K2 Listing
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی اعلام کرد، اقتصاد ایران در وضعیت بدی است و این کشور به توافق هسته‌ای نیاز دارد.

واگویه،   مانیتورینگ گروه بین الملل خبرگزای فارس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به ادامه بدعهدی طرف های غربی به اجرای تعهدات برجام، مدعی است که ایران به احیای توافق هسته ای نیاز دارد.

شبکه «پی بی اس» آمریکا مصاحبه ای با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام داده و نظر او را درباره وضعیت جاری غرب با ایران و برجام جویا شد.

مجری این شبکه آمریکایی از بورل سوال کرد: «در مورد ایران الان چهار ماه است که از مذاکرات اروپا و ایران که بدون نتیجه قابل توجهی (به پایان رسید)، گذشته، دو ماه از انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران گذشته است. آیا تایید می کنید که ایران امروز مایل به انجام گفت و گوی جدی نیست؟».

بورل در جواب به این سوال گفت: «خوب اگر بخواهیم صادق باشیم (تازه) دو ماه شده و باید این را هم در نظر داشته باشید که فقط ۲۵ روز از آغاز به کار وزیر خارجه جدید (ایران) گذشته است».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: «من این فرصت را داشتم که شخصاً با او (حسین امیرعبداللهیان) ملاقات کنم، یک بحث طولانی (داشتیم). او به من اطمینان داد که آنها به میز مذاکرات در وین در اتریش باز خواهند گشت. من به عنوان هماهنگ کننده توافق هسته ای با ایران (برجام)، تمام تلاش خود را برای انجام این کار، برای احیای توافق، بازگشت ایالات متحده به توافق و انجام کامل تعهدات هسته ای توسط ایران انجام خواهم داد».

مجری شبکه «پی بی اس» از جوزپ بورل پرسید: «ایرانی ها در گذشته گفته اند که این مذاکرات را از سر خواهند گرفت و به وضوح هنوز این گام را برنداشته اند. آیا معتقدید برای اطمینان از احیای این مذاکرات باید اهرم یا فشار بیشتری بر ایران اعمال شود؟».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جواب داد: «موضوع، فشار نیست. من فکر می کنم که آنها باید متقاعد شوند که به توافق نیاز دارند و اقتصاد و جامعه ایران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. آنها هزینه زیادی را برای بسته شدن ظرفیت نفت (تحریم نفتی ایران) پرداخته اند و برای شروع دوباره اقتصادشان به توافق نیاز دارند و این تنها راه برای بازگشتن به میز مذاکره است».

سه شنبه, 16 شهریور 1400 ساعت 13:37

چین اولین داروی ضد کرونا را آزمایش کرد

گروه بیوتکنولوژی ملی چین (CNBG) به عنوان زیرشاخه شرکت داروسازی «سینوفارم» اعلام کرد اولین داروی کووید-۱۹ جهان، تولید شده بر اساس ایمونوگلوبولین های سرم انسانی ساخته شده از پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونایی وارد فاز آزمایش های بالینی شده است.

واگویه،  به گزارش ایرنا، گروه بیوتکنولوژی ملی چین روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد:  پلاسمای نقاهت پیشتر در برنامه درمانی ملی کووید-۱۹ گنجانده شده و اثربخشی بسیار خوبی برای بیماران با وضعیت حاد و وخیم ابتلا به کرونا را نشان داده است.

بر این اساس، آخرین نمونه واکسن های نسل دوم کووید-۱۹ تولید شده توسط گروه بیوتکنولوژی ملی چین که به صورت ویژه برای گونه های مختلف دلتا و بتا طراحی شده اند نیز نتایج اولیه خوبی نشان داده اند.

بیش از ۲.۱ میلیارد دُز واکسن کرونا تا روز شنبه این هفته در سراسر کشور چین تزریق شده، این در حالی است که سینوفارم به عنوان تولید کننده اصلی واکسن در این کشور، روز گذشته از ارائه یک طرح رسمی برای گرفتن تائید تزریق دُز تقویت کننده خبر داد.

گلوبال تایمز به نقل از گروه بیوتکنولوژی ملی چین نوشت که داروی ضد کووید-۱۹ جدیدی که از پلاسمای بیماران بهبود یافته کرونایی و یا افراد واکسینه شده غیر آلوده تولید می شود، حاوی آنتی بادی های خنثی کننده کرونا با قدرت بالا است. این دارو مطالعات پیش بالینی و آزمایش های حیوانی را تکمیل کرده که نتیجه آنها رهایی قابل توجه از علائم کرونا و آسیب ناشی از ابتلا به عفونت این ویروس ست.

با این حال، کارشناسان هشدار داده اند که پیشگیری و واکسیناسیون همچنان کارآمدترین ابزار برای متوقف کردن چرخه ابتلا به عفونت ویروسی کرونا است و در این بین، داروهای ویژه می توانند به صورت محدود کمک کننده باشند.

«تائو لینا» ناظر واکسن کووید-۱۹ در این رابطه می گوید: «به محض آلوده شدن انسان به ویروس کرونا، این ویروس از سلول های انسان برای تکثیر مداوم ویروس های جدید استفاده می کند و ایمونوگلوبولین های انسانی می توانند صرفا ویروس های خارج از سلول را خنثی کنند و ایمنی سلولی از طریق واکسن ها ضروری است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در کنفرانسی خبری در شهر کابل اعلام کرد که جنگجویان این گروه موفق به تصرف پنجشیر شده‌اند.

واگویه، به گزارش ایسنا، به نقل از بی.بی.سی مجاهد گفت که "این دره امروز کاملا پاکسازی شده" است.

مذاکره در خصوص پنجشیر امکان‌پذیر نیست

وی در ادامه گفت که نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر هنگامی که طالبان خواستار مذاکره با آنان شده بودند "پاسخ منفی" داده بود.

سخنگوی طالبان مدعی شد که این گروه پس از آن نیروهایش را به پنجشیر اعزام کرد تا آخرین باقیمانده‌های "تروریست‌ها" را از بین ببرد.

برق و اینترنت پنجشیر از امروز وصل می‌شود

سخنگوی طالبان در ادامه کنفرانس خبری خود گفت که برق و اینترنت ولایت پنجشیر که در هفته گذشته توسط این گروه قطع شده بود "از امروز" وصل خواهد شد.

گروه طالبان اقدام به مسدود کردن خطوط تلفن، اینترنت و برق در این منطقه کرده بود.

مجاهد همچنین مدعی شد که هیچ غیرنظامی‌ای در تصرف پنجشیر توسط طالبان کشته نشده است.

طالبان خواهان کمک‌های بشردوستانه است

ذبیح‌الله مجاهد هم‌چنین از جامعه بین‌المللی خواست تا در بازسازی افغانستان به آنها کمک کنند و به کمک‌های بشردوستانه ادامه دهند.

مجاهد همچنین سعی کرد به افغان‌ها اطمینان بدهد که وضعیت در کشور به آرامی به حالت عادی باز خواهد گشت و وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد.

پروازهای بین‌المللی در افغانستان از سر گرفته می‌شود

سخنگوی طالبان گفت که پروازهای داخلی شروع به فعالیت کرده و این گروه منتظر است تا ببیند چه زمانی پروازهای بین‌المللی نیز از سر گرفته خواهد شد.

مجاهد گفت که ایالات متحده پیش از خروج از فرودگاه کابل به این فرودگاه آسیب رسانده و افزود که کشورهای ترکیه و قطر قرار است در بازسازی و فعال کردن این فرودگاه کمک کنند.

رهبران پنجشیر "مفقود" شده‌اند

مجاهد می‌گوید کسانی که کنترل پنجشیر را در دست داشتند "در حال حاضر مفقود هستند".

او می‌گوید که افغانستان خانه این افراد است و در صورتی که بخواهند، می‌توانند به این کشور بازگردند.

او همچنین گفت که سلاح‌هایی که در پنجشیر توسط طالبان توقیف شده به انبار سلاح‌های افغانستان افزوده می‌شود.

امرالله صالح معاون رئیس جمهور سابق افغانستان از کشور فرار کرده است

ذبیح‌الله مجاهد هم‌چنین گفت که امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق افغانستان کشور را ترک کرده و به تاجیکستان فرار کرده است.

صالح پس از سقوط دولت مرکزی در کابل به پنجشیر رفته بود و به جبهه مقاومت ملی پیوسته بود.

او دو روز پیش در ویدیویی که منتشر کرد گفت که افغانستان را ترک نکرده است.

 جنگ تمام شد دولت به زودی اعلام می‌شود

سخنگوی طالبان با اعلام پایان جنگ در افغانستان گفت که ترکیب دولت جدید افغانستان ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد.
مجاهد گفت: جنگ در افغانستان به پایان رسیده است، اکنون ما برای بازسازی این کشور با هم همکاری خواهیم کرد.

وی در مورد دولت آینده افغانستان هم گفت دولت جدید "همه‌گیر" خواهد بود.

مجاهد گفت که در حال حاضر نمی‌تواند جزییات بیشتری اعلام کند.

سخنگوی طالبان گفت: از کشورهای خارجی برای حضور در مراسم اعلام دولت جدید دعوت کردیم.

گذرگاه‌های مرزی را مسدود نمی‌کنیم

سخنگوی طالبان همچنین در خصوص گذرگاه‌های مرزی "چمن" و "تورخم" با پاکستان صحبت کرد و گفت که مشکلاتی برای افغان‌هایی که سعی داشتند از این گذرگاه‌ها وارد پاکستان شود وجود داشته است.

مجاهد گفت که طالبان مدام به جنگجویان خود دستور داده تا دسترسی به گذرگاه‌ها را مسدود نکنند.

وی همچنین افزود که هیات پاکستانی که اخیرا به کابل سفر کرده به طالبان گفته که گذرگاه‌ها را به دلیل نگرانی‌ای امنیتی مربوط به آزادی زندانیان در داخل افغانستان بسته‌اند و خواستار بازرسی کسانی شده که به دنبال ورود یا خروج از پاکستان هستند.

دوشنبه, 15 شهریور 1400 ساعت 09:11

بدون ویزا به عراق نروید

دولت عراق اعلام کرده در اربعین فقط مرزهای هوایی را به روی زائران باز می‌کند و آن‌ها را بدون ویزا نمی‌پذیرد.

واگویه،  به گزارش ایسنا، نهادهای داخلی و کنسولگری عراق اعلام کرده‌اند برخلاف سال‌های گذشته، ویزای انفرادی برای زائرن اربعین صادر نمی‌کنند و صدور ویزا در فرودگاه‌های این کشور متوقف شده است. عراق پیش‌تر در بخشنامه‌ای از شرکت‌های هواپیمایی درخواست کرده بود مسافران بدون ویزا را به عراق منتقل نکنند.

بنا بر اظهارات سخنگوی سازمان هواپیمایی، تنها شرکتی که مجوز صدور ویزا همزمان با صدور بلیت سفر به عراق را داشت، شرکت هواپیمایی «العراقیه» بود که از ابتدای هفته، این شرکت رسما صدور ویزا را متوقف کرده است.

دفتر نخست‌وزیری عراق نیز مدتی قبل، با ارسال بخشنامه‌ای به وزارت کشور عراق، تنها مرجع ذی‌صلاح را که عهده‌دار مسؤولیت ورود و خروج زائران و گردشگران خارجی به این کشور است، سازمان گردشگری اعلام کرد. بنابراین، درخواست ورود گروه‌های زیارتی و سیاحتی تنها به سازمان گردشگری زیرمجموعه‌ وزارت فرهنگ عراق محول شده و فقط شرکت‌های گردشگری مجاز و مورد تایید این سازمان می‌توانند برای ورود و خروج گروه‌های گردشگری و زیارتی اقدام کنند.

بر همین اساس، سازمان حج و زیارت با عنوان کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین اعلام کرد پیش ثبت‌نام از متقاضیان این سفر را از روز دوشنبه پانزدهم شهریورماه آغاز می‌کند و زائران اعزامی را به افرادی محدود کرده که دو دُز واکسن کووید را تا ۱۹ شهریورماه تزریق کرده باشند.  

بنابر اعلام کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق، نخست‌وزیر این کشور با ورود ۳۰هزار زائر ایرانی و ۱۰هزار زائر از کشورهای عربی و سایر کشورها برای شرکت در مراسم اربعین موافقت کرده است. عراق سال گذشته اربعین را به صورت داخلی و بدون زائران خارجی برگزار کرد.

دولت عراق تاکید کرده که ورود زائران در اربعین امسال، فقط از طریق مرز هوایی و الزاما با داشتن تست منفی پی‌سی‌آر که حداکثر ۷۲ ساعت از تاریخ آن گذشته باشد، امکان‌پذیر است.

سازمان حج و زیارت نیز از مردم خواسته است با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی، به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

همچنین فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در اطلاعیه‌ای از زائران ایرانی که قصد دارند در مراسم اربعین شرکت کنند، خواسته است قبل از دریافت ویزای معتبر عراق، برای رزرو بلیت پرواز به این کشور اقدام نکنند.

به دنبال انتشار برخی شایعات از سقوط پنجشیر به دست طالبان، احمد مسعود فرمانده جبهه مقاومت گفت که از خواسته‌های برحق دست نمی‌کشد، خسته نمی‌شود و از هیچ تهدیدی هم نمی‌ترسد. 

واگویه،  به دنبال انتشار برخی شایعات از سقوط پنجشیر به دست طالبان، احمد مسعود فرمانده جبهه مقاومت گفت که از خواسته‌های برحق دست نمی‌کشد، خسته نمی‌شود و از هیچ تهدیدی هم نمی‌ترسد.

وی در صفحه فیسبوک خود نوشت: مبارزه چه مثل پنجشیر که تاکنون محکم ایستاده و چه مثل خواهران با غیرت هراتی ما که فریاد حق خواهی را شجاعانه بلند کردند نشان دهنده این است مردم از خواسته‌ای بر حق خویش دست نکشیده و از مبارزه بر حق خویش خسته نمی‌شوند ‌و از هیچ تهدیدی نمی‌هراسند.

مسعود افزود: شکست تنها وقتی اتفاق می‌افتد که از مبارزه بر حق خویش دست بکشید و خسته شوید و مردم ما هیچ‌ وقت به توکل خدا خسته نمی‌شویم و تا ساختن افغانستانی آباد و آزاد و مستقل به پیش خواهیم رفت.

این درحالی است که شب گذشته برخی از منابع خبری اعلام کردند که پنجشیر به دست طالبان سقوط کرده است.

سخنگو و سرپرست اطلاعات و فرهنگ طالبان با تاکید بر حل مسالمت آمیز مسئله حق‌آبه ایران اظهار داشت که ما به بندر چابهار نیاز داریم و هدفمان نیز گسترش روابط نیک با همسایگان است.

واگویه،   «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درباره اختلالات ترانزیتی بوجود آمده بین افغانستان و ایران گفت: ما کوشش می کنیم زمانی که حکومت جدید تشکیل شد، اولین کار، جاری شدن جریان ترانزیتی و تجارت کالاها و بار در کشور باشد که در این خصوص اقدامات جدیدی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: ما به این موضوع توجه داریم، در حال حاضر حکومت در برخی از ساعات در خاموشی به سر می‌برد و کار برخی از وزارتخانه‌ها متوقف شده و مشکلاتی در رابطه با روابط تجاری قابل مشاهده است.

مجاهد درباره مسئله حق‌آبه ایران نیز به «بازار» گفت: زمانی که حکومت جدید تشکیل گردید و مسائل داخلی تا حدی حل شد، مدیریت مسائل بیرونی هم آسان است و به گونه‌ای مسالمت‌آمیز حل خواهد شد.

سخنگوی طالبان در رابطه با موضع این گروه درباره چابهار نیز گفت: ما به بندر چابهار نیاز داریم و بنابراین کارها در این باره همچنان فعال خواهد شد.

وی همچنین ضمن تاکید بر امنیت مرزهای دو کشور اظهار داشت که ما در قبال همسایگان و کشورهای هم مرز خود متعهد هستیم و هیچگونه ناامنی در مرزهای ما صورت نخواهد گرفت. بنابراین به مرزهای خود توجه کافی داریم و به همسایگان خود در این باره اطمینان می‌دهیم.

ذبیح الله مجاهد تصریح کرد: هدف طالبان این است تا با کشورهای همسایه خود رابطه حسنه و قابل اعتمادی داشته باشیم و لذا یک اطمینان کلی به جمهوری اسلامی ایران در رابطه امن بودن مرزهایشان می‌دهیم.

دبیرکل سازمان ملل در پی سلطه طالبان بر افغانستان و خروج نیروهای خارجی از این کشور، نسبت به "فاجعه انسانی" در آینده هشدار داد.

واگویه،  به گزارش ایسنا، به نقل از سی‌ان‌ان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل سه شنبه در بیانیه‌ای نگرانی شدید خود را از وخامت بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان، با ورود این کشور به مرحله جدید ابراز کرد.

وی گفت: تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان (بیش از ۱۸ میلیون نفر) برای زنده ماندن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

گوترش خاطرنشان کرد که سازمان ملل روزهای آینده جزئیات ضروری‌ترین نیازهای بشردوستانه طی چهار ماه آینده را در یک درخواست فوری برای افغانستان منتشر خواهد کرد.

وی از کشورهای عضو خواست به مردم افغانستان توجه کنند و به موقع بودجه‌ای جامع و انعطاف پذیر ارائه دهند.

۲۳ اوت، سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل "یونیسف" خواستار ایجاد فوری پل هوایی و تحویل دائمی و بدون مانع کمک‌ها به افغانستان شدند.

دو سازمان در بیانیه‌ای مشترک خواستار دسترسی فوری و بدون مانع برای تحویل داروها و دیگر خدمات نجات بخش به میلیون‌ها نفر از مردم نیازمند از جمله ۳۰۰۰۰۰ نفری شدند که در دو ماه گذشته آواره شده‌اند.

در این بیانیه هشدار داده شده است که حتی قبل از وقایع کنونی، افغانستان سومین عملیات بزرگ بشردوستانه در جهان بود که بیش از ۱۸ میلیون نفر به کمک نیاز داشتند.

از ماه مه ، طالبان با آغاز آخرین مرحله خروج نیروهای آمریکایی ، گسترش کنترل خود را در افغانستان آغاز کرد و در اواسط این ماه کنترل این کشور را در مدت ۱۰ روز به دست گرفت. 

سه شنبه, 09 شهریور 1400 ساعت 11:30

شبکه مخوف حقانی در قلب حکومت طالبان

این شبکه وحشیانه اکنون از سوی طالبان مسئول امنیت کابل شده است. اخیرا، خلیل حقانی، کسی که آمریکا و سازمان ملل متحد او را تروریست می دانند و تحت تعقیب قرار دارد، توسط برادرزاده اش سراج الدین حقانی، معاون طالبان و فرمانده ارشد شبکه حقانی برای کنترل شهر به کابل اعزام شد.

واگویه، فارن پالیسی نوشت: انفجارهای اخیر در دروازه شلوغ فرودگاه کابل یادآور تلخ تهدیداتی در افغانستان است که هنوز افغان ها، منطقه و ایالات متحده با آن ها روبروست. داعش خراسان، شاخه ای از داعش است که مسئولیت حملاتی را که بیش از 70 افغان و دست کم 13 سرباز آمریکایی را کشت، بر عهده گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: اما داعش خراسان تنها گروه جهادی نیست که ایالات متحده هنگام خروج از افغانستان باید نگران آن باشد. شبکه حقانی در مرکز شبکه های شبه نظامی متعدد و دولت جدید افغانستان تحت سلطه طالبان نیز از جمله نگرانی ها هستند. اگرچه رهبران این گروه با تصاحب قدرت در افغانستان تظاهر به تغییر عقیده کرده اند اما هیچکس معتقد نیست که این گروه قصد قطع رابطه با گروه های تروریستی را داشته باشد.

طی دو دهه گذشته، حقانی ها به چهره اصلی مخالفان مسلح نیروهای آمریکایی تبدیل شدند و حملات مهلکی از جمله محاصره 19 ساعته سفارت آمریکا را انجام دادند. آنها همچنین تبدیل به یک مافیای فراملی شدند که در بخش هایی از صنعت از جمله املاک و مستغلات، تلفن، نمایندگی خودرو ، قاچاق مواد معدنی و مواد مخدر فعال شدند.

اما آنچه حقیقتاً حقانی ها را متمایز می کند، روابط نزدیک آنها با القاعده است. هر دو گروه برآمده از ایدئولوژی مذهبی رادیکال دیوبندی هستند و جلال الدین حقانی بنیانگذار گروه حقانی با اسامه بن لادن، بنیانگذار القاعده دوستی شخصی داشت. بر اساس گزارش تیم نظارت بر تحریم ها که در ماه مه گذشته به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شد، شبکه حقانی رابط اصلی بین طالبان و القاعده است. القاعده نقش فعالی در کمک به حقانی ها در نبردهای فتح افغانستان داشت.

این شبکه همچنان با چندین سازمان جهادی منطقه ای از جمله جنبش اسلامی ازبکستان، جنبش ضد هندی محمد و همچنین داعش خراسان در ارتباط است. در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که داعش خراسان به تنهایی قادر به انجام حملات پیچیده در کابل نیست بلکه مسئولیت عملیات هایی را که به احتمال زیاد توسط شبکه حقانی انجام شده را به عهده می گیرد. کارشناسان مدتهاست مطرح کرده اند که شبکه حقانی به داعش خراسان اجازه می دهد تا حملاتی را انجام دهد که اهداف این شبکه را برآورده می کند اما نمی خواهد با آن ارتباط داشته باشد. داعش خراسان نیز به حقانی ها اجازه می دهد در چنین حملاتی از پذیرفتن مسئولیت امتناع کنند.

این شبکه وحشیانه اکنون از سوی طالبان مسئول امنیت کابل شده است. این هفته، خلیل حقانی، کسی که آمریکا و سازمان ملل متحد او را تروریست می دانند و تحت تعقیب قرار دارد، توسط برادرزاده اش سراج الدین حقانی، معاون طالبان و فرمانده ارشد شبکه حقانی برای کنترل شهر به کابل اعزام شد. حبیب الرحمان آقا، یکی از اعضای محلی طالبان و پسر سید اکبر آقا، رهبر طالبان از جمله افرادی بود که با حقانی دیدار و درباره وضعیت امنیتی شهر گفتگو کرد. وی گفت که حقانی ها به دلیل حضور امنیتی دیرینه خود در شهر که به صورت زیرزمینی و به موازات پلیس و ارتش رسمی فعالیت می کنند،  در کابل مسئولیت گرفته اند. حبیب الرحمان آقا گفت: آنها مدتهاست در کابل دستگاه امنیتی دارند. همه می دانند که بدون اطلاع حقانی ها در کابل هیچ اتفاقی نمی افتد.

هنوز مشخص نیست که آیا حقانی ها نقش فعالی در حمله به فرودگاه داشته اند یا فقط عامدانه آن را نادیده گرفته یا واقعاً درباره ی آن بی خبر بوده اند. آنچه مشخص است انفجارهایی است که در اطراف فرودگاه رخ داده و احتمال داده می شود که تحت نظر آنها بوده باشد. شبکه حقانی یگان ویژه خود، بدری 313 را برای گشت زنی در خارج از فرودگاه تعیین کرده بود و در طول هفته به صورت آنلاین به موفقیت های خود افتخار می کرد. بازوی تبلیغاتی این گروه موسوم به چشمه جهاد، ویدئوهای را از بدری 313 با لباس مدرن ارتش و عینک و مجهز به سلاح های مدرن آمریکایی منتشر کرد. البته هنگامی که شبه نظامیان داعش خراسان بمب های انتحاری خود را منفجر کردند، استفاده چندانی از این تسلیحات نشد.

طالبان ادعا کردند که 28 عضو خود را از دست داده اند که این تعداد بیشتر از نیروهای ایالات متحده بود. اگرچه داعش خراسان دشمن قسم خورده طالبان است، اما رابطه آنها با حقانی ها بسیار مبهم است. درباره ی این که آیا حقانی ها در این حمله نقش داشته اند یا نه سوالات مهمی وجود دارد. کسانی که اقدامات طالبان را ردیابی کرده اند آن را غیرقابل اعتماد می دانند و می گویند نمی توان انتظار داشت که این گروه مسلح به توافق سال گذشته با ایالات متحده که به صراحت می گوید اجازه نمی دهد گروه های تروریستی از خاک افغانستان برای عملیات ضد آمریکایی استفاده کنند، احترام بگذارد.  

بیل روجیو، یکی از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها گفت: حقانی ها قدرت خود را از روابط شان با سرویس اطلاعاتی پاکستان می گیرند. وی ادامه داد: آنها احتمالاً توسط ارتش پاکستان آموزش دیده اند. سراج الدین حقانی قوی ترین رهبر طالبان است، مسلماً نقشی بیشتر از هبت الله آخوندزاده، رهبر کل طالبان در این گروه مسلح دارد. اما سراج تغییر لحن داده و به مردم گفته است که طالبان قلمرو را فتح کرده و اکنون باید حکومت کند، عادل باشد، قانون شرعی داشته باشد و نیازهای مردم را برآورده کند. اما آیا طالبان در حالی که ما می دانیم اتحاد خود را با القاعده حفظ خواهد کرد، به طور موثر حکومت خواهد کرد؟ روجیو تصریح کرد: یگان ویژه بدری 313 در واقع از دل تیپ 313 القاعده بیرون آمده است که ریاست آن را الیاس کشمیری برعهده داشت و حملات زیادی را علیه آمریکا و هند ساماندهی کرده بود.

برخی دیگر معتقدند که حقانی ها استاد فریبکاری هستند و این یعنی احمقانه است که ایالات متحده به قول های آنها اعتماد کند. در روزی که هیئتی از دولت مرکزی از حقانی ها دیدن کرد، آنان به مهمانان خود یک وعده غذایی خوب با برنج کابلی و چیزهای  دیگر دادند. نمایندگان فکر کردند که با آنها معامله کرده اند و آسوده خاطر بودند. اما حقانی ها خلف وعده کردند و شبانه افراد زیادی را سر بریدند. گریچن پیترز، مدیر اجرایی مرکز شبکه های غیرقانونی و جرایم سازمان یافته فراملی که مقاله مفصلی در مورد شبکه حقانی نوشت، گفت: حقانی ها همان افراد قبلی هستند که کارهای وحشیانه ای انجام می دادند. آنها آنچه را که می خواهند همیشه انجام می دهند. ایجاد رعب و وحشت در میان افغان ها برای وادار کردن آنها به سکوت، همواره شیوه عمل حقانی ها بوده است. آنها میله های سوزان به پای افراد می اندازند، سر آنان را بریده و اجساد را در خیابان ردیف می کنند تا برای کسانی که به فکر مقابله با آنها هستند، الگو باشد. این ها میراث ترس هستند که در کابل مستقر شده اند و وظیفه دارند نظم آن را حفظ کنند.

اکثر ساکنان شهر وحشت زده اند و خود را حبس کرده اند. با این حال، برخی به نشانه هایی اشاره می کنند که به نظر می رسد حقانی ها رفتار خود را بهبود بخشیده اند.

سر خط اخبار

پیاده سازی و پشتیبانی فنی وب سایت : طراحی وب سایت ، سایت ساز آسان