اخبار اصلی |#1abc9c

اخبار اصلی

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر رشت، منتخب اول شورای شهر رشت در یکصد و نوزدهمین جلسه علنی این شورا با اشاره به هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برجسته گیلانی ابراز داشت: وجه اشتراک ما اعضای شورا بر این است که همگی منتخب و نماینده مردم هستیم و برای بهبود شرایط معیشتی و سبک زندگی شهروندان تصمیم سازی می کنیم و البته این تصمیم‌ها درنهایت بر اساس سلسله‌ مراتب به مراجع بالادستی جهت اجرا ارجاع خواهد شد.

واگویه، دکتر رمضانپور افزود: نیاز امروز ما پیش اینکه یک فراکسیون سیاسی باشد، یک فراکسیون کار است تا بتوان در قالب و ساختاری تعریف شده در ارائه خدمت به شهر و شهروندان تسریع ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد همدلی اظهار داشت: اگر همدلی نباشد قطعا توفیقات مد نظر به دست نخواهد آمد و مدت باقیمانده از زمان شورای پنجم نیز از دست خواهد رفت لیکن ما در برابر مردم باید پاسخگو عملکرد خود باشیم.
با ایجاد اتحاد و هم افزایی ناشی از یک فضای صمیمی میتوان با پرهیز از حواشی و اختلافات عقیده، اقدامات مد نظر را در راستای بهبود وضعیت انجام دهیم.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: پیش‌ از این اثبات کرده‌ایم و بازهم می‌توانیم اثبات کنیم که اگر فشارها و فضاسازی های برون شورایی کار پارلمان محلی را مختل نسازد شورا توان اتخاذ تصمیمات درست و تاثیرگذار را داشته و دارد. در زمان انتخاب دکتر نصرتی به‌عنوان شهردار علیرغم همه مسائل همه با هم به توافق رسیده و رای حداکثری دادیم و در انتخاب دکتر حاج‌محمدی نیز اکثریت مطلق دوستان رأی دادند و با از خود گذشتگی مانع از بلاتکلیفی شهر شدند.

دکتر رمضانپور افزود: بنده وظیفه‌ای برای دخالت در عزل و نصب‌های شهرداری نداشته و ندارم. دخالت در این امور نیز توسط عضو شورا خلاف قانون است اما اینکه یک مدیر شب می‌خوابد و صبح می‌بیند معاونش تغییر کرده است رفتاری حرفه ای نیست و حتی المقدور باید از این نوع مدیریت پرهیز شود.

وی در خصوص آورده‌های شهرداری رشت به‌صورت مستقیم یا از طریق دولت در کارخانه کود آلی گفت: قانوناً شهرداری مالک این کارخانه نیست و عمده سهامدار آن محسوب می‌شود. نظر بنده بر این است که با یک محاسبه دقیق تمام مبالغی که برای کارخانه کود آلی آورده شده است به‌عنوان آورده مجموعه شهرداری محاسبه گردد.

وی همچنین در پایان تصریح کرد: ما در آستانه انتخابات و یک رویداد مهم در کشور هستیم. امروز نباید کشور دچار بحران شود. اگر در آن موقعیت حساس مقام معظم رهبری از خودشان هزینه نمی‌کردند باور دارم که دولت سقوط می‌کرد. این نکته بسیار مهم است که رهبری شخصاً مانع از بروز یک التهاب و چالش در کشور شدند.

واگویه ، رمضانپور گفت: بنده معتقد هستم که با لجبازی نمی توان مدیریت کرد. ما نباید حواشی را در نظر بگیریم. پروژه تصفیه خانه شیرابه قابل ارتقاء است و برای آن توسعه دیده شده و به ثانیه ای ۲۰ لیتر خواهد رسید.

احمد رمضانپور نرگسی عضو شورای اسلامی شهر رشت در یکصد و هجدهمین جلسه فوق العاده شورا، ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطه معصومه (س)، فرارسیدن روز دانشجو را نیز گرامی داشت.

رمضانپور گفت: بنده معتقد هستم که با لجبازی نمی توان مدیریت کرد. ما نباید حواشی را در نظر بگیریم. پروژه تصفیه خانه شیرابه دفن زابله سراوان قابل ارتقاء است و برای آن توسعه دیده شده و به ثانیه ای ۲۰ لیتر خواهد رسید.

وی ادامه داد: در بحث رودخانه ها اصلا موضوع به شهرداری ربطی ندارد و متولی آن سازمان های دیگری هستند. حالا که به این نتیحه رسیدیم که ما نیز مشارکت می‌کنیم باید از فرصت بسیار خوب حضور دکتر نوبخت استفاده کنیم. بنده در یک نشستی که با دکتر نوبخت داشتم، ایشان آرزو داشتند که مشکل رودخانه های رشت رفع بشود.

عضو شورای شهر رشت اضافه کرد: آنچه که میگویم این است که باید از بحث تبصره ۳ در محلات کم برخوردار استفاده کنیم.

واگویه ، در جلسه کمیسیون عمران شورای شهر رشت لایحه مربوط به جوایز تشویقی ساخت و ساز در رشت بررسی و بندهایی از آن اصلاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای شهر رشت رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت در این جلسه با تسلیت سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه(س) و گرامیداشت شانزدهم آذر مصادف با روز دانشجو اظهار کرد: ۱۶ آذر جزو تاریخ پر افتخار مردم ایران و نماد مبارزه با استکبار جهانی است.

احمد رمضانپور با بیان اینکه دانشجویان در آن سال ها در شانزدهم آذر پرچم مبارزه با استکبار را برافراشتند افزود: دانشجویان در اعتراض به سفر نیکسون به ایران اعتراضات شدیدی در آن سال به راه انداختند و در این راه نیز جان خود را فدا کردند.

 

وی با بیان اینکه دانشجویان انزجار خود را از رژیم منحوس پهلوی و اقداماتش نشان دادند تصریح کرد: دانشجویان همواره منشا حرکت های بزرگی در کشور بودند و در آن برهه نیز با این اقدام نگاه جامعه به دانشگاه ها معطوف شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به افزایش قیمت بلیط در دهه پنجاه بیان کرد: در دهه پنجاه رقم ناچیزی به هزینه بلیط اتوبوس اضافه شد و در آن دوران دانشجویان و مردم در یک حرکت مسالمت آمیز خواستار لغو این افزایش قیمت شدند و همواره دانشگاه ها مبدا تحولات فراوانی بوده است.

رمضانپور با بیان اینکه مدیریت صحیح در توسعه و پیشرفت زیر ساخت های شهر بسیار تاثیر گذار است افزود: اندیشه و قدرت ریسک پذیری مدیران متفاوت است و در حال حاضر دنیا به سمت مدیریت بدون پول حرکت می کند.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته تبریز یک روستای بزرگ محسوب می شد بیان کرد: با نگاه مدیریت بدون پول و مشارکت سرمایه گذاران این شهر در شرایط بسیار ایده آلی قرار دارد.

 

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت به وجود فرصت های بالقوه در رشت اشاره کرد و گفت: در دوران فعالیت ثابت قدم به عنوان شهردار رشت گام های موثری پیرامون مشارکت شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در رشت برداشته شد اما پس از آن با تغییر سیاست ها در بسیاری از بخش ها شرکت های خُرد با منابع مالی محدود برای همکاری با شهرداری انتخاب شدند که در بسیاری از مواقع برای تامین هزینه های اولیه با مشکل مواجه هستند.

رمضانپور با تاکید بر اینکه نقشه راه کمیسیون عمران شورای شهر رشت مدیریت بدون پول است افزود: مدیریت شهری در رشت باید از گره کور بی پولی خلاص شود.

وی با بیان اینکه برخی از پروژه های حوزه مدیریت شهری چندین سال است که مطرح شده اند تصریح کرد: برخی از پروژه ها ماده ۴۸ شامل حالشان شده است و در حال حاضر حوزه معاونت عمرانی شهرداری رشت در تلاش است تا با سامان بخشیدن به این پروژه ها در نهایت به جمع بندی های خوبی برسد .

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت به وضعیت رودخانه های رشت و سراوان اشاره کرد و گفت: درباره رودخانه ها و سراوان باید همگی کمک کنند و یکسری پروژه های مدیریت شهری که حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند باید در اسرع وقت تعیین تکلیف و به اتمام برسند.

 

رمضانپور با اشاره به اینکه در اجرای پروژه های مدیریت شهری خواست و نیاز شهروندان مورد توجه باشد بیان کرد: اتمام پروژه های نیمه تمام در اولویت قرار دارد و با اتمام این پروژه ها مردم از عملکرد شورا و شهرداری رشت مطلع می شوند.

رمضانپور با بیان اینکه برای پسماند شمال کشور ردیف ۱۸۰ میلیارد تومانی در بودجه مشخص شده است تصریح کرد: شهرهای ساری و نوشهر از این بابت از رشت جلوتر هستند و متاسفانه تا کنون سهم ۲۵ درصدی بابت احداث زباله سوز به رشت پرداخت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه با اختصاص اعتبار دولتی مراحل احداث زباله سوز سرعت می گیرد افزود: با اقدامات انجام شده طی ۶ ماه آینده بخش زیادی از مشکلات زباله سراوان به خوبی ساماندهی می شود و در حال حاضر با اختصاص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی به این مهم اقدامات خوبی در سراوان در دست اجرا است و تا پایان سال خبرهای خوشی از این بابت به اطلاع مردم رشت می رسانیم.

 

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به بررسی لایحه جایزه تشویقی در بخش ساخت و ساز در شهر رشت بیان کرد: در راستای اجرای ماده ۵۹ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۹۴ و به منظور افزایش نقدینگی و وصول مطالبات شهرداری، افزایش قدرت رقابت پذیری و رضایتمندی و تشویق به سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز جوایز تشویقی شهرداری رشت در بخش هایی اجرایی می شود.

رمضانپور به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت در گذشته در این باره مطالعاتی انجام داده است و باید از نتایج این مطالعات در این زمینه استفاده شود .

وی با انتقاد از اینکه شهر رشت به لحاظ سیما و منظر وضعیت مناسبی ندارد افزود: با تجمیع دکل های مخابراتی شاید بتوانیم تا حدودی از این نابسمانی جلوگیری کنیم و معتقدم باید با اپراتورهای مختلف نشست هایی داشته باشیم و با بحث و گفت و گوی بیشتر راهکاری مناسب از این بابت پیدا کرده و در تمامی موارد به حفظ سلامت شهروندان باید توجه شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از ایجاد سرانه فرهنگی در لایحه جایزه تشویقی در بخش ساخت و ساز در رشت حمایت شود اظهار کرد: در جوایز تشویقی در بخش ساخت و ساز باید به این مبحث نگاه ویژه ای معطوف شود.

 

رضا رسولی به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: در کیش اتفاقات خوبی از این بابت رقم خورده است و معتقدم در رشت نیز این تجمیع انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه پیگیر تجمیع دکل های مخابراتی در رشت هستم افزود: در گذشته شهرداری رشت از طریق مشاور در این باره مطالعاتی انجام داده است و قرار بود بر اساس مطالعات انجام شده جانمایی دکل ها انجام شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری رشت می تواند از این مبحث به عنوان یک درآمد پایدار استفاده کند تصریح کرد: معتقدم نباید به بروکراسی این لایحه اضافه شود و با تولی گری سازمان فاوا شهرداری رشت می توانیم این لایحه را به خوبی به سرانجام برسانیم.

رضا رسولی به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اشاره کرد و گفت: در کیش اتفاقات خوبی از این بابت رقم خورده است و معتقدم در رشت نیز این تجمیع انجام شود.

 

وی با تاکید بر اینکه پیگیر تجمیع دکل های مخابراتی در رشت هستم افزود: در گذشته شهرداری رشت از طریق مشاور در این باره مطالعاتی انجام داده است و قرار بود بر اساس مطالعات انجام شده جانمایی دکل ها انجام شود.

عضو کمیسیون عمران شورای شهر رشت با بیان اینکه شهرداری رشت می تواند از این مبحث به عنوان یک درآمد پایدار استفاده کند تصریح کرد: معتقدم نباید به بروکراسی این لایحه اضافه شود و با تولی گری سازمان فاوا شهرداری رشت می توانیم این لایحه را به خوبی به سرانجام برسانیم.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به لایحه سامان دهی دکل های مخابراتی در رشت اظهار کرد: نوع قرار گیری دکل ها در پشت ساختمان ها و حیاط مردم در رشت چندان قابل پذیرش نیست و در مجموعه پنج نوع دکل شامل پخش رادیو و تلویزیون، آنتن های نقطه به نقطه، آنتن های مخابراتی و اپراتورهای همراه اول و ... وجود دارد که امواج الکترو مغناطیسی پخش می کنند.

مهدی برزگر با بیان اینکه در بحث جانمایی این دکل ها دو دیدگاه وجود دارد افزود: دسته نخست طرفدار این هستند که چنانچه این دکل ها را توسعه دهیم از باب سلامت بهتر است و دسته دوم معتقدند با تجمیع این دکل ها توان خروجی الکترو مغناطیسی آن افزایش پیدا می کند.

وی با تاکید بر اینکه این دکل ها در تهران در پشت بام خانه ها و در رشت در حیاط برخی خانه ها احداث شده اند بیان کرد: برخی معتقدند که این امواج می تواند موجب سقط جنین و ایجاد نقص در نسل آینده، اختلالات عصبی و غیره شود.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت با اشاره به اینکه موافق تجمیع دکل ها هستم گفت: این اپراتورها شرکت های بسیار ثروتمندی هستند و باید با استفاده از این فرصت در کنار جانمایی علمی دکل ها یک بسته سرمایه گذاری خوب نیز برای رشت تعریف کنیم.

مشاور کمیسیون عمران شورای شهر رشت به قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب ۱۳۶۷ در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این قانون اگر دکلی در جایی قرار است احداث شود دفتر حفاظت از اشعه که زیر مجموعه سازمان انرژی اتمی است باید صلاحیت احداث آن را تائید کند.

برزگر با تاکید بر اینکه اعضای شورای شهر رشت در برابر ایمنی و سلامت شهروندان مسوول هستند بیان کرد: در صورت تایید دفتر حفاظت از انرژی سازمان انرژی اتمی مشکلی درباره اجرای این لایحه وجود ندارد.

 

مدیریت تشخیص و وصول درآمد شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه حدود پنج ماه پیش لایحه جایزه تشویقی شهرداری رشت در بخش ساخت و ساز تدوین شد اظهار کرد: با توجه به اختلاف نظرهایی که در باره این لایحه وجود داشت جلسات متعددی به منظور رفع مغایرت ها برگزار شد.

مسعود آرستن با بیان اینکه بر اساس این لایحه در صورت اعتراض افراد به فیش صادره ، فیش مورد نظر بدون در نظر گرفتن موارد تشویقی جهت طرح در کمیسیون ماده ۷۷ ارائه می شود افزود: پس از اعلام رای کمیسیون ماده ۷۷ هر مبلغ فیش صادره شامل موارد تشویقی می شود.

سید مسعود موسوی مشاور دیگر کمیسیون عمران شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ضوابطی که پیرامون ساخت و ساز در رشت مطرح می شود باید ساده تر باشد اظهار کرد: با این اقدام قابلیت رانت کم تری ایجاد می شود و متاسفانه در شهرداری رشت تعدد فیش ها برای یک پروژه قابلیت صدور دارد.

 

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به پروژه های در حال اجرای حوزه مدیریت شهری رشت اظهار کرد: پروژه پسماند در شهرداری رشت در اولویت امور قرار دارد و حالت امنیتی پیدا کرده است.

فرامرز جمشیدپور با بیان اینکه در سراوان زمین مورد نیاز را از منابع طبیعی دریافت کرده ایم افزود: در این منطقه سی هزار متر مربع خاک نباتی را برداشت کرده ایم و دو سوله با متراژ یک هزار و چهارصد متر مربع احداث کرده ایم.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکار در حال نصب تجهیزات مربوط به تصفیه خانه است بیان کرد: پروژه تصفیه خانه شیرآبه سراوان در ابتدا با ظرفیت نیم لیتر در ثانیه اجرایی شد و در حال حاضر توانایی تصفیه سه لیتر در ثانیه را نیز دارد.

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت به احداث دیوار ه حفاظفتی سراوان اشاره کرد و گفت: این دیواره حفاظتی طی دو ‌ماه آینده تکمیل می شود .

 

جمشیدپور با اشاره به به ایجاد استخر شیرآبه در سراون افزود: این پروژه به اعتباری بالغ برسه میلیارد تومان نیاز دارد و شیرابه ها در داخل این استخر وارد و به آرامش می رسند و پس از آن می توانیم برای تصفیه خانه ها پمپاژ کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت کارخانه کمپوست شهرداری رشت نیز افزایش پیدا می کند تصریح کرد: کارخانه کمپوست در ابتدا با ظرفیت روزانه پانصد تن احداث شد اما خروجی آن ۲۵۰ تن بود و در حال حاضر با سوله های ایجاد شده ظرفیت آن رو به افزایش است و تا پایان سال به پانصد تن افزایش پیدا می کند.

جمشیدپور با تاکید بر اینکه ایجاد سوله های جدید در کارخانه کمپوست مورد توجه است افزود: با احداث این سوله ها ظرفیت کارخانه کمپوست به روزانه هشتصد تن افزایش پیدا می کند.

 

نماینده سازمان فاوا شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی در رشت اظهار کرد: ساماندهی دکل های مخابراتی که مربوط به سایت های مخابراتی در املاک عمومی شهر است و به نوعی موجب آشفتگی در فضای بصری شهری شده اند در دست بررسی است.

هانی عسگری با بیان اینکه به واسطه عدم وجود سیاست واحد هر کدام از اپراتورها در گذشته نسبت به ایجاد دکل های متعدد اقدام کرده اند افزود: در فاصله بیست متری دکل های رایتل، ایرانسل و همراه اول در کنار هم دارند و دراین راستا با ساماندهی دکل های مخابراتی به سمت بهینه سازی و استفاده از امکانات یکدیگر هدایت می شوند.

عسگری با تاکید بر اینکه در سالهای گذشته سامانه مشخصی به منظور ساماندهی این دکل ها در شهرداری رشت وجود نداشت بیان کرد: به واسطه نوع پوشش بام ها در رشت که شیروانی هستند نمی توانیم احداث دکل ها را بر روی بام خانه ها داشته باشیم.

لایحه ساماندهی دکل های مخابراتی سطح رشت به منظور بررسی بیشتر به جلسه آینده کمیسیون عمران شورای شهر رشت موکول شد.

واگویه،  نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و منتخب اول شورای اسلامی شهر رشت با تسلیت سالروز وفات حضرت معصومه(س) با اشاره به مناسبت ۱۶ به عنوان روز دانشجو، از جایگاه و تاثیر خاص دانشگاه در بزنگاههای سیاسی تقدیر کرد و طی بیانیه ای از شهدای این قشر تجلیل کرد.در این بیانیه آمده است:


بسم الله الرحمن الرحیم


به طور حتم ۱۶ آذر، یکی از روزهای افتخار آفرین برای ایران و نماد مبارزه با استکبار جهانی است که در آن، جوانان غیور، آزاده و آگاه پرچمِ بیزاری از استبداد و استکبار را بار دیگر برافراشته و با خون مبین خود، بیرق آزادی خواهی را به اهتزاز درآوردند.

در چنین روزی مهدی شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی، در اعتراض به سفر نیکسون به ایران و اعطای دکترای افتخاری به وی در دانشگاه تهران، در برابر گلوله های رژیم منحوس پهلوی، سینه سپر کردند و عهدنامه خود با اسلام و مبارزه با ظالمان را با سرخی خونشان امضاء کردند تا پایه های زنگار گرفته حکومت ۲۵۰۰ ساله طاغوت به لرزه بیفتد.

دانشجو نماد بیداری و مظهر تحولات اساسی در جامعه است و تحقق آرمان آزادی و عدم سلطه پذیری بواسطه حضورِ پای کارِ همین جوانان پرشور معنی پیدا می کند.

16 آذر، یادآور رشادت دانشجویان در برهه های مختلف تاریخی این مرز و بوم و روز تکریم از این قشر نخبه جامعه است. چشمه جوشان استعدادی که همچنان خروشان و سرزنده است و هر زمان که نیاز باشد با وجود خویش درخت آزادی را آبیاری می کنند.

اینجانب ضمن پاسداشت 16 آذر و تبریک این روز به آحاد دانشجویان، به ویژه دانشجویان فرهیخته شهر رشت، از خداوند متعال درخشش روز افزون و تعالی این قشر تاثیرگذار را از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس و عضو شورای اسلامی شهر رشت

واگویه ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم (ص) خطاب به ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

 متن کامل  سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای در جلسه درس خارج فقه صبح امروز ایشان به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین.

عَن اَبی ذَرٍّ (سَلامُ اللّهِ عَلَیهِ) اَنَّ النَّبیَّ (صَلَّی اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ) قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی اِنّی اَراکَ ضَعیفاً فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَینِ وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم.(۱)

قالَ یا اَبا ذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی
خود جناب ابی‌ذر این توصیه‌ی پیغمبر به خودش را ذکر میکند؛ برای ما ها هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست میدارم، برای تو هم دوست میدارم؛ یعنی آن چیزی که میخواهم به تو بگویم، از روی کمال محبّت است؛ چون انسان به خودش کمال محبّت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت میخواهد به ابی‌ذر بزند چیست؟

اِنّی اَراکَ ضَعیفا
من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف میبینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی‌سبیل‌اللّه، رُک‌گو، و آسمان بر راست‌گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست‌گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

فَلا تُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَین
حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمیتوانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماها است. ما -حالا همه‌ی ما نه؛ بعضی‌مان این جوری هستیم- به مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی میشود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم میدوزیم که برویم آنجا! خب شما اوّل نگاه کن ببین میتوانی یا نمیتوانی. حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا میروند! خب شما که میخواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما میدهد، کنارش مسئولیّت هست. این [مطلبی] که عرض میکنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیّتی دارند، همین جور. هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. میتوانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

وَ لا تَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم
هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلاً ایشان دست‌درازی میکند به مال یتیم. خب مقام ابی‌ذر خیلی بالاتر از این حرفها است، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علّت اینکه میگویند تولیّت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمیتوانی حقّ یتیم را به او بدهی؛ دیگران می‌آیند دست‌درازی میکنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمیتوانی. برجستگی‌های نظام اسلامی و نظام ارزشهای اسلامی اینها است؛ یعنی در درجه‌ی اوّل، من و شما خودمان مسئولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ میتوانیم؟ نمیتوانیم؟ این بسیار مسئله‌ی مهمّی است.


۱) امالی طوسی، مجلس سیزدهم، ص ۳۸۴؛ «از ابوذر روایت است که رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله) فرمود: ای ابوذر! من آنچه برای خود دوست میدارم برای تو نیز دوست میدارم؛ همانا تو را ناتوان میبینم، پس هیچ گاه به دو نفر امر نکن و به هیچ وجه عهده‌دار مال یتیم مباش.»

نماینده اسبق مردم رشت در مجلس پیرامون وضعیت اقتصادی گیلان گفت: وضعیت استان در مجموع ضعیف تر از خود دولت است.


به گزارش واگویه،  سردار سید علی آقازاده در جمع خبرنگاران با تبریک هفته بسیج اظهار کرد: امیدواریم این شجره طیبه در خدمت آرمان و جبهه اسلامی قرار گیرد.

وی درباره گرانی و افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: در یک سال اخیر با تاکید رهبر، از مسئولان ذیربط اقتصادی اینگونه استنباط می شد که دولت رسما به حامل های انرژی تکیه نکند.

وی ادامه داد: بعد از یک سال جامعه به وضعیت آرام تری در شرایط تحریم می رسید که باید آن را حفظ می کردیم اما تصمیم دولت در افزایش قیمت ها تاثیر گذاشت.

فرمانده اسبق سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه دولت در اجرای طرح های اقتصادی موفق نبوده است، گفت: خروجی افزایش یک باره نرخ بنزین و تشدید گرانی ها بی اعتمادی مردم را نسبت به عملکرد دولت در شرایط فعلی بیشتر کرده است.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت و ضعف مدیریت در این دولت، شاهد افزایش گرانی هستیم.

سردار آقازاده گفت: تاکید رهبر بر این است که نگذارند قیمت ها برای مردم افزایش پیدا کند.

وی با تصریح بر اینکه مردم مشکلات را تحمل می کنند، خاطرنشان کرد: اجازه ندهیم دشمنان داخلی و خارجی از برخی ضعف ها سو استفاده کنند.

سردار آقازاده افزود: مردم در خرید مجموعه اجناس مدیریت کنند تا التهاب ایجاد نشود و قیمت ها افزایش پیدا نکند ضمن اینکه از این مسئولان انتظار نمی رود که بخواهند مشکلات را حل کنند.

نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مردم با یک بصیرت انقلابی معضل را حل و همکاری و نظارت بر قیمت ها داشته باشند و مدیریت کنند.

وی درباره وضعیت اقتصادی گیلان گفت: وضعیت استان در مجموع ضعیف تر از خود دولت است.

آقازاده در پایان تاکید کرد: هر چقدر کارنامه دولت در این سالها ضعیف بوده، عملکرد مسئولان گیلان ضعیف تر است و نرخ قیمت ها در بخش های اقتصادی از جمله تولید، صنعت، بازرگانی، کشاورزی و گردشگری، نشان می دهد که گیلان نمی تواند در وضعیت فعلی اوضاع بهتری داشته باشد.

واگویه، بازدید سرزده دکتر سالاری از مرکز جامع سلامت شهری روستایی شماره یک شهرستان شفت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در ادامه روند بازدیدهای ریاست این دانشگاه از مراکز درمانی شهری و روستایی که در راستای نظارت بر عملکرد پرسنل، بررسی و رفع نیازهای موجود صورت می گیرد صبح پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸ دکتر سالاری از مرکز جامع سلامت شهری روستایی شماره یک شهرستان شفت بازدید بعمل آورد.

در این بازدید زیر ساخت ها، آزمایشگاه و نحوه ارایه خدمات پزشک خانواده مورد بررسی و ارزیابی ریاست دانشگاه قرار گرفت.

برای اولین بار در کشور نشست هم اندیشی ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اساتید و نخبگان با موضوع بررسی علل کاهش نرخ باروری کمتر از حد جانشینی در گیلان و ارائه راهکارهای کاربردی در این زمینه برگزار گردید.

واگویه، در این نشست که با محوریت منویات مقام معظم رهبری در حوزه سیاست های جمعیتی و دغدغه های معظم له در این خصوص برگزار گردید دکتر سالاری با تاکید بر اهمیت این موضوع از آمادگی کامل مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این زمینه خبر داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از عوامل اجرایی و برگزاری این نشست اظهار داشت: گیلان به دلایل مختلف دارای نرخ سالمندی بالا و میانگین جامعه آماری جوان پایین میباشد و ادامه این رویه به طور حتم در آینده باعث تبعات جبران ناپذیری برای جامعه ایجاد خواهد کرد.

دکتر سالاری با اشاره به اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه علوم پزشکی به عنوان تاثیرگذارترین افراد در این حوزه افزود: مجموعه علوم پزشکی در سطح کشور یقینا سهم قابل توجه ای در بررسی عوامل، ارائه راهکار و اصلاح رویه نادرست و غیر علمی گذشته دارد لیکن با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری در این موضوع سایر دستگاهها و متولیان امر نیز باید در کنار دانشگاه به نیل به اهداف مدنظر کمک کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان این موضوع که تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و دفتر مقام معظم رهبری در این خصوص منعقد گردیده است پیگیری این امر رسما جزو رسالت و اولویت مجموعه علوم پزشکی میباشد.

رییس نهاد نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبریک ایام ولادت با سعادت پیامبر اعظم و امام جعفر صادق(ع) سیره اخلاقی پیامبر اکرم را علت تعلق خاطر مردم به ایشان دانستند و اساتید دانشگاه را مصداق این سیره اخلاقی در برهه کنونی دانست.

حجه الاسلام اسماعیلی اظهار داشت: با توجه به دغدغه های رهبری در خصوص رشد جمعیت و نشاط نیروی جوان در جامعه و نقش کلیدی دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه، برگزاری منظم و هدفمند این قبیل نشست های تخصصی را چراغ راه این مسیر دانست و استفاده از نظرات اساتید و متخصصین را تنها راه عبور از بحران کنونی دانست.

وی با اشاره به این موضوع که متاسفانه هنوز در عرصه اجرا اتفاق قابل توجه ای در این حوزه در سطح کشور انجام نشده است گیلان را پیشرو در این حوزه دانست و از رییس و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی گیلان تقدیر کرد.

در ادامه اساتید و نخبگان حاضر در جلسه با ارائه گزارش و آمار از وضعیت کنونی راهکارهای مد نظر خود را در این حوزه ارائه کردند.

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.