K2 Listing

K2 Listing

واگویه ، به دنبال بارش شدید باران و پس زدن فاضلاب در چند محله شهر رشت، تردد و رفت و آمد شهروندان در این‌ محلات را با مشکل رو به رو کرد.

بارش شدید باران در برخی از محلات شهر که کمتر مورد توجه بوده اند، اهالی این محلات را برای تردد با مشکل روبه رو کرد.

عمده مشکل در چند محله منطقه سه شهرداری رشت بود که با اطلاع دادن به شهرداری رشت، بلافاصله نیروهای این شهرداری وارد صحنه شدند و به کمک رسانی پرداختند.

از اولین ساعت‌های شروع آبگرفتگی ناصر حاج‌محمدی در محلات آبگرفته حاضر شد و دستورات لازم را برای رفع مشکل و کمک‌رسانی به اهالی صادر کرد.

شهردار رشت با حضور در محله آبگرفته نیروها و امکانات را بسیج کرد و به همکاران خدمات شهری خود گفت که مردم در بلوار شهدا، انتهای خیابان حسینی، خیابان نوبهار، کوچه‌های ۲، ۳، ۴، ۶ و ۷ پشت مجتمع فرهیختگان خیلی مشکل دارند، سریعاً اقدام کنید و مشکل اهالی را رفع نمایید.

وی همچنین به همکاران خود گفت: منطقه کمربندی خرمشهر، کوی امام رضا(ع)، کوچه بهار۳۱ مردم برای تردد مشکل دارند چون فاضلاب پس زده و منطقه آبگرفته است.

در همین زمینه علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت که به محض اطلاع با همه نیروها و امکانات وارد عمل شده بود، گفت: مناطق آبگرفته گستردگی زیادی نداشته اند اما برای اهالی چند محله دردسرساز شده بود.

وی افزود: ماشین های آتش نشانی با دستگاه های پمپاژ به خدمت گرفته شدند تا آب را از محل تخلیه نمایند.

مقصودی با اشاره به اینکه کار از دیشب شروع شده و تا غروب امروز ادامه داشته است، افزود: با توجه به بارش مداوم و پس زدگی آب از فاضلابها، تلاش نیروهای شهرداری بر این بود تا آب وارد خانه های مردم نشود.

محمدباقر بشر دانش مدیر هماهنگی و نظارت خدمات شهری رشت نیز با تاکید بر اینکه دلیل اصلی آبگرفتگی این محلات ساخت و سازهای غیرمجاز، پر شدن نهرهای آب بر کشاورزی به طور غیر اصولی و همچنین نبودن سیستم‌ مناسب فاضلاب است، گفت: نیروهای خدمات شهری شهرداری رشت تمام طول شب را کار کردند و امروز را هم در همین محلات بودند.

وی ادامه داد: همه نیروهای معاونت عمرانی و خدمات شهری با تمام امکانات و سازمان آتش نشانی کمک کردند تا زمینه های آسایش مردم فراهم شود.

بشردانش افزود: آتش نشانان اقدام به پمپاژ آب محلات آبگرفته با دستگاه پمپاژ و لوله های شش اینچی کردند تا سطح آب فروکش نمود.

وی با تاکید بر اینکه عمده مشکل ایجاد شده در این محلات به دلیل توقف پروژه فاضلاب شهری موسوم به پروژه بانک جهانی بود، گفت: شهرداری هم با اجرای پروژه هدایت آبهای سطحی در این‌ محلات در آینده نزدیک به کمک شهروندان خواهد شتافت.

گفتنی است در جریان این آبگرفتگی جمشیدپور معاونت عمرانی، مقصودی معاونت خدمات شهری و برخی از مدیران شهری از جمله علیرضا قانع ، حامد بشردانش، هاتفی ، خانم فهمیده در محل حضور داشته و نیروهای خدمات دهنده را هدایت می کردند.

شایان ذکر است در شب گذشته نیز پارسا سرپرست شهرداری منطقه سه نیز در مناطق آبگرفته با روسای نواحی و خدمات شهر منطقه سه همراه دکتر ناصر حاج محمدی شهردار رشت حضور داشت.

واگویه ، حسین رجب صلاحی معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در بازدید از دفنگاه سراوان جدیت و تلاش شهردار رشت را در اجرای پروژه های ساماندهی زباله های سراوان ستود.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید بر اهمیت بهبود دفنگاه زباله های سراوان گفت: در بازدید امروز تفاوت آشکار این محل را با گذشته دیدم. امروز دیگر از بوی تعفن و وجود حشرات موذی در این محل خبری نیست.

رجب صلاحی تلاش شهردار رشت در این زمینه را شایسته توصیف کرد و افزود: استفاده از یک سم گیاهی مناسب که با شرایط منطقه سازگاری دارد و پوشش روزانه سلول های دفن بهداشتی زباله و سمپاشی مداوم موجب از بین رفتن بو و حشرات موذی شده و از تکثیر و گسترش این حشرات به ویژه مگس در دفنگاه زباله جلوگیری کرده است.

وی به بازدیدهای خود از دیگر مراکز دفن زباله در کشور نیز اشاره کرد و گفت: دفنگاه زباله های رشت هم اکنون نسبت به شهرهای دیگر به ویژه سه استان شمالی کشور از شرایطی مطلوبتر و بهتر برخوردار است.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به تلاش های شهردار رشت در ارتباط با راه اندازی خطوط دو، سه و چهار کارخانه کود آلی و افزایش ظرفیت پردازش این کارخانه به یک هزار تن در روز اشاره کرد و گفت: ریجکت زباله های کارخانه کود آلی مستقیماً به نیروگاه زباله سوز انتقال داده می شود و دفنگاه زباله های سراوان هم پس از آن از دریافت روزانه زباله تعطیل می شود.

رجب صلاحی با تاکید بر ساخت سوله های تصفیه خانه شیرابه زباله های سراوان گفت: حدود چهار ماه پیش که از اینجا بازدید کرده بودم هیچ سوله یا سازه ای وجود نداشت و خوشبختانه با جدیت شهردار رشت با سرعت کارهای لازم انجام شده است که نشان می دهد شهردار رشت در همین چند ماه معادل چندین سال کار کرده است

واگویه ، شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

در آستانه فرارسیدن ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی ناصر حاج محمدی شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

وی ادامه داد: تمامی کارکنان شهرداری خادمین مردم شهر رشت بوده و می بایست در خدمت گذاری به شهروندان از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

حاج محمدی در پایان تاکید کرد: هرنوع اقدام خارج از قانون با برخورد جدی همراه خواهد بود و نیروهای شهرداری اجازه سواستفاده از جایگاه خود و منابع شهرداری به نفع یک کاندیدا یا علیه کاندیدای دیگر را ندارند.

واگویه ، اندیشمندان و فرهیختگان شهرباران در یک کارگروه ویژه از برنامه ریزی و ارائه طرحهای مختلف برای توسعه شهر رشت در کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر خبر دادند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت، در دومین نشست این کارگروه، حجت جذب تاکید کرد: اگر قرار است اتفاق خوب و مبارک در شهرمان رخ دهد باید کارشناسان، صاحبنظران و اندیشمندان شهر ایرادات و اشکالاتی را که می بینند مورد بررسی قرار داده و برای حل آن برنامه و راهکار ارائه دهند.
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت گفت: به همین دلیل این کارگروه را تشکیل دادیم تا نظرات مختلف اینجا به طور کارشناسی مطرح و بررسی شده و به عنوان خروجی به صورت طرح ارائه گردد و از این طرحها، شهرداری لایحه هایی به شورا تقدیم کند و پس از بررسی لوایح در شورا و بحث و بررسی آنهاز زمینه های اجرای فراهم گردد.
وی تاکید کرد: به عنوان دستور کار دومین نشست کارگروه می خواهیم دوستان گزارشی بدهند که در هر یک از کمیته های تشکیل شده چه اتفاقی افتاد و همچنین پس از آن اعضای کمیته خود را در اسرع وقت معرفی کنند.
در ادامه این نشست هر یک از صاحبنظران دیدگاه هایشان را در زمینه طرحهای با قابلیت اجرا مطرح کردند.
حرفت خواه گفت: بیش از ۸۰ درصد درآمد شهرداریها از ساخت و ساز و صدور پروانه ساختمانی است که با شرایط تحریم کنونی و رکود حاصل از آن در جامعه، آلان بیشتر شهرداریها با چالش تامین درآمد روبه رو شده و حتی عاجز از پرداخت حقوق و مزایای پرسنل خود هستند که به نظر من باید راهکارهای تامین مالی و افزایش درآمد شهرداری بیشتر مد نظر قرار گیرد و با برنامه ریزیهایی مردم و سازندگان به ساخت و ساز تشویق شوند و از این راه شهرداری هم بتواند، کمبود درآمد خود را جبران کند.
وی گفت: من امیدوارم به کمک همه دوستان، ما در این جمع به راهکاری عملی برای حل این مسئله جدی و اساسی برسیم.
فعال نیز به حدود اختیارات کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا اشاره کرد و گفت: با توجه به این حدود اختیارات باید در جهت تبیین و تحقق اهداف و برنامه های شهرداری پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه این کار را برای توسعه شهر خوب و موثر می داند، گفت: هر یک از ما می توانیم کمک حال برای پیشرفت شهر و تحقق اهداف و برنامه های مدیریت شهری باشیم.
احمدی سراوانی خواستار توضیح در باره شرایط کاری کمیته های مختلف و ضمانت اجرایی تصمیماتی که در این کارگروه گرفته می شود، گردید و گفت: طرحها و برنامه ها برای توسعه و پیشرفت شهر بسیارند اما باید ببینیم کدامیک از آنها می توانند برای شهر موثرتر بوده و قابلیت اجرا نیز داشته باشند‌.
وی تاکید کرد: باید ببینیم که ضمانت اجرایی کمیسیون برنامه و بودجه در تحقق برنامه ها چقدر است؟
در زمینه پرسش سراوانی، حجت جدب توضیح داد: همانطور که گفتم دوستان ایرادات و اشکالات را مطرح کرد، برای برون رفت از آنها برنامه ریزی می کنند و ماحصل تلاش آنها به صورت طرح ارائه می شود و پس از تصویب شورا، زمینه های اجرایی آن فراهم می گردد.
رحیمی نیز با تاکید بر اینکه باید از پتانسیلهای مختلف برای پیشرفت شهر استفاده شود، خاطر نشان کرد: ساختار شهرداریها آلان نیرومحور است که بایستی به سمت سیستم محور پیش برود.
وی ویژگی برنامه سیستم محور را شفافیت آن دانست و گفت: یک برنامه سیستم محور سبب افزایش مشارکت اجتماعی نیز می شود.
رحیمی افزود: جدا از آن بایستی اقداماتی که قرار است انجام شود، برنامه محور هم باشند و با بودجه مشخص و اولویت بندی، این برنامه ها به ترتیب اطلاع رسانی و اجرایی شوند تا در عمل به مشارکت اجتماعی برسیم.
محمدیان که مسوولیت کمیته محیط زیست و شهر سالم را بر عهده دارد گفت: بیشتر برنامه های زیست محیطی به حوزه مدیریت شهری مرتبط است مثل مباحث مربوط به آموزش اصول و مقررات زیست محیطی.
وی همچنین به شفافیت و اطلاع رسانی در زمینه قراردادهایی که در حوزه پسماندها و محیط زیست منعقد شده، تاکید کرد.
کاظم زاده که مشاور کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا نیز هست، به اهمیت موضوع شهر الکترونیک اشاره کرد و گفت: سایت شهرداری با به روز رسانی می تواند انواع خدمات مانند پاسخ به استعلامها، صدور پروانه ساخت، وصول عوارض و... را انجام داده تا هم از میزان سفرهای درون شهری کاسته شود و هم کارهای مراجعان در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.
وی موضوعات مهم شهری همچون تراکم ساخت و ساز، کمیسیون توافق، طرح تفصیلی و... را از موضوعاتی عنوان کرد که می تواند در کمیته شهرسازی مطرح و پیگیری شود.
باقری هم تاکید کرد: در زمینه مباحث و موضوعات حقوقی می تواند با کارگروه همکاری و تبادل نظر نماید.
وی گفت: آلان به دلیل عدم اشراف به مباحث حقوقی شهرداری در زمینه پرونده های مختلف مجبور به پرداخت غرامت می شود که باید فکری اساسی برای این موضوع کرد.
خانم مسعودی مقدم با بیان رزومه ای کوتاه از مجموعه فعالیتهای خود در زمینه فرهنگی و آموزشی گفت: در کمیته بانوان هر کمکی که از دستم برآید در خدمت جمع خواهم بود.
خانم شفیعی نژاد به گذری بودن شهر رشت اشاره کرد و گفت: باید برای ماندگاری گردشگران در شهر رشت برنامه ریزی کرد.
وی گفت: هدف اصلی از توسعه گردشگری هدف گذاری برای بهبود اقتصاد شهری و معیشت خانواده ها است به همین دلیل باید روی این موضوع با برنامه پیش رفت.
او به نبود زیرساختهای مناسب برای جذب گردشگر در رشت اشاره کرد و گفت: باید این زیرساختها همچون هتل، میهمانسرا، تقویت فرودگاه، شبکه حمل و نقل و...مورد توجه قرار گیرد.
شفیعی نژاد به بهره گیری از ظرفیتهای مختلف شهر از جمله اداره میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: تلاش برای جذب سرمایه گذار در پروژه هایی همچون تالاب عینک می تواند به توسعه شهر کمک کند.
او پیاده راه رشت را زمینه ای برای برگزاری همایش ها و جشنواره های مختلف بیان کرد و گفت: تا این جشنواره ها به طور بین المللی برگزار نشوند نمی توانند به جذب گردشگر منتهی گردند.
قلیچی با اشاره به اینکه برنامه هایی در این کارگروه باید طرح و ارائه شوند که ابتدا به طور دقیق بررسی شوند، اضافه کرد: طرحها و برنامه های ارائه شده در نهایت باید قابلیت اجرایی داشته باشند.
وی به مسئله اعتبار و بودجه برای اجرای برنامه ها نیز اشاره کرد و افزود: در شرایط دشوار کنونی باید بپذیریم که نه می توانیم روی منابع شهرداری حساب باز کنیم و نه روی جذب سرمایه گذار به همین دلیل من تاکید می کنم اگر افراد جامعه را به کسب و کارهای خانگی و آپارتمانی گرایش دهیم هم به اقتصاد فرد کمک کرده ایم و هم به اقتصاد شهر.
حجت الاسلام والمسلمین سمیعی به عنوان سخنان پایانی این نشست با اشاره به دلایل عقب ماندگی گیلان و رشت گفت: اگر افراد پاک، متفکر و اندیشمند که در گیلان بسیارند دور هم جمع شوند و برای حل مسائل اساسی استان تدبیر کنند، بسیاری از معضلات شهرمان حل می شود.
وی گره گشایی از مشکلات مردم و جامعه را نعمت و رحمتی از جانب خداوند دانست که به کمتر کسی از این افراد جامعه اعطا می شود و بایستی قدر دانسته شود.
حجت الاسلام والمسلمین سمیعی خواستار اولویت بندی مسائل شد و گفت: من امیدوارم با درایت دوستان و به برکت این جمع ما در یک بازه زمانی مشخص بتوانیم دستکم برخی از مشکلات شهرمان را رفع کنیم.
وی خواستار بهره گیری از ظرفیت مساجد نیز شد و گفت: مساجد پایگاه های مهم اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی هستند که با حضور جوانان و نیروهای فعال احیا و آباد می شوند.
گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد جلسات این کارگروه ماهی دوبار برگزار شود و چند روز پیش از جلسه اطلاع رسانی گردد.
همچنین کمیته های تشکیل شده با اعضای خود هم جلسه برگزار کنند و ماحصل کار آنها به کارگروه ارائه شود.
حجت جذب هم در پایان دستور جلسه آینده را مشخص شدن اعضای کمیته های مختلف این کارگروه، ارائه پیشنهادها و دعوت از مهندس حسینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان برای تبادل نظر روی پروژه احیای رودخانه های رشت عنوان کرد.

واگویه ، در روزهای اخیر و با شروع زمان ثبت نام نامزدهای مجلس، تب انتخابات به اوج خود رسیده و فرمانداری ها به کانون توجه افکار عمومی و جریان های سیاسی بدل شده اند و هر چه به روزهای پایانی این موعد نزدیک می شویم تراکم حضور نامزدها افزایش می یابد.

لیکن اقبال حضور رجال سیاسی در فرمانداری رشت به عنوان محل ثبت نام نامزدهای نمایندگی مجلس، به عنوان یکی از کلانشهرهای سیاسی ایران که همواره مهد حضور چهره های سیاسی شناخته شده در عرصه انتخابات مجلس بوده تاکنون کمتر از حد انتظار و تعجب برانگیز میباشد و باید دید در روزهای آخر فعالین سیاسی با حضور خود تا چه حد این خلا را پوشش خواهند داد.

با این وجود در بین نامزدها حضور چهره ای شاخص، مقبول، پاکدست، متخصص و البته مورد وثوق همه جریانهای سیاسی و مدنی بارقه امید را در دل رشتوندان روشن کرده است.

"سید محمد احمدی" یک رجل سیاسی به تمام معناست.
فرماندار اسبق رودبار، لاهیجان و رشت و معاون استاندار گیلان فارغ از فیگورهای منسوخ و باب این روزهای بسیاری با حضور در فرمانداری و ثبت نام در روزهای ابتدایی از عزم خود برای حضور در انتخابات و ادامه خدمت خالصانه به مردم این شهر خبر داد.

احمدی با کارنامه ای قابل قبول در عرصه های مختلف با نگاهی جامع و اشراف به مشکلات خرد و کلان رشت و با تعامل و ارتباط منطقی و معقول با همه جریانهای سیاسی و مدنی قطعا جزو گزینه های اصلح در انتخابات خواهد بود و می تواند با پشتوانه تجارب اجرایی خود به وضعیت نابسامان کنونی سامان بخشد.

واگویه ، دکتر حسین رجبصلاحی معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در بازدید از لندفیل سراوان، گفت: تفاوت امروز با گذشته دراین است که بو و حشرات موزی در منطقه وجود ندارد.

وی با تشکر از شهردار رشت، گفت: استفاده از یک سم گیاهی مناسب با شرایط منطقه و پوشش روزانه سلولهای دفن بهداشتی زبالهموجب از بین رفتن بو و حشرات موزی بویژه مگس گردیده است

در حال حاضر با توجه به بازدید هایی که در سطح کشور داشتم رشت نسبت به شهرهای دیگر بویژه سه استان شمالی در شرایطمطلوبتری قرار دارد.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ابراز امیدواری کرد تا با راه اندازی خطوط دو، سه و چهار کود آلی ظرفیت اینکارخانه به هزار تن در روز رسیده و درصد باقی مانده ریجکتی زباله مستقیماً به زباله سوز انتقال داده شده تا لندفیل سراوان برایدریافت زباله روزانه تعطیل شود.

دکتر رجبصلاحی با اشاره به راه اندازی سوله های تصفیه خانه شیرابه سراوان، اظهار داشت: حدود چهار ماه قبل در این محل حاضرشده بودم اما هیچ سوله یا سازه ای وجود نداشت و خوشبختانه با سرعت کارهای لازم انجام شد.

وی با بیان اینکه شهردار رشت در این چند ماه به اندازه چند سال کار کرده است، گفت: نکته مثبت کار این است که هیچ بو یا حشرهمزاحمی وجود ندارد و امیدوارم هرچه سریعتر سوله های کارخانه کودآلی لاکان راه اندازی شود.

شهردار رشت نیز با قدردانی از وزارت کشور و بخصوص سازمان برنامه و بودجه و شخص دکتر نوبخت، گفت: مدیران استانی نیز در اینراه کمک های بسیار زیادی کرده اند تا امروز تمام هزینه های شهرداری به مرحله پاسخ برسد.

واگویه ، ناصر حاج محمدی با حضور در نشست سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت چگونگی واگذاری کار جمع آوری پسماندهای خشک به بخش خصوصی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست دکتر ناصر حاج محمدی به تشریح اجرای طرح سامانه خرید و جمع آوری پسماندهای خشک از شهروندان اشاره کرد و گفت: موضوع تفکیک زباله ها از مبدا باید به صورت فرهنگ عمومی در آید.

شهردار رشت افزود: یکی از مشکلات اساسی شهر رشت در زمینه مدیریت پسماندها نبود سیستم مناسب تفکیک زباله ها از مبدا است که همه باید در راستای تشویق و ترغیب آحاد مختلف جامعه به این موضوع تلاش کنند.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی مشخص و مناسب و همچنین با بهره گیری از توانمندیهای بخش خصوصی می توان این تهدید را به فرصتی ایده آل برای همه شهروندان، بخش خصوصی و شهرداری تبدیل نمود.

سپس شهردار رشت به تشریح ابعاد مختلف این طرح و همچنین هزینه های مترتب بر چگونگی اجرای آن و نیز مشارکت بخش خصوصی برای اجرایی شدن طرح پرداخت.

گفتنی است در این نشست مریم گل احضار معاون مالی و اقتصادی شهرداری رشت، سجاد حسینی سرپرست کارخانه کود آلی و کارشناسان سازمان سرمایه گذاری و مشارکتهای مردمی شهرداری رشت نیز حضور داشتند.

واگویه ، از هفته جاری طرح سه شنبه های با شهروندان در مرکز سامانه ۱۳۷ در شورای اسلامی شهر برگزار می شود.

روابط عمومی و اموربین الملل شورای اسلامی شهر رشت گفت: در این طرح که در راستای ارتباط مستقیم شهروندان با نمایندگان خود در پارلمان محلی در دست اجرا قرار گرفته است، روزهای سه شنبه از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۳:۳۰ یکی از اعضای شورا با حضور در سامانه ۱۳۷ مستقیما پاسخگوی مسائل شهروندان بوده و مشکلات آنها را پیگیری خواهد کرد.

صفحه1 از31

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.