بین الملل |#54acd2

بین الملل

واگویه ، منابع مطلع از تشکیل اولین تیم دفاع مدنی زنان در عربستان توسط ۱۵ زن خبر دادند.

به نوشته روزنامه عکاظ، ۱۵ زن سعودی در منطقه تبوک اولین تیم دفاع مدنی زنان در این منطقه را تشکیل دادند. این تیم یک گروه داوطلب موسوم به "تیم ایمنی زنان" است.

طبق این گزارش، این تیم با گذراندن دوره‌های آموزشی در زمینه امنیت و ایمنی در منازل و یا اماکن دولتی و خصوصی در تبوک، درصدد همراهی نیروهای دفاع مدنی عربستان در عملیات نجات و تخلیه در صورت رخ دادن حادثه و آتش‌سوزی در اماکن حضور بانوان مانند مدارس، دانشگاه‌ها و تالارهای جشن هستند.

در همین راستا، فاطمه سلیمان البلوی، مدیر اداره امنیت و ایمنی در آموزش تبوک در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عربستان (واس) اظهار کرد: این تیم توسط اداره کل دفاع مدنی در منطقه تبوک و اداره امنیت و ایمنی در آموزش تبوک تشکیل شده است تا در شرایطی که نیاز به حضور زنان است مانند اورژانس مدارس، اماکن عمومی و پناهگاه‌ها به تیم‌های دفاع مدنی کمک کنند.

وی افزود: این تیم از دختران با سن و مدارک تحصیلی مختلف تشکیل شده است تا در آینده کمپین‌هایی را برای گسترش فرهنگ آگاهی از امنیت و توجه به ایمنی میان تمامی اعضای جامعه و به ویژه زنان به راه بیندازند. نقش واقعی آنها محدود به توانایی‌های آنها مانند ارائه کمک‌های اولیه و مراقبت از کودکان و مادران در پناهگاه‌ها است و مغایر با مقررات قانونی و آداب و رسوم نیست.

واگویه ، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا و سه کشور اروپایی هیچگاه از تنها زرادخانه هسته‌ای در آسیای غربی دم نمی‌زنند اما به سلاح‌های دفاعی و متعارف ما که می‌رسند، سکته می‌کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توییتر در واکنش به آزمایش هسته‌ای رژیم صهیونیستی نوشت:

وی ادامه داد: «اسرائیل امروز یک موشک هسته‌ای آزمایش کرده که هدف آن، ایران بوده است. سه کشور اروپایی و ایالات متحده، هیچ گاه از تنها زرادخانه هسته‌ای در غرب آسیا که از موشک‌هایی که واقعاً به گونه‌ی طراحی شده که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای داشته باشد»، شکایتی ندارند ولی با موشک‌های متعارف و دفاعی ما سکته می‌کنند..»

واگویه ؛ معاون رئیس جمهور سابق آمریکا از ترامپ به خاطر یک فیلم ویدئویی که تعدادی از رهبران جهان رئیس جمهور ایالات متحده را مسخره می‌کنند، به شدت انتقاد کرده است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا به شدت از دونالد ترامپ به دلیل انتشار یک فیلم ویدئویی در فضای مجازی که نشان می‌دهد رهبران چند کشور در حال تمسخر رئیس جمهور آمریکا هستند، انتقاد کرده است.

در فیلم ویدئویی که در حساب توئیتری بایدن منتشر شده است، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره طولانی شدن بیش از حد کنفرانس خبری ترامپ در آغاز نشست ناتو صحبت کرده و با لحن تمسخر آمیزی رئیس جمهور آمریکا را هدف قرار داده‌اند.

بایدن در ادامه گفت: اگر ترامپ مجددا انتخاب شود، ایالات متحده برای کسب احترام از دست رفته خود در عرصه بین‌المللی، با مشکل جدی و بزرگی روبرو خواهد شد.

وی افزود: جهان به رئیس جمهور آمریکا می‌خندد. آنها به عدم کفایت و خطرناک بودن ترامپ به عنوان یک رهبر جهان، نگاه می‌کنند. ما نمی‌توانیم به او 4 سال دیگر فرصت بدهیم تا رهبری کشور را در دست داشته باشد.

واگویه ، معاون رئیس هیأت حشد الشعبی روز گذشته- سه شنبه- از آمادگی تیپ‌های این سازمان برای مقابله با عناصر گروه تروریستی داعش در هر عملیاتی خبر داد.

به نقل از پایگاه خبری موازین، دفتر «أبومهدی المهندس» معاون رئیس هیأت حشد الشعبی روز گذشته -سه‌شنبه- طی عیادت از «هاشم احمد حنتوش التمیمی» فرمانده لشکر ۲۰ حشد الشعبی ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای مقابله با بقایای عناصر تروریستی داعش در هر عملیاتی تأکید کرد که تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهیم داد داعش بازگردد و امنیت کشور و مردم را تهدید کند. 

مهندس در ادامه افزود: «حضور فرماندهان حشدالشعبی در صدر مجاهدان و ایثار خون خود در کنار مجاهدان دیگر، گواه درک و تعهد والای آنها در قبال وظیفه، وطن و مردم خود است». 

وی گفت: «حشد الشعبی آماده است با بقایای گروه تروریستی داعش در هر عملیاتی مقابله کند و تحت هیچ شرایطی هرگز اجازه نخواهد داد که داعش دوباره بازگردد و امنیت کشور و مردم را تهدید کند». 

 

واگویه ، وزیر امور خارجه آمریکا خواهان اتحاد کشورهای جهان با آمریکا برای مقابله با ایران شد.

به نقل از اسرائیل هایوم، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود علیه ایران گفت:  سیاست دولت ترامپ برای متوقف کردن رفتارهای خصومت‌آمیز ایران، هم از نظر سیاسی و هم دیپلماتیک در راستای این بوده است که کشورهای سراسر جهان ایران را به عنوان بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم بشناسند. 

وی در ادامه  ادعا کرد: هفته گذشته ایرانی‌ها یک کارزار ترور در استانبول و علیه یک ایرانی مخالف ایجاد کردند این‌ها کار کشورهای عادی نیست. ما به دنبال آن هستیم که کشورهای جهان، مانند اروپایی‌ها که رویکردی بسیار متفاوت درباره برجام دارند را با خود متحد کنیم و رئیس‌جمهور ما می‌خواهد که ایران بداند، نمی‌توانند کارهایی مانند آن‌چه تاکنون  انجام داده‌اند را انجام بدهند و هیچ هزینه‌ای برای آن پرداخت نکنند. 

پمپئو در ادامه گفت: شما شاهد افزایش توان بازدارندگی ما از طریق فعالیت‌‌های ما در تنگه هرمز بودید. سه هفته پیش، آمریکا افزایش نیروهای نظامی آمریکا و بالابردن توان بازدارندگی در عربستان سعودی را اعلام کرد، من فروش تسلیحات به منطقه برای کمک به عربستان سعودی و امارات را اعلام کردم.

وی مدعی شد: امیدواریم با این اقدامات ایران درک کند که فعالیت‌های بدخواهانه‌ ایران در هر جایی از جهان که اتفاق بیفتد، برای آن‌ها هزینه‌ای دارد.

واگویه ، خیلی خوب است رئیس جمهور آمریکا زمانی که هفته آینده برای شرکت در اجلاس ناتو به لندن سفر می‌کند، در انتخابات انگلیس مداخله نکند

به نقل از رویترز ، بوریس جانسون، ابراز امیدواری کرد دونالد ترامپ هنگام سفر به انگلیس در انتخابات این کشور مداخله نکند.

 نخست وزیر انگلیس  گفت: خیلی خوب خواهد شد اگر رئیس جمهور آمریکا زمانی که هفته آینده برای شرکت در اجلاس ناتو به لندن سفر می‌کند، در انتخابات انگلیس مداخله نکند.
ترامپ در ماه اکتبر با بیان اینکه جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس، گزینه نامناسبی برای نخست‌وزیری خواهد بود، تاکید کرد، جانسون باید با نایجل فاراژ، رهبر حزب برگزیت، به توافق دست یابد.
روز جمعه یک مقام ارشد دولت ترامپ، به خبرنگاران گفت: ترامپ از هیچی آگاهی ندارد و باز هم در انتخابات دیگر کشور‌ها مداخله می‌کند اما محافظه کاران ارشد انگلیس نگرانند که مبادا ترامپ زمانی که در لندن است، آنهم تنها یک هفته پیش از انتخابات ۱۲ دسامبر بر مبارزات تبلیغاتی تاثیر بگذارد. نتایج نظرسنجی‌ها از آن حکایت دارد که جانسون احتمالا برنده انتخابات خواهد بود.
جانسون ۵۵ ساله، در گفتگو با رادیو ال بی سی [LBC]گفت: بهترین کار برای دوستان و متحدان نزدیکی مانند آمریکا و انگلیس این است که در انتخابات یکدیگر مداخله نکنند.
وی گفته است اگر برسر قدرت بماند، تا ۳۱ ژانویه برگزیت را اجرایی می‌کند، آنهم پس از حدود چهار سال بحران سیاسی در پی همه پرسی سال ۲۰۱۶ [۱۳۹۵]که در آن مردم انگلیس به خارج شدن کشورشان از اتحادیه اروپا رای مثبت دادند.
نخست وزیر انگلیس گفت: قصد دارد دولت را برای یک برگزیت بدون توافق احتمالی آماده کند. در این صورت انگلیس بدون دستیابی به توافق با بروکسل، اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد و احتمالا خود را با بی ثباتی‌های اقتصادی بیشتری مواجه خواهد کرد.

واگویه ، وزیر امور خارجه فرانسه به‌طور علنی ایران را به بازگشت تحریم‌های چندجانبه تهدید کرد.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه به‌طور علنی ایران را به فعال‌سازی سازوکار موسوم به «مکانیسم ماشه» که بازگشت تحریم‌های چندجانبه علیه ایران را در پی خواهد داشت، تهدید کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه طی سخنانی در پارلمان این کشور اظهار داشت: «با توجه به اینکه ایران هر دو ماه یک بار اقدامی برخلاف برجام صورت می‌دهد، ما احتمال فعال‌سازی سازوکار حل اختلاف [مکانسیم ماشه] را در دست بررسی داریم.»

بر اساس بند 37 برجام که به «سازوکار بازگشت خودکار» یا «مکانسیم ماشه» شهرت دارد، در صورت نقض برجام از سوی ایران، طرف‌های دیگر برجام می‌توانند بازگشت روال خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به جریان بیندازند.

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام که در ماه‌های اخیر به بهانه‌ای برای مقامات اروپایی تبدیل شده و انتقادات مکرر آنها از ایران را در پی داشته است، پس از آن اتفاق افتاد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف‌های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف‌های دیگر برجام به‌ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت‌ در بیانیه‌ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

از آن زمان تاکنون ایران طی چهار گام در فواصل 60 روزه تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را کاهش داده است.
مقامات ایران پیش از این بارها تأکید کرده‌اند که روند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تا زمانی که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.

واگویه ، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرد که این کشور برخلاف آمریکا رویکرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را دنبال نمی‌کند.

به نقل از روزنامه ینی شفق، آلمان روز چهارشنبه درخواست آمریکا مبنی بر ملحق شدن به کارزار بحث‌برانگیز «فشار حداکثری» علیه ایران در راستای واداشتن ایران به بازشگتن به میز مذاکره را رد کرد.

رینز برول، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان که در یک کنفرانس خبری هفتگی سخنرانی می‌کرد، در این باره گفت: من فکر می‌کنم که بدانید ما دیدگاهی متفاوت با دیدگاه دولت آمریکا درباره ایران داریم.

برول افزود: ما رویکرد سیاسی فشار حداکثری را دنبال نمی‌کنیم و به طور مثال در زمینه چیزهایی همچون حفظ توافق هسته‌ای و ترغیب ایران به بازگشتن به تعهداتش فعالیت می‌کنیم. این رویکرد ما است و در این چند روز اخیر نیز تغییر پیدا نکرده است.

اظهارات این مقام وزارت امور خارجه آلمان در پی این مطرح می‌شود که رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا به تازگی از دولت آلمان خواست تا به مبادلات بازرگانی و همکاری اقتصادی با ایران خاتمه دهد و "سیاست اعمال تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی ایران" را در پیش گیرد.

به عقیده اوبراین، آلمان نیز می‌بایست راهکار دولت دونالد ترامپ در قبال ایران را به عنوان الگوی خود برگزیند و اقدام به اعمال تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه ایران کند.

صفحه1 از55

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.