Staff pick

Staff pick

در گیلان

واگویه ، مدیر کل راه و شهرسازی گیلان با اعلام این خبر گفت: از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه مورخ ۲۳/۹/۹۸ ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در گیلان آغاز می شود وهم استانی های عزیز واجد شرایط می توانند تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۲۵/۹/۹۸ در این طرح ثبت نام کنند.

ماکان پدرام مدیر کل راه و شهرسازی گیلان با اعلام این خبر گفت: از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۳ آذر ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در گیلان آغاز می شود و هم استانی های عزیز واجد شرایط می توانند تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۲۵ آذر در این طرح ثبت نام کنند.
وی گفت: طرح اقدام ملی مسکن طرحی است که به منظور احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور آغاز شده است که سهمیه استان گیلان در مرحله اول ثبت نام ۱۲۴۰ واحد می باشد که از این مجموع ۵۰۰واحد در رشت،۲۵۰ واحد در بندر انزلی و۴۹۰ واحد نیز در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت راشامل می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان مبلغ تسهیلات این طرح را بالغ بر۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این مبلغ با سود۱۸ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله در نظر گرفته شده است.
گفتنی است شرایط داشتن تأهل یا سرپرستی خانوار، نداشتن مالکیت از ۸۴ به بعد و عدم استفاده از خدمات دولتی و یارانه ای مسکن و زمین مسکونی از مهمترین شرایطی است که متقاضیان دریافت واحد مسکونی در طرح ملی مسکن باید حائز آن باشند.
مدیرکل راه وشهرسازی گیلان داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا را از دیگر الزامات برشمرد وافزود: سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر حداقل پنج سال خواهد بود، نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله دیگر شروط اعلام شده است.
البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند.
هم استانی های عزیز می توانند در زمان اعلامی به سایتhttps://tem.mrud.ir مراجعه ودرخواست خودرا ثبت نمایند.

واگویه ، استاندار گیلان نسبت به جریحه دارشدن احساسات مردم گیلان بعد از پخش سریال وارش واکنش نشان داد.

دکتر ارسلان زارع  در  آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان با اشاره  به فرهنگ والای مردم گیلان ابراز داشت: مردم گیلان به داشتن مردمانی بافرهنگ در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی ، علمی و پژوهشی سرآمد هستند.یکی از همین افراد پروفسور رضا بود که مورد توجه اندیشمندان جهانی و مردم ایران و گیلان بود که  بعد از درگذشت ایشان در هفته های اخیر مورد تکریم گسترده  آن ها قرار گرفت.

استاندار گیلان در ادامه افزود: همه مردم ایران به جایگاه رفیع  اجتماعی و فرهنگی مردم گیلان واقفند. هرچند ممکن است  گاهی بدسلیقگی یک سناریونویس در نگارش یک  سریال تلویزیونی عواطف و احساسات مردم  را جریحه دار کند. من اعتقاد دارم صداوسیما  قبل از سریال وارش  با ساخت سریال ها و فیلم های مختلفی عظمت و والای این مردم احترام گذاشته است و باید در همین مسیر ادامه دهد. وی در انتها افزود: مردم گیلان همواره در راستای ارتقای شاخصهای توسعه ای اجتماعی و فرهنگی کشورمان  حرکت کرده اند و یقینا نیز در آینده چنین خواهد بود.

واگویه ؛ استاندار گیلان با اشاره به اعتبار بالای مسابقات بین المللی وزنه برداری نامجو به میزبانی شهر رشت، تأکید کرد که باید برنامه ریزی ها به سمتی باشد تا این رقابت ها، هر ساله برگزار شود.

ارسلان زارع در جلسه هماهنگی برگزاری مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو اظهار داشت: گیلان و ورزشکاران این استان در حوزه ورزش به ویژه رشته وزنه برداری، سابقه درخشانی دارند و نمونه بارز آن مرحوم محمود نامجو ، وزنه بردار اسطوره ای ایران است که تنها مدال آور المپیک این استان تا حال حاضر محسوب می شود.

وی با اشاره به علاقمندی گیلانیان به حوزه های مختلف ورزشی، بیان کرد: در سال های اخیر ورزشکاران گیلانی در مسابقات و رقابت های بین المللی موفقیت های بسیاری کسب کرده اند.

استاندار گیلان با بیان اینکه برگزاری مسابقات انتخابی المپیک جام زنده یاد نامجو در استان با استقبال خوبی مواجه می شود، افزود: رقابت های بین المللی جام نامجو، جزو مسابقات کسب سهمیه المپیک محسوب می شود و با توجه به امتیاز بالایی که دارد، ورزشکاران بنام و قدرتمندی در این دوره شرکت می کنند.

وی برگزاری مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو در رشت را موجب تحولات مثبت و تاثیرات مطلوب اجتماعی – فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: در کنار منافع اقتصادی، گردشگری و اجتماعی حاصل از ورود شرکت کنندگان به این دوره از مسابقات، معرفی شهر رشت و ظرفیت های موجود در آن از دیگر دستاوردهای برگزاری مسابقات جام نامجو محسوب می شود.

استاندار گیلان به شعار رقابت مذکور با عنوان ” رشت۲۰۲۰″ اشاره کرد و گفت: به سبب میزبانی رشت در برگزاری این مسابقات، نام این شهر نه تنها برای سال ۲۰۲۰ میلادی، بلکه تا سال های دیگر در تاریخ ورزشی کشور ثبت می شود از این رو لازم است با هم افزایی و گسترش تعاملات بین بخشی، زمینه اجرای هرچه بهتر این دوره از رقابت ها به میزبانی شهر رشت را فراهم آوریم.

وی بر لزوم اجرای وظایف تعیین شده در ستاد برگزاری مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو از سوی دستگاه های عضو تاکید و اضافه کرد: به منظور بهبود روند اجرای کار می توان از ظرفیت تشکل های مردم نهاد و نیز دانشجویان استفاده کرد.

زارع تصریح کرد: تبلیغات محیطی، ساماندهی و اصلاح ترافیکی شهر، بهبود زیرساخت ها در حوزه برق و مخابرات مورد توجه ویژه مدیران دستگاه های مرتبط قرار گیرد.

استاندار گیلان اجرای کیفی این دوره از رقابت ها به میزبانی شهر رشت را آبروی کشور خواند و گفت: حضور وزنه برداران برتر در این مسابقات، اعتبار مسابقات وزنه برداری بین المللی نامجو را بیشتر می کند به همین سبب باید برنامه ریزی ها به سمتی باشد که این رقابت ها، هر ساله برگزار و ثبت جهانی شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در تقویم سالانه ورزش گیلان مسابقات متعدد بین المللی برگزار می شود، گفت: این موضوع نشان دهنده وجود ظرفیت های مختلف در حوزه ورزش استان است که باید بیش از پیش مورد توجه و گسترش قرار گیرد.

زارع همچنین بر لزوم توجه به نتایج بررسی های آسیب شناسی از دوره های گذشته این رقابت ها تاکید و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی ها باید جامع و بر اساس استاندارد تعریف شود.

نماینده عالی دولت در گیلان در خاتمه سخنانش با تأکید بر لزوم اطلاع رسانی شایسته خبرهای مربوط به مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو در رشت گفت: رسانه ملی و نیز رسانه های مکتوب و مجازی، در اجرای این مهم نقش اثرگذاری دارند.

در این نشست پیشنهاد شد تا به عنوان نماد رقابت های بین المللی وزنه برداری نامجو، مجسمه فوک خزری به عنوان گونه در حال انقراض سواحل گیلان، به نفرات برتر هدیه شود.

گفتنی است در پایان این نشست، پوستر مسابقات بین المللی وزنه برداری جام نامجو رونمایی شد.

رقابت های بین المللی وزنه برداری جام فجر با نام جام نامجو ، بعد از ۲۸ سال، از ۱۲ تا ۱۶ بهمن ماه امسال به میزبانی شهر رشت برگزار می 

واگویه ، مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان از ساخت ۸۹۱ واحد مسکن مددجویی توسط سپاه خبر داد و گفت: ۷۹۱ واحد از این خانه‌ها برای مددجویان کمیته‌ امداد و بهزیستی گیلان و مابقی متعلق به سیل‌زدگان گلستانی است.

احمد ابراهیمی ، عزم سپاه قدس گیلان و گروه‌های جهادی برای خانه‌دار کردن محرومان، نیازمندان و  مددجویان کمیته امداد و بهزیستی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: طبق برنامه و توافقات انجام شده امسال ساخت 891 واحد مسکن محرومان در دستور کار سپاه قدس گیلان قرار گرفته است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان توافق با کمیته امداد گیلان و اداره کل بهزیستی استان در راستای مشارکت سپاه برای ساخت مسکن محرومان را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: بر اساس برنامه قرار شده امسال 741 واحد مسکن مددجویی کمیته امداد در استان توسط سپاه قدس گیلان ساخته و تحویل محرومان داده شود.

ابراهیمی پیشرفت فیزیکی پروژه‌های ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد گیلان را چیزی حدود 55 درصد اعلام کرد و بیان داشت: تمان توان و تلاش ما در مجموعه سپاه قدس گیلان و گروه‌های جهادگر این است که واحدهای اشاره شده به موقع ساخته شود و با تکمیل طرح‌ها تا قبل از پایان سال کلید این خانه‌ها در دست صاحبان آن‌ها قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در ایام مبارک دهه فجر امسال قطعاً تعداد زیادی از خانه‌های مددجویی کمیته امداد توسط سپاه تکمیل شده و به بهره‌برداری می‌رسد تصریح کرد: علاوه بر طرح‌های ساخت منزل مددجویان کمیته امداد، سپاه قدس گیلان امسال کار احداث 50 واحد مسکن متعلق به مددجویان بهزیستی استان را نیز تقبل کرده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان تحویل خانه‌های مددجویان بهزیستی استان در موعد مقرر را از برنامه‌های پیش‌روی سپاه عنوان کرد و گفت: با توجه به وقوع سیل در استان گلستان، مسئولیت ساخت 100 واحد مسکن مددجویی کمیته امداد و بهزیستی در شهرستان گمیشان نیز بر عهده سپاه قدس گیلان قرار داده شده است.

ابراهیمی پیشرفت فیزیکی طرح‌های ساخت مسکن در منطقه گمیشان را حدود 50 درصد اعلام کرد و با بیان اینکه اتمام این پروژه‌ها تا پیش از فرا رسیدن سال جدید در دستور کار سپاه قدس قرار دارد خاطرنشان کرد: مردم نیکوکار و خیر گیلان همیشه یاریگر محرومان بوده‌اند و امیدواریم در روند ساخت پروژه‌های مسکن هم مشارکت داشته باشند.

وی از مساعدت‌های ویژه فرماندهی سپاه قدس گیلان و جانشین وی جهت رفع مشکلات اعتباری ساخت مسکن محرومان سخن گفت و افزود: برای ساخت پروژه‌های مسکن محرومان فرماندهان پایگاه‌ها، گروه‌های جهادی، مسئولان بسیج سازندگی شهرستان‌‌ها و فرماندهان سپاه نواحی  مشارکت بسیار بالایی داشته‌اند که جای قدردانی دارد.

واگویه ، استاندار گیلان در دیدار با وزیر نیرو بر ضرورت تقویت میز اوراسیا با محوریت استان و همچنین افزایش قابلیت اطمینان شبکه انتقال و فوق توزیع نیروی برق و نیز تکمیل پروژه‌های زیربنایی آب و فاضلاب گیلان تأکید کرد.

ارسلان زارع در دیدار با رضا اردکانیان وزیر نیرو و رییس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه، با اشاره به عضویت کشورمان در اتحادیه همکاری‌های اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: در راستای بهره مندی بیشتر از ظرفیت های گیلان در این اتحادیه اقتصادی تاکنون اقدامات موثری توسط ارگان های دولتی و نمایندگان بخش خصوصی بویژه اتاق بازرگانی برای اجرایی شدن مفاد موافقتنامه اوراسیا انجام گرفته است.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان؛ در همین راستا و در قالب میز اوراسیا، کارگروهی از مدیران ذیربط استان تشکیل و در جلسات متعدد به راهکارهای استفاده از ظرفیت های منطقه ای و ملی در راستای تفاهم نامه مذکور پرداخته شده است.

وی به مغفول ماندن عملیات به روزرسانی ارزش گذاری کالاهای صادراتی اشاره و اضافه کرد: استان گیلان آمادگی خود را به گمرک ایران جهت ایجاد کمیته تخصصی برای این امر که یکی از پیش نیازهای انجام تفاهم نامه است، اعلام کرده است.

زارع با بیان اینکه مسئولیت پیگیری اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه اوراسیا در ایران بر عهده وزارت نیروست، از مساعدت‌های دکتر اردکانیان قدردانی و خاطر نشان کرد: لازم است سازمان توسعه تجارت، گمرک و اتاق بازرگانی همکاری لازم را برای تقویت میز اوراسیا و تفویض برخی اختیارات به استان گیلان انجام دهند.

تخصیص نقدینگی مناسب برای افزایش قابلیت اطمینان شبکه انتقال و فوق توزیع نیروی برق گیلان و نیز تکمیل پروژه های زیر بنایی آب و فاضلاب و تصفیه خانه های فاضلاب مسکن مهر در برخی مناطق استان از دیگر مواردی بود که در جلسه نماینده عالی دولت در گیلان با وزیر نیرو مطرح شد.

زارع همچنین از آمادگی گیلان برای سفر وزیر نیرو به منظور افتتاح و کلنگ زنی تعدادی پروژه های مرتبط با حوزه برق و یک پروژه حوزه آب منطقه ای استان خبر داد.

با توجه به پیشینه دیرین و غنی تجاری و انجام بیشترین حجم مبادلات تجاری با کشورهای همسود (CIS) و اوراسیا در گیلان، با تشکیل میز اوراسیا با محوریت استان موافقت شده است.

قرارداد تشکیل اولیه اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۹ مه ۲۰۱۴ میان کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان منعقد و جایگزین اتحادیه گمرکی اوراسیا شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان نیز به عضویت آن در آمدند. این اتحادیه کار خود را به طور رسمی از اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرد. کشورهای عضو اوراسیا هم اکنون ۲۰ میلیون کیلومترمربع مساحت و بیش از ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارند که ۵.۲ درصد جمعیت جهان است. درباره اهداف این اتحادیه اقتصادی می‌توان به تسهیل تجارت، ایجاد بازار مشترک در حوزه کشورهای عضو، حذف تدریجی قوانین گمرکی در داخل اتحادیه، برقراری تعرفه خارجی مشترک در میان کشورهای عضو و هماهنگ سازی تشریفات گمرکی اشاره کرد.

موافقنامه موقت ترتیبات ترجیحی ایران و اوراسیا از پنجم آبان ماه سال جاری اجرایی شد و قرار است یکسال پس از اجرای این موافقتنامه، مقدمات تجارت آزاد با منطقه مذکور فراهم شود. این موافقتنامه  ۸۶۲  قلم کالا را شامل می‌شود که ۳۶۰  قلم ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا و ۵۰۲ قلم هم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است.

واگویه ، از ابتدای امسال تاکنون صیادان گیلانی ۳۳۶ تن ماهی استخوانی از دریای خزر برداشت کرده‌اند که این میزان صید به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

طبق جدیدترین آمارها و ارقام ارائه شده توسط اداره کل شیلات گیلان از ابتدای امسال تاکنون صیادان گیلانی بالغ بر 336 تن انواع ماهی استخوانی از بستر دریای خزر برداشت کرده‌اند که این میزان صید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چیزی حدود 57 درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت مهم‌ترین علل کاهش صید امسال ماهیان استخوانی در این استان را برشمرد و عنوان کرد: شرایط نامساعد جوی اصلی‌ترین عامل کاهش صید است به طوری‌که از شروع فصل صید تاکنون به مدت 12 روز دریای خزر طوفانی بود.

اکبر ایلدرم میزان کل ماهیان استخوانی صید شده در سواحل دریای خزر و ارزش اقتصادی آن را برشمرد و تصریح کرد: در 55 روزی که از زمان شروع فصل صید در سواحل استان گیلان می‌گذرد بالغ بر 336 تن انواع  ماهیان استخوانی به ارزش اقتصادی بالغ بر 153 میلیارد ریال توسط صیادان گیلانی صید شده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان گیلان گونه‌های مختلف ماهیان استخوانی که امسال به تور صیادان گیلانی افتاده‌‌اند را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: از کل ماهیان استخوانی صید شده امسال، نزدیک به 192 تن از ماهی‌ها کفال، 111 تن ماهی سفید و 23 تن شامل دیگر گونه‌ها بوده است.

وی از اقدامات اداره کل شیلات استان گیلان برای تکثیر و رهاسازی میلیون‌ها قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر برای ادامه فعالیت صید و صیادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: امیدواریم در زمان باقیمانده تا پایان فصل صید و با مهاجرت ماهیان سفید به آب‌های ساحلی کاهش صید امسال جبران شود.

ایلدرم با اشاره به اینکه فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل گیلان طبق برنامه از 20 مهر شروع شده و این روند تا 20 فروردین سال آینده ادامه دارد ابراز داشت: 4 هزار صیاد عضو 49 شرکت تعاونی صید پره استان گیلان هستند و در طول سواحل دریای خزر از آستارا تا چابکسر ماهی استخوانی صید می‌کنند.

وی از رونق یافتن دیگر مشاغل و حرفه‌های مرتبط با حوزه صید و صیادی در استان گیلان سخن گفت و عنوان کرد: علاوه بر صید ماهیان استخوانی حرفه‌هایی نظیر بازارهای عرضه ماهی، کارخانجات توربافی و صنایع وابسته که به صورت زنجیروار به این شغل مرتبط هستند در گیلان گسترش بیشتری پیدا می‌کنند.

واگویه ، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مراسم روز بزرگداشت دانشجو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو، 16آذر را یاد آور مبارزات و خیزش دانشجویان برای استقلال خواهی مردم این مرز و بوم دانست و عنوان کرد:در طول تاریخ ایران، دانشجویان همواره حماسه ساز بوده و رویدادهای پرشوری رقم زدند و در راستای فتح قله های دانش و معرفت گامهای استواری برداشته اند.
دکتر سالاری با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان بالغ بر شش هزار دانشجو و بیش از 450 هیات علمی دارد ابراز داشت: علیرغم نگاه ویژه استاندار گیلان به بحث سلامت، این استان در این زمینه از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان، هشتمین دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور است که داوطلبان برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، اذعان داشت: مرکز آزمون الکترونیک دانشگاه، در ردیف دومین مرکز کشور است. با این حال دانشگاه علوم پزشکی گیلان از عدم تناسب پذیرش دانشجو و فضای فیزیکی، پراکندگی دانشکده ها، فضای فیزیک نامناسب و پایین بودن حق الزحمه دانشجویی رنج می برد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: با توجه به بازدیدهای اخیر مسئولان وزارت بهداشت از فضای آموزشی و خوابگاههای دانشجویی، خواستار بهبود زیر ساخت ها و تکمیل پروژه مجتمع پردیس دانشگاهی علوم پزشکی در سایت لاکان هستیم که این مهم باید در اسرع وقت با تامین بودجه در دستور کار قرار گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد با همدلی و همفکری و استفاده از تفکر دانشجویان و تشکل های دانشجویی بتوانیم در جهت اعتلای جایگاه دانشجویی و حوزه سلامت گامهای موثری برداریم.

واگویه ، مدیرکل هواشناسی گیلان گفت: بعد از یک روز آفتابی از امروز -پنجشنبه ۱۴ اذرماه - بارش مجدد برف و باران در گیلان آغاز شد.

مدیرکل هواشناسی گیلان امروز گفت : با ورود سامانه جدید بارشی آسمان استان از امروز با بارندگی و وزش شدید باد در نواحی جلگه ایی وبارش برف در کوهستان ها همراه است.

محمد دادرس با بیان اینکه این سامانه جوی تا آخر وقت فردا در گیلان مستقر است افزود : در این مدت دمای هوای استان 5 تا 15 درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

وی گفت : در این مدت آبگرفتگی معابر ، بالا آمدن آب رودخانه ها ، سیلابی شدن مسیل ها و رانش و لغزش زمین دور از انتظار نیست.

صفحه1 از94

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.