واگویه
واگویه

واگویه

واگویه،  مدتی است با خود می اندیشم که ما جوانانی که نام خود را جوان انقلابی یا به نحوی دیگر جوانان نسل سوم انقلاب نامیده ایم در قبال همین مردم عزیزی که ما برایشان شور انتخاباتی ایجاد کردیم و خیابان را بستیم و پوستر پخش کردیم و در این کیمته و آن معاونت فعالیت کردیم ، احساس مسولیت داشته ایم؟! توانسته ایم آن طور که سنگ خیلی چیزها را به سینه زدیم، عمل کنیم؟

آری، ما نسبت به هرکس و هر شخص در هر پست و مقامی بیشتر مسولیم و بار این مسولیت که اگر آن را نادیده بگیریم بی شک در دوفردای دیگر از همین روزگاران اگر این ویروسی که فقط احساس قدرت میکند مجال زندگی و بقای امید را که داشتیماز چنگمان بیرون نیاورد! گریبانمان را میگیرد و کمرمان را میشکند و چیزی جز شرمندگی برای خودمان در مقابل پروردگارمان نمی ماند.
واقعا این ویروس توهم قدرت و اقتدار دارد، و ما مردم ایران زمین دوران سخت و جنگ و اندوه کم به خودمان ندیده ایم و تمام این ها را دست در دست هم گذراندیم و پرچم پیروزی برافراشتیم. وقتی میگویم ما باید کرونا را شکست دهیم به قلب مردمانم سرزمینم ایمان دارم، چون میتوانیم و روزی همین جوانان ماندند و ایستادند همچو لاله ی پرپر شده به پرچم و خاک ایران قدرت بخشیدند و خون دل ها خوردند و جان داداند و پر کشیدند.
امروز ما جوان آن زمان که در بهبهه انتخابات و بواسطه فعالیت هایمان که اگر بشود اسمش را در این روزهای تلخ که معرفت رنگ و بویی ندارد سیاسی گذاشت، مردم را حلوا حلوا کرده ایم و چنان شوری برای آرای پاکشان ایجاد کردیم که دیگر خیال خودمان هم جمع میشد که همه چیز خوب است و این سری با تمام سری ها توفیق دارد، اما باید گفت که خیر مردم عزیزمان به ما اعتماد کردند، به حرف هایمان بها دادند، به قول هایمان دل بستند و امیدشان را به همین چیزها گره زدند.ما جوانان مسولیم چون در این ایام روزها و شبهایی را که سپری میکنیم از هر انتخاباتی انتخابات تر است و از هر حزب و جناحی ، مینواند تشکیلاتی تر باشد. اینجاست که پای ایران و ایرانی و جانش در افکارم نقش میبندد و هرچه کلنجار میروم نمیتوانم آن رای ای که با یک جمله از سوی ما بر کرسی نشست را نادیده بگیرم.ما مسولیم چون جواب اعتماد ،اعتماد است. جوانان به پا خیزید و این بار برای سلامت و ناموسمان جوری دیگر بجنگیم، همانطور که در دوران هشت سال جنگ تحمیلی برای سلامت و ناموس و پا برجا بودن آب خاکمان جوری دیگر در مقابل توپ و گلوله جنگیدند.
مردم به ما رای اعتماد دادند و این خط مقدم جبهه ما است. همیشه جوانان نشان دادند که با یک یا علی هر دستاوردی که بخواهند برای برای سرزمین و ملت ایران رقم میزنند، امروز هم ایران و ملت ایران به ما جوانان بیشتر از هر زمانی نیاز دارد و باید از هر خدمتی که در توان داریم برای هموطنان و هم نوع خویش دریغ نکنیم.
و در آخر باز هم باید بگویم ما جوانان نسبت به رای اعتماد مردم مسولیم.

از آن بُرد گنج مرا، دزد گیتی
که در خواب بودم گهِ پاسبانی

اولین جلسه ی مجازی شورای اصلاح طلبان استان گیلان با حضوربیش از دوسوم اعضا و با محوریت دو موضوع مهم برگزار شد.

واگویه، درابتدای این جلسه که عصر روز پنج شنبه و به صورت مجازی برگزار شد، دکتر احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای اصلاح طلبان استان ، ضمن تبریک سال نو واعیاد شعبانیه وآرزوی سلامتی و بهبودی برای بیماران کووید19، خواستارهمفکری و هم اندیشی بیشتربرای کمک به رفع بحرانی که نه تنها این روزها ، استان و کشور درگیر آن بوده که همه ی جهان را به طرزعجیبی دچارمشکل نموده است ، شد.
وی ضمن تشکر از اعضای ستاد کرونای استان و دستگاه های اجرایی افزود : همچنین ازمردم شریف وفهیم گیلان که بحث قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و نهایت همکاری را با مسئولین داشته تا بیماری به زودی سیر نزولی پیدا کرده و به امید خدا کم کم از استان و کشور مان ریشه کن شود نیز کمال تشکر و قدر دانی داشته و برای خانواده های محترمی که عزیزان خود را به علت این اپیدمی از دست داده اند ، آرزوی صبرمی نمایم
وی همچنین ازپزشکان و پرستاران و کادردرمانی بیمارستان ها که این روزها در صف اول مبارزه با کرونا قرار دارند، تشکر ویژه نموده و از زحمات و تلاش پاک بانان و آتش نشانان نیز قدر دانی و برای همه آرزوی سالی پر از برکت ، سلامتی و تندرستی نمود
رئیس شورای اصلاح طلبان گیلان در ادامه به زحمات نیروهای ارتشی ، سپاهی و بسیجی که این روزها با حضور گسترده شان سعی در کنترل وضعیت شهرها و روستاها و مبارزه با این بیماری خطرناک داشته اشاره کرد وهم از آنان و هم از تشکل های مردم نهاد که درکنار مسئولین در حال کمک و خدمات رسانی به مردم هستند ؛ تشکر کرد.
این جلسه که با دستوربررسی راه اندازی شورای اصلاح طلبان در شهرستان های استان و نحوه ی فعال سازی آن ها تشکیل شده بود در نهایت با اخذ حداکثر آرا به تصویب رسید و مقرر شد تا پایان فروردین ماه ، هیات رئیسه آئین نامه مربوط به انتخاب نمایندگان احزاب واشخاص حقیقی را به صحن علنی شورا آورده وپس از تصویب در صحن شورا اقدام نمایند.
در ادامه دستور دوم جلسه به رای گذاشته شد که طی آن مقرر شد بر اساس دو بیانه ی صادر شده از طرف شورای اصلاح طلبان استان گیلان مبنی بر بررسی مشکلات ناشی از اپیدمی کرونا و نحوه ی برخورد مسئولین با مردم با آن نامه ای نیز به استاندار محترم گیلان و همچنین ریاست محترم جمهوری نوشته و درآن با اعلام دغدغه ی شورای اصلاح طلبان گیلان از مشکلات معیشتی و اقتصادی اقشارکم درآمد و افرادی که این روزها به دلیل تعطیلی بعضی مشاغل خانه نشین شده و درآمدی ندارند ، خواستارتعریف سازو کارجدیدی برای رفع این مشکلات ودر نظرگرفتن تمهیدات ویژه ای برای برداشتن فشارهای حاصل از بیکاری این اقشارآسیب پذیرجامعه شدند که با اکثریت آرا نیز به تصویب رسید
یکی دیگر از موضوعات مهم مورد بحث جلسه ی فوق ، جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی و همکاری با سمن ها و نهاد های مدنی برای افرادی که این روزها معیشت شان دچارمشکل شده ، بود که مورد وثوق و موافقت اعضا قرار گرفت.
گفتنی است شورای اصلاح طلبان استان گیلان مادامی که برگزاری اجتماعات به صورت حضوری تهدیدی برای سلامت افراد جامعه محسوب می شود وتا برگشتن کشور به حالت عادی جلسات خود را به صورت مجازی برگزار خواهد کرد.

محمدحسن عاقل منش گفت: مجمع خیرین سلامت استان گیلان یکی از تشکل هایی است که در جهت رفع مشکلات و تنگناهای بخش بهداشت، درمان و سلامت استان تلاش می کند و می کوشد تا گوشه ای از کار را در حد توان و امکانات خود بر عهده گیرد.

واگویه،  عضو مجمع خیرین سلامت استان گیلان در ادامه افزود: این مجمع با هدف تحکیم، توسعه و اشاعه هدفمند نیات و اعمال نوعدوستانه، خداپسندانه و خیرخواهانه نیکوکاران، همگرایی و انسجام سازمانی، هم افزایی مدیریتی نیروها، امکانات و منابع مالی درجهت خدمت رسانی خیریه شخصیتهای نیک اندیش در بخش بهداشت و درمان تشکیل و تاسیس شده است.
وی ادامه داد: مجمع یاد شده به عنوان یک موسسه غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی فعالیت می کند.
عاقل منش سپس تاکید کرد: شناسایی خیرین، موسسات و سازمانهای خیریه و همچنین مردم و شهروندان نیکونهاد و بسیج امکانات و نیروها درجهت جذب، تعامل و برنامه ریزی برای هدایت منابع به بخش بهداشت و درمان متناسب با نیات خیران و نیاز بخش بهداشت و سلامت مورد نظر همه اعضای هیات مدیره است.
این عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان با تاکید بر اقدامات مثبت، موثر و متعدد این مجمع در رشت و شهرستانهای مختلف استان اضافه کرد: همه تلاش ما این است که بتوانیم به سهم خود وظیفه مان را در جهت بهبود شرایط درمانی در استان فراهم آوریم.
وی افزود: پروژه های بسیاری در شهرهای مختلف تعریف و اجرایی شده و اقدامات متعددی در طول سالهای گذشته به وسیله مجمع به انجام رسیده است که هر یک در جای خود ارزشمند و مفید هستند.
محمدحسن عاقل منش همچنین به اجرای بسیاری از پروژه های بهداشتی – درمانی به وسیله این مجمع اشاره کرد و گفت: پروژه های بسیاری به وسیله خیران و نیکوکاران در رشت و در برخی از بخشها و شهرهای گیلان آغاز شده، در دست اجرا بوده و یا کاملاً اجرایی گردیده اند که این پروژه ها عبارتند از:
– مرکز جامع سلامت رشتیان با یکهزار و ۱۴۰ مترمربع زیربنا در رشت
– همراه سرای بیمارستان رازی رشت در ۶۰۰ مترمربع زیربنا
– فضای فیزیکی ccu بیمارستان رازی رشت با ۲۵۰ مترمربع زیربنا
– بخش جراحی و کلاس درس بیمارستان رازی رشت با ۲۰۰ مترمربع زیربنا
– بخش غدد و روماتولوژی بیمارستان رازی رشت با ۳۵۰ مترمربع زیربنا
– بخش شیمی درمانی بیمارستان رازی رشت با ۳۵۰ مترمربع زیربنا
– بخش جراحی عروق و قفسه سینه بیمارستان رازی رشت با ۷۹۶ متدمربع زیربنا و ۳۰ تخت بستری
– بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان پورسینای رشت در ۳۰۰ مترمربع زیربنا
– مرکز تصویربرداری و پاویون رزیدنتهای بیمارستان پورسینای رشت در ۲۴۰ مترمربع زیربنا
– مرکز جامع سلامت شبانه روزی چابکسر با دو هزار و ۱۴۲ مترمربع زیربنا
– مرکز جامع سلامت شماره ۲ خمام با ۴۰۰ مترمربع زیربنا
– درمانگاه تخصصی بیمارستان سیدالشهدای لاهیجان در ۲۷۵ مترمربع زیربنا
– مرکز جامع سلامت هادیان سلیقه دار بندرانزلی در ۳۰۰ مترمربع زیربنا
– مرکز جامع سلامت شماره ۲ سنگر با ۱۵۰ مترمربع زیربنا
– درمانگاه تخصصی قلب و عروق بیمارستان غدیر سیاهکل با ۶۰ مترمربع زیربنا
– مرکز جامع سلامت کلاچای با ۳۳۶ مترمربع زیربنا
– خانه بهداشت شیرکوه رودبار با ۷۲ مترمربع زیربنا
– مرکز دیالیز رودسر با ۸۵۰ مترمربع زیربنا و ۳۲ تخت دیالیز
– خانه بهداشت آسیابر سیاهکل با ۱۲۰ مترمربع زیربنا
– بخش icu بیمارستان شهید انصاری رودسر با ۳۵۰ مترمربع زیربنا
– خانه بهداشت شالکوه رشت با ۶۸ مترمربع زیربنا
وی در ادامه خاطر نشان کرد: نیکوکاران و خیران در داخل و خارج کشور با این مجمع همکاری می کنند و با کمکهای داخلی و استانی، خارج استان و حتی کمکهای ارزی خارج از کشور زمینه های فعالیت خیرخواهانه را در بخش بهداشتی و درمانی فراهم می کنند.

((روی عکس کلیک کنید))

عاقل منش سپس به تلاشها و دلسوزی دکتر حسن بهبودی رئیس هیأت مدیره، دکتر کیانوش کوچکی نژاد مدیر عامل و دیگر اعضای محترم هیأت مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان و نقش ارزنده ای که در جمع آوری و هدایت این کمک داشته و دارند، اشاره کرد و این تلاشها را ارج نهاد و گفت: بدون شک اگر این دلسوزی و علاقه مندی وجود نداشت بسیاری از اقدامات انجام شده و در دست اجرا محقق نمی شود.
او در ادامه تاکید کرد که به هیچوجه نمی توان از خیرین و انسانهای نوعدوستی که با این مجمع در جهت ارتقای امکانات بهداشتی و درمانی استان همکاری می کنند، به نحو شایسته از تک تک آنها قدردانی کرد اما همین قدر اشاره کنم که یکی از خیرین شاخص که با مجمع خیرین سلامت همیشه همراه بوده جناب آقای دکتر حسین همتی استاد محترم دانشگاه و فوق تخصص جراحی عروق هستند که بسیاری از پروژه ها به همت ایشان و خانواده محترم ایشان کلید خورده و حتی در زمان مقابله به ویروس خطرناک کرونا کمکهای شایان توجهی را علاوه بر همه فعالیتها و خدمات گذشته با مجمع داشته اند.
عاقل منش اظهار کرد: در همینجا فرصت را غنیمت شمرده از همه افراد و اشخاص انساندوست و نیکوکار همراه و همگام مجمع خیرین سلامت استان گیلان قدردانی و تجلیل می کنیم و امیدواریم همکاری آنها با این تشکیلات روز به روز گسترده تر و عمیق تر گردد.
این عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت سپس گفت: پس از انتشار خبر شیوع ویروس کرونا کمکهای داخلی و خارجی نیز به این مجمع تداوم یافت مثلاً برای نمونه می توان از کمکهایی از کشورهای کانادا، اتریش و آلمان در حدود ۱۵۰ میلیون تومان در این ایام اشاره کرد که به صورت نقدی به حساب مجمع واریز شده است.
وی ادامه داد: با اعلام خبر شیوع ویروس کرونا در کشور و به ویژه استان گیلان از اسفند ماه ۱۳۹۸ فعالیت مجمع خیرین سلامت استان گیلان گسترش، توسعه و افزایش یافته است.
محمدحسن عاقل منش به خبرنگاران عنوان کرد و گفت: در شرایط شیوع ویروس کرونا این مجمع به سهم خود به یاری مردم و شبکه بهداشت و درمان استان شتافته و هر کاری که از دستش بر می آمده را پیگیری و اجرا کرده است.
عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان افزود: از ابتدای شیوع ویروس این مجمع با اطلاع رسانی به مردم شریف و خونگرم گیلان تلاش کرد نیازهای بیمارستانها، درمانگاه ها، مراکز درمانی و شبکه های به اشت و درمان استان را به ماسک، لباس و تجهیزات حفاظتی برای همگان تشدیح کند و برای ادامه مبارزه با کرونا نیازهای مادی و معنوی همشهریان و هم استانی های گرامی را مورد توجه قرار دهد.
وی افزود: ما به هموطنان عزیز تامین نیازهای موجود را اعلام‌ نموده و خاطر نشان کردیم درجهت جمع آوری کمکهای مردمی‌ واریز کمکهای مادی به
شماره کارت: ۵۸۹۴۶۳۷۰۰۰۰۶۲۷۰۰ و شماره حساب ۶۹۸۷۰۱۸۴۷ به نام مجمع خیرین سلامت گیلان قابل انجام است.

((روی عکس کلیک کنید))

عاقل منش تاکید کرد: همچنین مدیرعامل گرامی و اعضای محترم هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان با انجام بازدیدهای میدانی خود از بیمارستانهای مختلف استان با نیازسنجی اقدام به تامین بخشی از نیازهای آنها نموده و این کمکها به مرور به بیمارستان استان عرضه شده است.
عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان سپس ادامه داد: در طول دوران شیوع ویروس کرونا در استان این مجمع تاکنون به سهم خود اقداماتی برای کمک به حافظان سلامت جامعه در استان انجام داده است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– اهدای ۱۶ دستگاه کمک تنفسی cpap برای استفاده بیماران کرونایی به بیمارستان رازی رشت
– اهدای یک دستگاه اکوکاردیوگرافی به بیمارستان رازی رشت
– فراهم کردن پانسیونهایی برای استفاده گروه های درمانی داوطلب استانهای دیگر که می خواهند در گیلان فعالیت کنند، با همکاری اداره کل بهزیستی استان
– اهدای یک دستگاه رادیولوژی پرتابل به بیمارستان قرنطینه رازی رشت
– اهدای ۱۸ دستگاه کپسول اکسیژن و مانومتر برای بیماران کرونایی به بیمارستان قرنطینه رازی رشت
– اهدای یک دستگاه ماشین “بیماربر” الکتریکی و برقی به بیمارستان رازی رشت
– اهدای هشت هزار ماسک برای مراکز درمانی درگیر لا ویروس و بیماری کرونا
– اهدای ۹ هزار بطری آبمعدنی به بیمارستان قرنطینه رازی رشت
– ارسال روزانه ۲۰۰ پرس غذا و میوه برای بیمارستان قرنطینه رازی رشت
– اهدای بسته های بهداشتی حفاظت شخصی به کادر بهداشتی و درمانی مستقر در مراکز جامع سلامت شهر رشت در تعطیلات نوروز امسال
– اهدای لوازم حفاظت فردی(گان، دستکش، ماسک و عینک محافظ چشم) برای تیمهای روانشناسی و مددکاری مستقر در اقامتگاه قرنطینه پس از درمان بیماران کرونایی
و…

محمدحسن عاقل منش همچنین در ادامه با قدردانی از همه نیکوکاران، شهروندان متعهد و قدرشناس، همه کسانی که یار و یاور این مجمع هستند، گفت: بخشی از کمکها حتی از استانهای دیگر در اختیار این مجمع قرار می گیرد که برای نمونه می توانم به اهدای یکهزار و ۶۰۰ لباس یکسره پزشکی اشاره کنم که به وسیله شرکت نیشکر هفت تپه اهدا شده و برای توزیع در مراکز درمانی استان در اختیار مجمع قرار گرفته است و همچنین ملزومات حفاظت شخصی پزشکان خیر اصفهانی در اختیار این مجمع قرار گرفته که بین تیم پزشکی استان در جهت استفاده در برابر خطرهای ابتلا توزیع شده است و دیگر اینکه می توان از اهدای لوازم حفاظت فردی (گان ویژه اطاق ایزوله، دستکش، ماسک، شیلد صورت و یکدستگاه کمک تنفسی) به وسیله مجمع خیرین سلامت لاهیجان تامین شده که در بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان توزیع گردیده است.
وی سپس اظهار نمود: مجمع خیرین سلامت استان گیلان از سال ۱۳۹۰ در زمینه کمک به بخش بهداشت و سلامت استان با جمع آوری کمک های مردمی و نیکوکاران خدماتی ارزشمند در استان انجام داده که در گزارشهایی ویژه این خدمات اطلاع رسانی شده است.
این عضو هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان همچنین خاطر نشان کرد: وضعیت کرونایی موجود سبب شده است تا این مجموعه بر فعالیت خود بیافزاید و از دیگر سو به دلیل رابطه عمیق و مستقیم این مجمع با بهداشت و سلامت اجتماعی، فعالیت های اخیر آن بیش از پیش به چشم بیاید.
عاقل منش در پایان سخنانش با قدردانی از مجموعه تلاشهای مدیرعامل، رئیس و اعضای محترم هیات مدیره مجمع خیرین سلامت استان گیلان، برای آنها آرزوی موفقیت روزافزون درجهت تحقق اهداف و برنامه های این‌ مجمع و پیشبرد برنامه ها نمود.

دکتر ناصر حاج محمدی با اشاره به اینکه شهرداری رشت ضمن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به شهروندان برای حضور آنها در خانه و لزوم قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، بر اساس مصوبه ستاد مقابله با ویروس کرونای شهرستان رشت اقدام‌ به مسدود کردن پارکها و بوستان های شهر رشت نمود.

واگویه، شهردار رشت در همین زمینه افزود: پارکها و بوستان هایی که امکانش وجود داشت با کیسه های پلاستیکی و بوستانهایی که این امکان فراهم‌ نبود با آبپاشی و خیس نمودن چمن، فضا برای پهن کردن بساط محدود شد.

وی ادامه داد: هر چند باید از اقدام آگاهانه و مسئولانه شهروندان فهیم رشت تشکر و قدردانی کرد که سیزده به در را در خانه ها مانده اند و از تردد در سطح شهر و یا اتراق در فضاهای سبز شهری خودداری کردند.

شهردار رشت همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: اینجانب به عنوان خادم کوچک مردم و شهروندان شهر باران از همراهی مردم در جهت تحقق اهداف و برنامه های شعار "سیزده به در را در خانه می مانیم" مراتب قدردانی و سپاسگزاری فرماندار محترم و دیگر مسئولان شهری و استانی را اعلام‌ می نمایم.
دکتر حاج محمدی در پایان اظهار امیدواری کرد: با چنین آگاهی و دانشی که شهروندان از جدی بودن‌ مخاطرات در زمینه شیوع ویروس کرونا کسب کرده اند، جای امیدواری فراوان وجود دارد که به زودی بر این‌ ویروس شوم و منحوس فائق آییم.

فرمانده انتظامی استان گیلان ضمن درخواست از شهروندان برای ماندن در خانه و همکاری برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا، از ممنوعیت تردد خودروها در تمامی محورهای مواصلاتی استان گیلان در روز سیزدهم فروردین خبر داد.

 

واگویه، سردار سرتیپ‌دوم عزیزاله ملکی صبح امروز در گفت‌وگو با اصحاب رسانه، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات جهادگونه پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌های هدف بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا، ریشه‌کن شدن این بیماری را در گرو همکاری و مشارکت عموم مردم در اجرای توصیه‌های پزشکان و متخصصان حوزه بهداشت و درمان دانست.

وی با موثر دانستن اجرای طرح محدودیت تردد و فاصله‌گذاری اجتماعی در کاهش ۸۵ درصدی سفرهای نوروزی و بین شهری، از ادامه اجرای این طرح تا بیستم فروردین ماه خبر داد و افزود: با توجه به لزوم تداوم اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا کنترل کامل ویروس کرونا از شهروندان عزیزمان انتظار داریم در روز طبیعت از حضور در تفرج‌گاه‌ها، پارک‌ها و کلیه فضاهای عمومی خودداری کنند.

فرمانده انتظامی گیلان خاطرنشان کرد: پلیس در روز سیزدهم فروردین برابر ابلاغیه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مبارزه با کرونا از تردد کلیه خودروها به استثناء خودروهای امدادی و حامل فرآورده‌های سوختی و فاسدشدنی در کلیه محورهای مواصلاتی استان جلوگیری خواهد کرد.

سردار ملکی تصریح کرد: ورودی‌های استان گیلان بر روی مسافران و گردشگران بسته است و صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن اکیدا ممنوع است.

این مقام ارشد انتظامی همکاری اکثریت قریب به اتفاق شهروندان گیلانی در اجرای طرح‌های پیشگیرانه ویروس کرونا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قطعاً دستیابی به نتیجه نهایی و مطلوب، با تداوم این همکاری میسر خواهد شد و نباید اجازه داد رسم حضور در دامان طبیعت در سیزدهم فروردین، منجر به بی‌اثر شدن اقدامات پیشگیرانه شبانه‌روزی دستگاه‌های گوناگون و تلاش‌های جمعی شهروندان در یک ماه اخیر شود.

وی با تاکید بر ممنوعیت اتراق و برپایی چادر در تمامی فضاهای عمومی در روز سیزدهم فروردین ماه اظهار کرد: رویکرد پلیس در این خصوص، دعوت و توصیه شهروندان برای ماندن در منزل است اما ماموران انتظامی با آن دسته از افرادی که بدون توجه به پیامدهای منفی و خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا در اماکن عمومی حضور پیدا کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: برابر قانون، خودرو رانندگان متخلف از این مقررات به مدت یک ماه با دریافت کلیه هزینه‌های جانبی توقیف و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای مالکان این خودروها اعمال خواهد شد.

در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا ۱۵ درصد جامعه شاغل و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است. محمد نهاوندیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما افزود: خسارت به تولید ناخالص ملی ۱۵ درصد اما تابع بازه زمانی است.

واگویه، وی اضافه کرد: اگر جلوی بیکاری این افراد گرفته شود آثار ثانویه آن بر اقتصاد کشور نیز کاهش می یابد.

نهاوندیان گفت: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می تواند در تابستان ، رکود کنونی خود را جبران کند.

وی با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند، افزود: اکنون باید برای بهبود اقتصادی کشور برای دوره پس از گذر از بیماری کرونا برنامه ریزی کنیم.

نهاوندیان در ادامه گفت: برخی شعب بانک ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت نکرده اند که امروز بانک مرکزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش های مردمی در این زمینه اعلام می کند که با متخلفان به سرعت برخورد می کنیم.

وی افزود: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی که برابر ۳ درصد تولید ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: بخشی از این مبلغ به صورت بلاعوض و بخشی از آن به صورت تسهیلات با نرخ سود ۱۲ درصد پرداخت می شود.

وی افزود: ۲۵ هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و ۷۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.

نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک هشتم درآمد نفتی در سال ۹۰ رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه های حمل و نقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران ها و ... برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد مردم توصیه های بهداشتی برای مقابله با کرونا را کامل رعایت کرده و سفر نرفته اند افزود: امیدواریم در پایان اردیبهشت از پیک بیماری کرونا عبور کنیم و بخش تولید و اقتصاد کشور از خرداد فعالیت خود را از سر بگیرد.

نهاوندیان افزود: اختصاص بسته حمایتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی کمترین اثر را روی نقدینگی کشور دارد. وی افزود: شرط استفاده بنگاه ها از تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد این است که کارکنان خود را تعدیل نکرده باشند. بنگاه های آسیب پذیر از کرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و کارکنان خود را حفظ کنند. 

وی افزود: این بنگاه ها اگر تسهیلاتی با نرخ ۱۸ درصد نیز دارند می توانند تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد را نیز دریافت کنند البته میزان این تسهیلات به حفظ کارکنان آنها بستگی دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: پرداخت این تسهیلات با بانک هاست اما دستگاه های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت کامل دارند.

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در شهرهای شلوغ میزان ابتلا به بیماری کرونا و تعداد افراد فوت شده کاهش یافته است افزود: اگر در کارگاه های تولیدی پروتکل رعایت فاصله بهداشتی یک و هشت دهم متری رعایت شود این واحدها می توانند فعالیت کنند.

نهاوندیان اظهار داشت: برای ۳ میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه ۲۰۰ هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت ۴ ماه پرداخت می شود و ۴ میلیون خانوار نیز که در سطح بالاتری قرار دارند می توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانک ها مراجعه و ۲ میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت کنند.

وی افزود: پرداخت این مبلغ باید به سرعت از طرف بانک ها انجام شود و بانک مرکزی این موضوع را به آنها ابلاغ کرده است. پس از گذر از بحران کرونا باید ۱۵ درصد آسیب دیده از این بیماری به اقتصاد کشور بازگردد و بر این اساس به وسیله مشوق های تحریک تقاضا مانند ارائه کارت های خرید عمل خواهیم کرد. وی افزود: مجموع این مشوق ها ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

نهاوندیان گفت: بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه اما بودجه ای است و پرداخت آن بلاعوض است. وی افزود: ۸ هزار میلیارد تومان از این ۲۵ هزار میلیارد تومان به ۷ میلیون نفر سطح پایین جامعه در قالب پرداخت ۲۰۰ هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات ۲ میلیون تومانی است و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه ای است که به بخش سلامت پرداخت می شود.

نهاوندیان گفت: در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می شود.

وی افزود: از ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض ۵ هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیکاری کمک می شود و این رقم، رقم دقیقی است که وزارت تعاون به ما اعلام کرد و رئیس جمهور بدون کم و کاست آن را اختصاص داد. نهاوندیان همچنین گفت: ۱ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تأمین ۲۵ هزار میلیارد تومان کمک بلاعوض برداشت می شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه مکاتبه های رسمی با صندوق بین المللی پول برای دریافت تسهیلات یا تلاش های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی کشورمان در دیگر کشورها انجام شده است اما منابع بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتکا ندارد.

نهاوندیان گفت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده کند.

وی افزود: فضای جامعه جهانی هم نوا با ایران است و همه بجز امریکا به ایران حق می دهند از تسهیلات صندوق بین المللی پول استفاده کند اما امریکا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

نهاوندیان گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز تلاش ها و همراهی های بین المللی جدی تر از گذشته انجام می شود و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر شود. تلاش می کنیم در سال ۹۹ روند مهار تورم مانند سال ۹۸ ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم کنونی بالاتر نرود.

واگویه، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

دوازدهم فروردین سالروز اعلام رسمی مشروعیت انقلاب از جانب مردم و تثبیت حقوقی و سیاسی نظام در عرصه بین الملل و درخواست عموم ایرانیان از هر قوم، دین و مذهبی برای شکل گیری حکومت اسلامی در کشور می باشد.

انتخابی که بواسطه آن آزادی و استقلال کشور از قدرت‌های غرب و شرق رقم خورد و امروز بعد از چهار دهه شاهد اقتدار و پیشرفت آن در همه عرصه ها هستیم.

اینجانب یوم الله دوازدهم فروردین بهار شکوه عزت و اقتدار ایران و اسلام ناب محمدی را به آحاد ملت ایران تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم با توکل بر خدا و پایبندی به آرمان‌های امام راحل و در سایه رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب در سالی که به نام "جهش تولید" نام گذاری شده است بتوانیم شاهد رشد فزاینده درخت تنومند این انقلاب باشیم.

 

احمد رمضانپور نرگسی
عضو ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

شب گذشته در برنامه عصر جدید شاهد اجرای موفق تیم بسکتبال نمایشی(خیابانی) عاج فیل متشکل از جوانان مستعد شهر رشت بودیم و این اجرای زیبا، تعجب و تشویق داوران این برنامه و بسیاری از بینندگان گردید.

واگویه،  نکته قابل توجه در حاشیه این اجرا و موفقیت چشمگیر فرزندان این شهر، عقبه تلاشی است که تبدیل به پتانسیلی گردید تا اجرای چشم نواز شب گذشته را در پی داشته باشد و آن تلاش ها و دغدغه های یک نخبه گیلانی نام آشنا برای جوانان این شهر و علاقمندان به ورزش مظلوم بسکتبال در این استان بود.

آری زمانی که دکتر رفیعی به عنوان سرپرست این رشته منصوب گردید میتوان گفت که وی میراث دار ویرانه ای شد که در تلاطم کم توجهی ها و بی مهری ها ارکان و ستون های آن در حال فروپاشی بود لیکن این مدیر نمونه کما فی السابق نشان داد که مرد روزها و کارهای سخت است و جایگاه امروز بسکتبال
گیلان در سطح کشور حجتی حیّ بر این مدعاست.

تشکیل یک هیئت همدل متشکل از افراد کارشناس و خدوم و حمایت از هیئت های شهرستانی و ایجاد لیگ بسکتبال منظم در استان و اعزام تیم به مسابقات کشوری در همه رده های سنی بدون هیچ حمایتی و ایجاد و احیای بسکتبال خیابانی برای اولین بار در این سطح در کشور و گسترش آن در تمامی شهرستان های گیلان و تخصیص زمین به این رشته نوپا با پیگیری و ممارست شخص دکتر رفیعی را میتوان جزو خدمات ماندگار این مدیر مدبر به ورزش استان دانست.

آری میتوان گفت عصر جدید بسکتبال در استان گیلان از سالها پیش نه توسط احسان علیخانی بلکه با همت و تدبیر دکتر محمد رفیعی رقم خورد و استعدادهای این ورزش که به علت کم توجهی و بی مهری در انزوا بودند امروز این گونه باعث افتخار برای این دیار شده اند و در کارزارهای مختلف می درخشند.

واگویه، متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم شعبان، ولادت با سعادت مهتر جوانان بهشت و آموزگار ایثار و شهادت، امام حسین علیه السلام و روز پاسدار، چهارم شعبان ولادت فرخنده قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل عباس و روز جانباز و پنجم شعبان میلاد با سعادت سید الساجدین امام سجاد علیه السلام را به همه گیلانیان خاصه شهروندان فهیم شهرستان رشت تبریک عرض می نمایم و از خداوند رحمان و رحیم حضور در مسیر اسلام ناب محمدی را خواستارم.


احمد رمضانپور نرگسی
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی
و عضو شورای اسلامی شهر رشت

واگویه، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسمه تعالی

ابلاغ دستور العمل اجرای طرح فاصله گذاری در راستای اقدامات گسترده و تلاش های صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با کرونا در کشور اقدامی شایسته می باشد گرچه انتظار میرفت با وجود توصیه کارشناسان، تجارب سایر کشورها و دربرگیری گسترده بیماری، اجرای این طرح خیلی زودتر صورت می گرفت لیکن با توجه به اهمیت حفظ جان حتی یک انسان فرصت اجرای طرح فاصله گذاری را باید مغتنم شمرد.

با توجه به اینکه استان گیلان و علی الخصوص شهرستان رشت از ابتدای شیوع کرونا با این ویروس به عنوان یکی از کانون های این بیماری درگیر بود لیکن با درایت مدیران جهادی و دلسوز و تلاش آحاد شهروندان علی الخصوص کادر درمان به عنوان مدافعین سلامت جامعه و پاکبانان و آتشنشانان ایثارگر اقداماتی از قبیل ضدعفونی و تنظیف شهر به صورت ویژه انجام گردید که جای تقدیر و تشکر دارد.

اینجانب از آحاد مردم ایران علی الخصوص گیلانیان فهیم و شهروندان شریف شهرستان رشت درخواست دارم با رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی و همکاری با ضابطین این طرح ملی به عبور از بحران موجود با رعایت اصول قرنطینه یاری رسانید.
#کرونا_را_شکست_می دهیم


احمد رمضانپور نرگسی
عضو ادوار مجلس شورای اسلامی
و منتخب اول شورای شهر رشت

صفحه1 از496

درباره ی ما

پایگاه خبری واگویه، خبرگزاری کلانشهر رشت

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه واگویه عضو شوید.