این بود که بتوانیم به افرادی که فشار بیشتری هستند کمک کنیم و این تعهد را نسبت به ماه آذر انجام دادیم که شامل ۶۰میلیون نفر از اعضای خانواده ایران عزیز ما است و البته ممکن است بخاطر درخواست مردم، این تعداد اضافه شود تا مردم عزیز ما در فشار کمتری قرار بگیرند و این طرح در سال ۹۹ هم ادامه خواهد یافت. بنابراین از لحاظ کمک به بیش از ۷دهک جامعه دولت حرکت خوبی را آغاز کرده و این حرکت را ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: خدمت نمایندگان عرض می‌کنم مبنای بودجه ما همچنان بر مبنای فشار حداکثری است و البته به معنای آن نیست که دولت قدم‌های دیگری را برنمی‌دارد اما مبنای ما این است؛ ضمن اینکه من به عنوان خبرخوشحال کننده عرض می‌کنم که روابط اقتصادی ما با کشورهای همسایه و چند کشور غیر همسایه در ماه‌های اخیر روند بهتری را طی می‌کند و امیدواریم در سال آینده شرایط بهتری داشته باشیم. می‌دانید صادرات ما با پیوستن موقت در اتحادیه ارواسیا شرایط بهتری خواهد یافت و کالهای صادراتی ما بدون تعرفه یا با تعرفه کم صادر می‌شود؛ این طرح را با ترکیه و آذربایجان هم اجرایی خواهیم کرد.

وی افزود: آنچه در سرمایه‌گذاری مدنظر ما بوده از ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری روسیه که بیش  از۲ میلیارد اجرایی شده و باقی در سال ۲۰۲۰ اجرایی و عملیاتی خواهد شد. امیداوریم ۵ میلیارد دلار سرمایه چه برای طرح‌هایی که قبلا نهایی شده و چه طرح‌های جدید وارد کشور شود. شرایط اقتصادی ما شرایطی است که بهتر خواهد شد و شرایط مردم را هم تلاش می‌کنیم و که در فشار بیشتر نباشد؛ البته هرچه به دست آوردیم در سایه حمایت مجلس و هدایت رهبری و حضور مستمر مردم در بخش‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی بوده و ان روند در سال آینده هم ادامه خواهد یافت.

روحانی گفت: ویژگی‌های بودجه ما حول سیاست‌ها در حوزه بهداشت و درمان، محیط زیست، کشاورزی، برق و ارتباطات است که شرایط ارتباطی ما ۲۰برابر شده و این روند را ادامه می‌دهیم. در زمینه اینکه بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم ما برای نیازمندی خود نیازی به خارج نداشته باشند مدنظر است و رهبری نیز دستوری در این زمینه دادند که در شورای عالی فضای مجازی دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بودجه سال آینده حقوق و مزایای مستمر کارکنان و بازنشتگان ۱۵درصد افزایش پیدا می‌کند. همسال‌سازی حقوق بازنشستگان ادامه پیدا خواهد کرد. مساله مبارزه با فقر مطلق را به عنوان یک مساله دنبال می‌کنیم و برای تحقق ریشه‌کنی فقر مطلق در سال‌های آینده تلاش می‌کنیم. اعتبار لازم را برای رتبه‌بندی معلمان در بودجه در نظر گرفته شده است. امسال بخش بزرگی از طرح‌های بزرگ ملی را به استان‌ها واگذار کردیم که مطالبه استان‌ها و نمایندگان بود؛ بنابراین ۶۵۰ طرح ملی به استان‌ها واگذار شده است.  

وی افزود: یکی از دغدغه‌هایی که نمایندگان داشتند نسبت به استاندار کردن گرمایش مدارس بود که وزیر نفت آن را به عهده گرفت و سال آینده اجرایی می‌کنیم. مساله گازسور کردن خودروهای حمل و نقل عمومی توسط دولت اجرا خواهد شد. همانطور که اشاره کردم طرح تحول سلامت ادامه پیدا می‌کند. بودجه وزارت‌خانه‌های ما برنامه محور خواهد شد.   

رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت برای کوچک‌سازی و عدم تصدی‌گری تلاش می‌کند و برای دارایی‌های مازاد تلاش می‌شود که واگذار شود و ۱۰۰ ردیف بودجه‌ای حذف شده است. بودجه‌های شرکتی ما نیز امسال یک ماه زودتر به مجلس تقدیم شده و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهند کرد و با آن ۷۰ هزار میلیارد بودجه عمرانی مجموعا ۲۷۰ هزار میلیارد شرکت‌های دولتی سرمایه گذاری خواهند کرد.

حسن روحانی در پایان با قرائت برخی رقم‌های بودجه مربوط به منابع و مصارف، لایحه بودجه سال ۹۹ را به  علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

واگویه ، مراسم رونمایی از جدیدترین پهپاد نیروی دریایی ارتش، سیمرغ با حضور معاون هماهنگ‌کننده ارتش برگزار شد.

مراسم رونمایی از جدیدترین پهپاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح با نام سیمرغ امروز در منطقه سوم امامت نداجا برگزار شد.

در این مراسم امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش، فرماندار چابهار و رئیس شورای شورای تامین، امام جمعه شهرستان کنارک، فرمانده سپاه کنارک و مسئولین استانی برگزار شد.

ین پهپاد کاملا بومی، دارای برد بلند و چند منظوره است که توانایی انجام پایش و اجرای تاکتیک‌های رزمی و جنگالی را داراست و تبدیل به دست بلند نیروی دریایی نیروی دریایی ارتش در آب‌های دور دست بر علیه دشمنان می‌شود.

پهپاد سیمرغ دارای برد عملیاتی یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع، سقف پرواز ۲۴ هزار پا و مداومت پرواز ۲۴ ساعته است.

این پهپاد به دست توانمند دانشمندان و محققان ایرانی ساخته شده است و می‌تواند برنامه‌های مورد نظر از قبیل گشت، شناسایی و تاکتیک‌های رزمی و جنگالی را برای نیروی دریایی ارتش انجام دهد.

سیمرغ؛ جدیدترین پهپاد نیروی دریایی ارتش رونمایی شد

سیمرغ؛ جدیدترین پهپاد نیروی دریایی ارتش رونمایی شد

سیمرغ؛ جدیدترین پهپاد نیروی دریایی ارتش رونمایی شد

واگویه ، رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: امروز می‌توانیم اعلام کنیم که در دفاع از کشور به خودکفایی کامل رسیده ایم.

سرلشکر باقری در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی سازمان صنایع دفاع با تبریک موفقیت‌های وزارت دفاع در عرصه‌های مختلف و متنوع دفاعی با تکبه بر ظرفیت‌های بومی، گفت: امروز می‌توانیم اعلام کنیم که در دفاع از کشور به خودکفائی کامل رسیده ایم و این دستاورد‌ها ایجاد یک اقتدار و بازدارندگی کارآمد و امنیت و دفاع پایدار برای کشور و ملت سربلند ایران را رقم زده است.

سرلشکر باقری با اشاره به سرعت و پیشرفت بسیار مناسب تولیدات وزارت دفاع در دوره جدید این وزارت خانه افزود: بحمدلله در دو سال اخیر این رشد و تکامل، از سرعت بالایی برخوردار بوده و به صورت چشمگیری توانسته است بخش اعظم نیازمندی‌های دفاعی کشور را تامین کند.

وی افزود: آنچه در این صحنه حائز اهمیت بوده وموضوع مهم تلقی می‌شود، این است که همه این تولیدات بر اساس یک الگوی مدون سلاح و تجهیزات و با نظر تمامی خبرگان و فرماندهان نیرو‌های مسلح تهیه و نقشه‌های راه عمیق و فکر شده نیز کار را از ابتدا تا انتها کاملا ترسیم و همه گام‌ها مشخص و قابل قضاوت است.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان داخلی در تولید تجهیزات دفاعی را راهبردی موثر و حرکتی ارزشمند دانست و گفت: استفاده مناسب از شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت دانشگاه‌های کشور موجب حذف هر گونه موازی کاری و کاهش وابستگی به خارج شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح نیز در این بازدید گفت: مسئولین، فرماندهان و مردم شریف ایران اسلامی مطمئن باشند، مجموعه وزارت دفاع برای تامین خرد تا کلان محصولات دفاعی که نیاز صحنه رزم را تامین و برآورده می‌سازد، هیچ نگاهی به بیرون مرز‌ها نداریم و امروز تجهیزات دفاعی مورد نیاز کشور در تمامی سطوح و حوزه‌های رزم زمینی، هوایی، دریایی، الکترونیک، پدافندی، و.. به محض احساس نیاز توسط نیرو‌های مسلح، در یک فاصله زمانی منطقی و کوتاه، با کیفیت مورد قبول و استاندارد در اختیارشان قرار می‌گیرد.

واگویه ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من به عنوان یکی از مسئولین موظف بودم اموالم را اعلام کنم و به دستگاه قضایی هم اعلام کردم، اما به لحاظ هزینه های انتخاباتی مشکلی ندارم؛ چون چیزی در بساط ندارم که هزینه کنم مگر آنکه دوستانی که پشتیبانی می کنند هزینه کنند.

مصطفی میرسلیم در جمع خبرنگاران در ستاد انتخاباتی وزارت کشور اظهار کرد: آمدن من به انتخابات مجلس شورای اسلامی برای نشان دادن اهمیت این موضوع است که جای ناامیدی برای مردم وجود ندارد؛ البته ما در کشور مشکلات داریم که عمده آن به ضعف‌هایی که در مجلس و دولت ما وجود داشته و دارد بر می‌گردد. مقداری از آن هم به شرارت هایی که از خارج علیه ما شده است، بر می گردد.

وی گفت: اما قدرت ایمانی و انقلابی مردم ما آنقدر زیاد است که می توانند از پس مشکلات برآیند. من آمده ام در خدمت مردم باشم، اگر مردم اراده کنند که اصلاح صورت بگیرد با امید به سمت چاره‌جویی کشور در سال آینده پیش می رویم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از حوزه تهران ثبت نام کردم و حتما لیستی می آیم، اما هنوز لیستی مشخص نشده است.

وی درباره اولویت‌های مجلس یازدهم گفت: مهم‌ترین اولویت ها را در انتخابات ریاست جمهوری مطرح کرده‌ام. شرایط فرقی نکرده است؛ اصلی ترین مشکل بیکاری و رکود است که باید برطرف شود که اگر سامان بگیرد اثر مستقیم خود را روی تولید خواهد گذاشت و وضعیت پول ملی ما را اصلاح می کند.

میرسلیم یادآور شد: ما مرتبا طی این سال ها شاهد بودیم که ارزش پول ملی کاهش و تورم افزایش پیدا کرده و در نتیجه به مردم فشار آمده است، منتهی عده‌ای سوءاستفاده کرده و با اختلاس و دزدی توانستند خود را به جایی برسانند و بقیه از این وضع رنج برده‌اند.

وی همچنین گفت: باید در درجه اول با رسیدگی به مشکلات قانونی که سر راه اشتغال به‌ویژه برای جوانان وجود دارد برطرف شود.

وی در ارتباط با شفافیت هزینه‌های انتخاباتی خود نیز گفت: تا سال ۱۳۷۴ خیلی مشکلی به لحاظ شفافیت مالی نداشتیم، اما از آن سال به بعد متاسفانه بی دقتی هایی صورت گرفت و شاهد سیطره پول در سرنوشت انتخابات بودیم. به طوری که الان نمایندگان احساس می کنند باید مقدار زیادی هزینه کنند تا به مجلس راه یابند که این راه درستی نیست و امیدواریم که دستگاه های نظارتی بتوانند به دقت این هزینه ها را در نظر بگیرند تا کسانی که شایستگی دارند به دلیل اینکه اعتبار لازم را ندارند از الحاظ مالی خدای ناکرده حذف نشوند.

وی گفت: من به عنوان یکی از مسئولین موظف بودم اموالم را اعلام کنم و به دستگاه قضایی هم اعلام کردم اما به لحاظ هزینه های انتخاباتی مشکلی ندارم؛ چون چیزی در بساط ندارم که هزینه کنم مگر آنکه دوستانی که پشتیبانی می کنند هزینه کنند.

واگویه ، رئیس جمهور با بیان اینکه برای حفظ برجام سختی‌های زیادی متحمل شدیم، گفت: دولتی نبودیم که از زیر بار مسئولیت سخت فرار کنیم.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه که در برج میلاد تهران برگزار شد، درباره توافق هسته ای بین ایران و ۶ کشور غربی، اظهار داشت: برخی می‌گفتند انعقاد برجام شدنی نیست، اما در پایان مذاکرات وقتی به توافق رسیدیم تمام قطع نامه هایی که علیه کشورمان وضع شده بود لغو شد که هیچ متخصص حقوق بین المللی این موضوع را باور نمی‌کرد.

وی ادامه داد: بعد از توافق که منجر به برجام شد در یک قطعنامه تمام آن قطعنامه‌ها که علیه ایران ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل وضع شده بود لغو شد و شرایط متفاوت شد و بعد از برجام دیدید که صنعت بیمه رونق پیدا کرد و چرخ تولید حرکت کرد و شرکتهای خارجی به ایران آمدند و فقط یک کشور در‌آن زمان ۵۰ میلیارد دلار به ما اعتبار داد که یک تحول بزرگ در کشور بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه پس از برجام لازم بود که ما این توافق را حفظ کنیم و در آینده خواهم گفت که دولت برای این کار چه اقداماتی انجام داد، گفت: به هر قیمتی بود بنده نگذاشتم ایران ناقض این عهدنامه باشد. ما برای اینکه پای امضای خود بمانیم سختی‌های زیادی را متحمل شدیم.

روحانی با تأکید براینکه درسال ۱۳۹۳ می‌توانستیم به توافق نهایی برسیم اما این کار در سال ۹۴ انجام شد، اظهار داشت: این تأخیر به دلیل فشار صهیونیست ها و عربستان بود. وزیر خارجه عربستان و رژیم صهیونیستی برای اینکه در توافق تأخیر ایجاد شود به وین رفتند آنها قول داده بودند قیمت نفت را آنچنان پایین می‌آورند تا هرچه گفتند ایران در بحث توافق قبول کند. در آن زمان دیدیم که قیمت نفت از ۱۱۲ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید. آنها به غربی گفته بودند ایران دیگر نمی‌تواند کشور را اداره کند، لذا شما هرچه بگویید آنها در این توافقنامه قبول می‌کنند اما در این شرایط ما اقتصاد را حفظ کردیم و تورم را تک رقمی کردیم. رشد اقتصادی بالا رفت و شرایط اقتصادی آرامش پیدا کرد.

وی ادامه داد: آنجا بود که غربی‌ها به رژیم صهیونیستی و عربستان گفتند حرفهایی که شما زده‌اید درست نبود.

رئیس جمهور تصریح کرد: غربی‌ها گفتند اگر در ۱۳ آبان ۹۷ بالاترین تحریم‌ها را علیه ایران اجرا کنیم امکان ندارد آنها بتوانند تا ۱۱ دی ماه حکومت خود را حفظ کنند البته خودشان به صراحت گفته بودند که در ژانویه به ایران می‌آییم.

روحانی با بیان اینکه ما دولتی نبودیم که از زیر بار مسئولیت سخت فرار کنیم، گفت: بنده می‌دانستم اگر جواب تلفن رئیس جمهور آمریکا(اوباما) را در نیویورک بدهم در فرودگاه یک عده ای افراطی لنگ کفش به من پرتاب خواهند کرد اما به جان خریدم و می‌خواستم وجدانم راضی باشد و می‌خواستم به قولی که به مردم داده‌ام پایبند باشم که پایبند بودم.

وی تصریح کرد: بزرگترین کلاهی که برسر ترامپ رفت خروج از برجام بود که رژیم صهیونیستی و عربستان این کلاه را برسر او گذاشتند.

صفحه1 از123

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.