Staff pick

Staff pick

در شهر

واگویه ، عاقل‌منش با بیان این پرسش که خاصیت وجودی ما چیست؟! گفت: آیا خاصیت وجودی ما این است که کنار یکدیگر بنشینیم و دعوا کنیم؟ خاصیت وجودی ما چیست که نتوانسته‌ایم چند پروژه را باهم آغاز کنیم و بگوییم که بحث خودمان را داریم.

محمدحسن عاقل‌منش، عضو شورای شهر رشت در یکصد و نوزدهمین جلسه علنی شورا، گفت: امروز زمانی بود که برای بنده تداعی‌کننده روز معارفه دکتر حاج‌محمدی به‌عنوان شهردار رشت با حضور استاندار وقت گیلان بود. پس از پایان جلسه یک یادداشتی نوشتم که به آقای استاندار نیز گفتم شما موضوعاتی را مطرح کردید که شهردار، نماینده مجلس و… نیز همان موضوع را مطرح کردند و این یعنی همه از مشکلات شهر رشت آگاه هستند.

وی ادامه داد: این یعنی برگ برنده، نخست آنکه می‌دانیم مشکلات چیست و پس از آن می‌دانیم که برای رفع این مشکلات چه باید کرد؛ اما در ادامه مسیر آقای دکتر سالاری استاندار وقت به‌عنوان رئیس سازمان تأمین اجتماعی کشور منصوب شدند. ولی دکتر زارع به‌عنوان معاون ایشان به علت اشرافی که بر موضوعات داشتند پس از انتصابشان به‌عنوان استاندار توانستند موضوع را به‌خوبی دنبال کنند و امروز همان موضوعی است که بنده دیده‌ام.

عضو شورای اسلامی شهر رشت افزود: در جلساتی که با دکتر سالاری داشتیم همان زمان گفتند برنامه ویژه‌ای برای پاکسازی دو رودخانه وجود دارد و اگر نمی‌توانید کاری کنید با فازبندی پروژه همین کار را انجام دهید.

عاقل‌منش با بیان این پرسش که خاصیت وجودی ما چیست؟! گفت: آیا خاصیت وجودی ما این است که کنار یکدیگر بنشینیم و دعوا کنیم؟ خاصیت وجودی ما چیست که نتوانسته‌ایم چند پروژه را باهم آغاز کنیم و بگوییم که بحث خودمان را داریم. شاید اختلاف‌نظری در جایی وجود داشته باشد اما همه ما در خصوص اهدافی که مرتبط با مردم است متفق هستیم.

وی اضافه کرد: شاید بر نحوه اجرای کار اختلاف‌نظری وجود داشته باشد اما امروز بحث اتفاق‌نظر موجود است. امروز زمانی که آقای حاجی پور صحبت از رینگ دور شهر را مطرح کردند، آقای استاندار سریعاً گفتند که ما صحبت کرده‌ایم و فردا جلسه بگذارید تا انجام شود. فارغ از برخی اختلاف‌نظرهای داخلی این لذت که با اجرای چند پروژه مهم بتوانیم حق مردم را به‌اندازه بضاعت خودمان محقق کنیم و اعتماد را به مردم برگردانیم.

عاقل‌منش در پایان با اشاره به اینکه دو تانکر قیر برای شهر رشت بارگیری شده است، گفت: ۶۰۰ تن قیر برای بافت فرسوده است که در دو مرحله تقدیم می‌شود که این موضوع توسط یکی از نمایندگان در حال پیگیری است.

واگویه ، ناصر حاج‌محمدی گفت: برنامه‌های مربوط به محیط زیست در اولویت برنامه های شهرداریست و با برنامه ریزی های در نظر گرفته شده، دیگر شاهد تخلیه و انباشت زباله در این منطقه نخواهیم بود.

شهردار رشت در آیین آغاز عملیات اجرایی خط انتقال فاضلاب رشت که با هدف جمع آوری و تصفیه فاضلاب مناطق جنوبی رشت در منطقه مسکن مهر صورت گرفت، ضمن قدردانی از استاندار گیلان اظهار کرد: وی حتی بیش از شهردار پیگیر این مهم بود.

ناصر حاج‌محمدی گفت: اگر حمایت های بی دریغ استاندار گیلان‌ نبود مشکلات این کلانشهر می توانست روبه فزونی پیدا کند.

وی گفت: برنامه‌های مربوط به محیط زیست در اولویت برنامه های شهرداریست و با برنامه ریزی های در نظر گرفته شده، دیگر شاهد تخلیه و انباشت زباله در این منطقه نخواهیم بود.

 شهردار رشت خاطر نشان کرد: اگر جلوی شیرابه منطقه سراوان گرفته نمی‌شد، پاکسازی رودخانه ها با مشکل مواجه می شد.

حاج‌محمدی همچنین از معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در مورد تخصیص منابع اقتصادی و مالی به سه شهر شمالی کشور در مقوله پسماند گفت: این اعتبارات در ۵۰ سال اخیر بی نظیر بوده و اگر جدیت‌ها بر همین منوال پیش برود شاهد برطرف شدن‌ مشکلات رشت خواهیم بود.

واگویه ، اعضای شورای شهر رشت با تصویب دو فوریت با طرح « شفاف سازی آرای کمیسیون ماده ۱۰۰» موافقت کردند تا گام مناسبی جهت شفاف سازی تلخفات برداشته شود.

بر اساس این طرح، آراء صادره در کمیسیون ماده صد با جزئیات  و بدون ذکر نام و مشخصات مختلف شفاف به اطلاع عموم رسانده می شود.

در ماده واحده این طرح امده است:شهرداری رشت مکلف است طی دو هفته از ابلاغ این مصوبه نسبت به انتشار و شفاف سازی گزارش کارشناسی تخلفات و آراء صادره کمیسیون ماده صد در خصوص تخلفات ساختمانی با اولویت مناطق با ارزش منطقه ای بالا وبا حفظ اطلاعات شخصی متخلف اقدام نماید.

این طرح با امضای ده نفر از اعضای شورای شهر به صورت دو فوریت تصویب شد.

گفتنی است بزرگترین مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی، کمیسیون ماده ۱۰۰ می باشد که این کمیسیون از سه عضو اصلی و ۱۱ تبصره و ۷ کمیسیون  تشکیل گردیده است.

  

واگویه ، همزمان با فرا رسیدن روز رشت، با انجام آیینی ویژه با حضور دکتر ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، پلاک کوبی تداوم فعالیت شهر خلاق خوراک شناسی رشت انجام خواهد شد.

در نشستی که شهردار رشت و مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی با دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مسوولان ارشد این کمیسیون داشتند، برنامه های آینده شهر خلاق رشت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

حجت‌الله ایوبی با اشاره به اینکه نشانه هایی از حرکتها و اقدمات مثبت در برنامه های اجرایی شهر خلاق خوراک مشاهده می شود، از اجرای این برنامه ها استقبال کرد و گفت: شور و اشتیاق مدیریت برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی رشت قابل توجه و تحسین است.

وی با تاکید بر اینکه شهر رشت با پیشینه فرهنگی در بسیاری از زمینه ها پیشتاز بوده که این ویژگی می تواند این شهر را به شهری برای اجرای پایلوت بسیاری از برنامه های یونسکو تبدیل کند، گفت: ما از همه برنامه های فرهنگی و پیشنهادهای ارزشمند در این زمینه حمایت و پشتیبانی می کنیم.

دکتر ایوبی از برگزاری نشست چهار شهر خلاق یونسکوی ایران(رشت، اصفهان، بندرعباس و سنندج)توسط وزارت کشور در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در این نشست رئیس شورای شهر، شهردار، رئیس کمیسیون فرهنگی و مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق دور هم گرد می آیند و به برنامه ریزی برای آینده مبادرت می ورزند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران به برنامه های پیش روی شهرهای خلاق نیز اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه ها جشن‌ملی نوروز است. برنامه های جشن ملی نوروز امسال با محوریت چهار شهر خلاق یونسکو در کشور برگزار می شود و ما در این نشست به برنامه ریزی و تدارک و تقسیم کارها مبادرت خواهیم کرد.

وی همچنین گفت: شهر خلاق خوراک شناسی رشت باید همه مباحث گذشته را فراموش کند و از الان با قوت و قدرت برنامه های خود را در ارتباط با یونسکو طرح ریزی و اجرایی نماید و بداند که ما هم با جدیت پیگیری و حمایت می کنیم.

دکتر ایوبی در پایان سخنانش نگاه زیست محیطی و خدمات محیط زیستی شهردار رشت را ستود و گفت: اقداماتی که شهردار رشت در این زمینه در دست اجرا دارد را نیز رصد می کنیم. این برنامه ها را نقطه عطفی در تاریخ رشت می دانیم که قطعاً از حمایت یونسکو نیز برخوردار خواهد شد.

در این نشست شهردار رشت هم با قدردانی از نگاه علاقه مندانه و دلسوزانه دکتر ایوبی به اتفاقاتی که در رشت در حال وقوع است، گفت: تمام قصد و هدف مدیریت شهری این است که شهروندان به رفاه بیشتر دست پیدا کنند.

دکتر حاج محمدی گفت: اجرای پروژه های زیرساختی از جمله احیای رودخانه ها، بهبود وضعیت دفنگاه زباله ها، ساخت تصفیه خانه دفنگاه، پروژه زباله سوز و اقداماتی که مدیریت برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک شناسی رشت انجام داده و یا برنامه ریزی کرده همگی در جهت ایجاد آسایش، رفاه اجتماعی و بهبود وضعیت زندگی شهروندان است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: برنامه های خوبی برای روز رشت در دست تدارک داریم که امیدواریم با همکاری دستگاه های ذی ربط همه همشهریانمان از آنها بهره مند شوند.

گفتنی است علیرضا قانع مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق خوراک هم گزارشی از مجموعه اقدامات انجام شده در زمینه تحقق اهداف شهر خلاق خوراک شناسی در چند ماه اخیر ارائه نمود.

واگویه ، در نشست امضای این تفاهم نامه دکتر ناصر حاج محمدی، رشت را در گذشته شاهراه انتقال کالا عنوان کرد و گفت: کالاها از طریق ارسال به بندر تاریخی پیربازار به بندر انزلی می رفت و از آنجا به کشورهای غرب و شرق جهان منتقل می شد.

شهردار رشت سپس خاطر نشان کرد: باز زنده سازی پیربازار ضمن اینکه می تواند به اقتصاد شهری کمک کند، برای نسل جدید و همه کسانی که در آن منطقه زندگی می کنند قطعاً پیوند عمیقی با گذشته آنها برقرار می کند.

حاج محمدی در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس این تفاهم نامه اسناد و مدارک بندر پیربازار تهیه شده و پژوهشهای لازم روی آنها صورت می گیرد و به کتاب تبدیل می شود و از طریق شهرداری رشت زمینه های سرمایه گذاری برای توسعه اقتصادی و گردشگری منطقه فراهم می گردد.

بر اساس این تفاهم نامه با توجه به ضرورت ایجاد زمینه های احیای میراث فرهنگی بندر تاریخی پیربازار با هدف توسعه گردشگری کلانشهر رشت، اسناد تاریخی این بندر به منظور بسترسازی برای ایجاد و رونق ارزشهای تاریخی آن، توسعه کارآفرینی و کسب و کار گردشگری در منطقه احصا شده و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این تفاهم نامه برای مدت دو سال به امضای محمدمهدی دماوندی کمالی رئیس اداره حفظ و نگهداری اسناد وزارت امور خارجه، علیرضا قلی نژاد پیربازاری معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دکتر ناصر حاج محمدی شهردار رشت رسیده است.

واگویه ، به دنبال بارش شدید باران و پس زدن فاضلاب در چند محله شهر رشت، تردد و رفت و آمد شهروندان در این‌ محلات را با مشکل رو به رو کرد.

بارش شدید باران در برخی از محلات شهر که کمتر مورد توجه بوده اند، اهالی این محلات را برای تردد با مشکل روبه رو کرد.

عمده مشکل در چند محله منطقه سه شهرداری رشت بود که با اطلاع دادن به شهرداری رشت، بلافاصله نیروهای این شهرداری وارد صحنه شدند و به کمک رسانی پرداختند.

از اولین ساعت‌های شروع آبگرفتگی ناصر حاج‌محمدی در محلات آبگرفته حاضر شد و دستورات لازم را برای رفع مشکل و کمک‌رسانی به اهالی صادر کرد.

شهردار رشت با حضور در محله آبگرفته نیروها و امکانات را بسیج کرد و به همکاران خدمات شهری خود گفت که مردم در بلوار شهدا، انتهای خیابان حسینی، خیابان نوبهار، کوچه‌های ۲، ۳، ۴، ۶ و ۷ پشت مجتمع فرهیختگان خیلی مشکل دارند، سریعاً اقدام کنید و مشکل اهالی را رفع نمایید.

وی همچنین به همکاران خود گفت: منطقه کمربندی خرمشهر، کوی امام رضا(ع)، کوچه بهار۳۱ مردم برای تردد مشکل دارند چون فاضلاب پس زده و منطقه آبگرفته است.

در همین زمینه علی مقصودی معاون خدمات شهری شهرداری رشت که به محض اطلاع با همه نیروها و امکانات وارد عمل شده بود، گفت: مناطق آبگرفته گستردگی زیادی نداشته اند اما برای اهالی چند محله دردسرساز شده بود.

وی افزود: ماشین های آتش نشانی با دستگاه های پمپاژ به خدمت گرفته شدند تا آب را از محل تخلیه نمایند.

مقصودی با اشاره به اینکه کار از دیشب شروع شده و تا غروب امروز ادامه داشته است، افزود: با توجه به بارش مداوم و پس زدگی آب از فاضلابها، تلاش نیروهای شهرداری بر این بود تا آب وارد خانه های مردم نشود.

محمدباقر بشر دانش مدیر هماهنگی و نظارت خدمات شهری رشت نیز با تاکید بر اینکه دلیل اصلی آبگرفتگی این محلات ساخت و سازهای غیرمجاز، پر شدن نهرهای آب بر کشاورزی به طور غیر اصولی و همچنین نبودن سیستم‌ مناسب فاضلاب است، گفت: نیروهای خدمات شهری شهرداری رشت تمام طول شب را کار کردند و امروز را هم در همین محلات بودند.

وی ادامه داد: همه نیروهای معاونت عمرانی و خدمات شهری با تمام امکانات و سازمان آتش نشانی کمک کردند تا زمینه های آسایش مردم فراهم شود.

بشردانش افزود: آتش نشانان اقدام به پمپاژ آب محلات آبگرفته با دستگاه پمپاژ و لوله های شش اینچی کردند تا سطح آب فروکش نمود.

وی با تاکید بر اینکه عمده مشکل ایجاد شده در این محلات به دلیل توقف پروژه فاضلاب شهری موسوم به پروژه بانک جهانی بود، گفت: شهرداری هم با اجرای پروژه هدایت آبهای سطحی در این‌ محلات در آینده نزدیک به کمک شهروندان خواهد شتافت.

گفتنی است در جریان این آبگرفتگی جمشیدپور معاونت عمرانی، مقصودی معاونت خدمات شهری و برخی از مدیران شهری از جمله علیرضا قانع ، حامد بشردانش، هاتفی ، خانم فهمیده در محل حضور داشته و نیروهای خدمات دهنده را هدایت می کردند.

شایان ذکر است در شب گذشته نیز پارسا سرپرست شهرداری منطقه سه نیز در مناطق آبگرفته با روسای نواحی و خدمات شهر منطقه سه همراه دکتر ناصر حاج محمدی شهردار رشت حضور داشت.

واگویه ، حسین رجب صلاحی معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در بازدید از دفنگاه سراوان جدیت و تلاش شهردار رشت را در اجرای پروژه های ساماندهی زباله های سراوان ستود.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با تاکید بر اهمیت بهبود دفنگاه زباله های سراوان گفت: در بازدید امروز تفاوت آشکار این محل را با گذشته دیدم. امروز دیگر از بوی تعفن و وجود حشرات موذی در این محل خبری نیست.

رجب صلاحی تلاش شهردار رشت در این زمینه را شایسته توصیف کرد و افزود: استفاده از یک سم گیاهی مناسب که با شرایط منطقه سازگاری دارد و پوشش روزانه سلول های دفن بهداشتی زباله و سمپاشی مداوم موجب از بین رفتن بو و حشرات موذی شده و از تکثیر و گسترش این حشرات به ویژه مگس در دفنگاه زباله جلوگیری کرده است.

وی به بازدیدهای خود از دیگر مراکز دفن زباله در کشور نیز اشاره کرد و گفت: دفنگاه زباله های رشت هم اکنون نسبت به شهرهای دیگر به ویژه سه استان شمالی کشور از شرایطی مطلوبتر و بهتر برخوردار است.

معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به تلاش های شهردار رشت در ارتباط با راه اندازی خطوط دو، سه و چهار کارخانه کود آلی و افزایش ظرفیت پردازش این کارخانه به یک هزار تن در روز اشاره کرد و گفت: ریجکت زباله های کارخانه کود آلی مستقیماً به نیروگاه زباله سوز انتقال داده می شود و دفنگاه زباله های سراوان هم پس از آن از دریافت روزانه زباله تعطیل می شود.

رجب صلاحی با تاکید بر ساخت سوله های تصفیه خانه شیرابه زباله های سراوان گفت: حدود چهار ماه پیش که از اینجا بازدید کرده بودم هیچ سوله یا سازه ای وجود نداشت و خوشبختانه با جدیت شهردار رشت با سرعت کارهای لازم انجام شده است که نشان می دهد شهردار رشت در همین چند ماه معادل چندین سال کار کرده است

واگویه ، شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

در آستانه فرارسیدن ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی ناصر حاج محمدی شهردار رشت پیرامون فعالیت های انتخاباتی پرسنل و نیروهای شهرداری رشت برای کاندیداها،گفت: هیچ یک از نیروهای شهرداری اجازه فعالیت های انتخاباتی له یا علیه کاندیداها را ندارند.

وی ادامه داد: تمامی کارکنان شهرداری خادمین مردم شهر رشت بوده و می بایست در خدمت گذاری به شهروندان از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

حاج محمدی در پایان تاکید کرد: هرنوع اقدام خارج از قانون با برخورد جدی همراه خواهد بود و نیروهای شهرداری اجازه سواستفاده از جایگاه خود و منابع شهرداری به نفع یک کاندیدا یا علیه کاندیدای دیگر را ندارند.

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.