بین الملل

واگویه ، مسئول امنیتی گروه تروریستی داعش و برادر مفتیِ این گروه، توسط نیروهای امنیتی عراق در «نینوا» بازداشت شد.

 نیروهای ارتش عراق در سلسله عملیات‌های ضد تروریستی خود و در راستای ریشه‌کن کردن کامل گروه‌های تکفیری در این کشور به تازگی عملیات جدیدی را در استان نینوا انجام دادند.

در جریان عملیات مذکور «نزار علی بشیر النعمه» مسئول امنیتی گروه تروریستی داعش و برادر مفتیِ این گروه، توسط نیروهای امنیتی عراق بازداشت شد.

روز گذشته نیز مفتی فربه داعش در موصل عراق که روزگاری در عملیات اعدام مخالفان این گروه تروریستی دست داشته و فتوای منفجر کردن مرقد یونس پیامبر (ع) را صادر کرده بود،  دستگیر شد.

واگویه ، وزیر امور خارجه پاکستان گفت که ایران خواستار افزایش تنش ،مناقشه و درگیری در منطقه و جهان نیست .

به گزارش روز شنبه رسانه های پاکستانی، «شاه محمود قریشی» در پایان سفر دو روزه رسمی خود به آمریکا در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به دیدار وی با مقامات ایرانی پیش از سفر به آمریکا تصریح کرد سیگنال هایی که ما از مقامات ایرانی دریافت کرده ایم نشان می دهد که ایران به دنبال درگیری در منطقه نیست بلکه خواستار کاهش تنش با کشورهای همسایه خود است.

وی افزود:در دیدار اخیر با مقامات ایرانی، آنان موضوعات مختلف از جمله اختلافات با برخی دیگر از کشورهای منطقه را مطرح کرده و تاکید کردند که تهران در هر سطحی آماده تعامل هستند.

وزیر امور خارجه پاکستان در بخش  دیگری از سخنانش اظهار داشت در سفر به آمریکا با وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص اوضاع منطقه، تحولات افغانستان و تلاش ها برای تنش زدایی در خاورمیانه گفت وگو کرده است.

شاه محمود قریشی بنابر دستور عمران خان نخست وزیر پاکستان برای پیشبرد ماموریت صلح و تنش‌زدایی در منطقه و تببین مواضع این کشور مبنی بر مخالفت بر هرگونه درگیری در منطقه و مشارکت در ارتقای صلح، پس از سفرهای رسمی به جمهوری اسلامی ایران و عربستان، روز گذشته وارد نیویورک شد.

وی پس از دیدار با دبیرکل سازمان ملل، رئیس مجمع عمومی و رئیس دوره ای شورای امنیت و رایزنی درخصوص تحولات اخیر خاورمیانه، راهی واشنگتن شد.

وزیر امور خارجه پاکستان روز گذشته و امروز(شنبه) با سناتور "لیندزی گراهام"، عضو کمیته روابط خارجی در سنای آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه و رابرت وبرایان مشاور امنیت ملی دولت ترامپ دیدار کرد.

«جان رود» معاون وزیر دفاع آمریکا نیز به دیدار قریشی رفت و طرفین در این نشست تحولات اخیر در خاورمیانه را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وزیر امور خارجه پاکستان طی این دیدارها، مقامات آمریکایی را در جریان سفرهای اخیر خود به تهران و ریاض قرار داد و بر لزوم تنش زدایی و حرکت به سوی تعامل و گفت وگو تاکید کرد.

وی با اشاره به نگرانی شدید پاکستان نسبت به آنچه که بی ثباتی در همسایگی این کشور عنوان شد، گفت که اسلام آباد آماده است تا برای کمک به یافتن راه حل مناسب برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا، نقش آفرینی کند.

واگویه ، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که شرکت چینی که به خرید نفت از ایران مشغول است را در لیست تحریم‌های خود قرار خواهد داد.

به نقل از اردوپوینت، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه با اشاره به غیرقانونی بودن خرید نفت از ایران گفت: این مسئله غیرقانونی است و قوانین آمریکا را نقض می‌کند. ما سعی داریم تا تحریم‌های خود را بر تمام نهادهایی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند، تحمیل کنیم. یک نهاد یا شرکت چینی نیز درحال خرید محصولات ایرانی است و ما سعی داریم تحریم‌هایمان را علیه تمام کسانی که قوانین‌مان را نقض می‌کنند اعمال کنیم.

واگویه ، نخست‌وزیر کانادا از دولت ایران خواست به خانواده داغداران سانحه هواپیمایی اوکراینی غرامت پرداخت کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز جمعه از پرداخت 25 هزار دلار به 57 شهروند کانادا و 29  فرد مقیم دائم این کشور که در پرواز تهران- کی‌یف جان باختند خبر داد و از ایران خواست تا هرچه زودتر به خانواده داغ‌داران غرامت بپردازد.

وی در این خصوص گفت: این شرایطی خاص و پیشبینی نشده است چراکه تحریم‌هایی بین‌المللی علیه ایران وضع شده است و این خانواده‌ها در شرایط سختی قرار دارند. این خانواده‌ها در شرایطی خاص عزیزانشان را از دست داده‌اند.

ترودو در ادامه اظهار کرد: ما از ایران انتظار داریم تا به این خانواده‌ها غرامت بپردازد. من با این خانواده‌ها دیدار کردم و آن‌ها نمی‌توانند هفته‌ها صبر کنند. حال باید از آن‌ها حمایت شود. من نمی‌دانیم غرامت کاملی که ایران پرداخت می‌کند چقدر خواهد بود اما این پول مستقیم به حساب خانواده جانباختگان واریز خواهد شد. این پول به حساب دولت کانادا نخواهد رفت.

واگویه ، دیمیتری مدودف بعد از سخنرانی پوتین در مجمع فدرال روسیه به طور کامل استعفای دولتش را اعلام کرد. قرار است مدودف به عنوان معاون رئیس شورای امنیت روسیه انتخاب شود.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از اعضای دولت مستعفی خواست تا زمان تشکیل دولت جدید به عنوان دولت موقت به کار خود ادامه دهند.

پوتین ضمن تشکر از دولت دیمیتری مدودف خطاب به او و اعضای دولتش گفت: دوست عزیزم، دیمیتری مدودف و دیگر همکاران عزیزش در دولت از شما به دلیل تمام دستاوردهایتان در این مرحله از همکاری مشترک تشکر می‌کنم و رضایت خود را از نتایج تلاش‌هایتان ابراز می‌دارم.

رئیس‌جمهوری روسیه اضافه کرد: هرگز همه چیز تمام و کمال نبوده و نخواهد بود، امیدوارم شما را به زودی ببینم، با تک تک شما دیدار خواهم کرد و از شما می‌خواهم تا زمان تشکیل دولت جدید به طور کامل به وظایف خود عمل کنید.

پوتین همچنین به نخست وزیر مستعفی پست معاون رئیس شورای امنیت روسیه در امور دفاع و امنیت را پیشنهاد کرد.

پوتین اظهار کرد: دیمیتری مدودف به عنوان رئیس دولت فدرال روسیه حدود هشت سال در راس دولت بوده و احتمالا طولانی‌ترین دوره در این پست در تاریخ جدید باشد، ما توافق کردیم یک تیم ریاستی صریح و مشخص و نیز یک تیم دولتی ایجاد و رئیس‌جمهوری مسؤول همه چیز باشد اما در وهله نخست و قبل از هر چیز تیم ریاستی شامل مسائل امنیتی و دفاع و غیره خواهد بود.

پوتین تاکید کرد: مدودف همواره با مسائل ارتقای توانمندی نظامی و امنیتی در کشور سروکار داشته و تصور می‌کنم این ممکن باشد که از او بخواهم در آینده به طور مشخصا در این زمینه کار کند. همچنین در آینده نزدیک این کار را انجام خواهم داد و به او پیشنهاد نایب رئیس شورای امنیت را مطرح می‌کنم.

رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد: اگر نیاز به قانونی برای ایجاد پستی جدید در شورای امنیت برای نخست وزیر باشد، آماده این کار هستم و اگر نیاز به انجام تغییرات در قانون کنونی و چارچوب تشکیلاتی است می‌توانم این کار را انجام دهم، در آینده نزدیک از نمایندگان خواهم خواست این حمایت را داشته باشند. باید وکلا و مشاوران حقوقی ارزیابی‌های مناسی را ارائه کنند.

پیشتر دیمیتری مدودف،‌ نخست وزیر روسیه در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین بعد از سخنرانی او در مجمع فدرال این کشور در جریان اعلام استعفای خود این چنین گفت: عزیزم ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس‌جمهوری روسیه تنها اولویت‌های کاری در کشور برای سال آینده را تعیین نکرد بلکه تعدادی از تغییرات مهم در قانون اساسی روسیه را نیز مشخص کرد.

مدودف گفت: زمانی که بخواهیم این تغییرات را اجرایی کنیم که ترجیحا بعد از رایزنی و مشورت خواهد بود و همانطور که گفته شد تغییرات مهمی نه فقط در مفاد قانون اساسی بلکه می‌تواند موازنه قدرت در روسیه را به طرز چشمگیری تغییر دهد.

نخست وزیر مستعفی روسیه افزود: تغییرات در سه حوزه قوه مقننه، مجریه و قضائیه خواهد بود و در این راستا ما به عنوان دولت فدرال روسیه باید برای رئیس‌جمهوری فرصت اتخاذ تصمیمات لازم در این زمینه را فراهم کنیم. در این شرایط تصور می‌کنم طبق ماده ۱۱۷ قانون اساسی روسیه درست باشد که دولت روسیه در جهت شکل‌گیری کنونی استعفا کند.

پوتین سومین رئیس جمهوری روسیه از زمان فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ بود.

پوتین در سخنرانی سالانه خود در مجلس، پیشنهاداتی مبنی بر تغییر قانون اساسی داد. این پیشنهادات می‌تواند به تداوم حضور او در قدرت منجر شود.

رئیس‌جمهوری روسیه در سخنانش گفت: دوره ریاست‌جمهوری در آینده باید محدود به دو دوره باشد.

چهارمین دوره ریاست جمهوی پوتین در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد و طبق قوانین فعلی او نمی‌تواند دو باره برای این سمت انتخاب شود.

رئیس‌جمهوری روسیه خواهان افزایش اختیارات شورای دولتی شده که ریاستش با اوست و طرحی را پیشنهاد داده که به موجب آن مجلس، وزیران دولت را منصوب می‌کند. البته رئیس‌جمهوری اختیار اخراج آنها را خواهد داشت.

واگویه ، یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت، چنانچه عراق سامانه‌های دفاع هوایی اس ۴۰۰ از روسیه خریداری کند با تحریم‌های آمریکا مواجه می‌شود.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این سخنان تهدیدآمیز جوی هود، از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه در مراسم موسسه میدل ایست مطرح شد.

او گفت: چنین خریدی تحریم‌هایی را به دنبال دارد، بنابراین ما به شرکایمان پیشنهاد می‌کنیم تا دست به چنین اقدامی نزنند.

پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از اعضای پارلمان عراق گزارش داد، بغداد تصمیم به خرید یک سامانه دفاع هوایی از روسیه دارد؛ در شرایطی که کرملین در تلاش است تا حضورش در خاورمیانه را افزایش دهد.

همچنین ماه اوت یکی از نمایندگان پارلمان عراق گفته بود ممکن است عراق در آینده به چنین سامانه‌های دفاعی نیاز پیدا کند اما متذکر شد خریداری اس ۴۰۰ روسی به روابط بغداد با واشنگتن لطمه می‌زند. به گفته او عراق نباید روابط خود با امریکا را خراب کند چون "آمریکا خواهان دفاع از این کشور در برابر خطرات خارجی و داخلی است".

واگویه ، یک مسؤول دولت اوکراین از آمادگی این کشور برای اعزام ۲۰ نیروی نظامی به عراق جهت حمایت از هیات ناتو در آنجا خبر داد.

به نقل از خبرگزاری اینترفاکس روسیه، دیمیتری کولیبا، معاون نخست وزیر اوکراین در امور همکاری با اتحادیه اروپا و ناتو گفت که کشورش آمادگی خود برای اعزام ۲۰ نیروی نظامی به عراق جهت حمایت از هیات پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آنجا را به مسئولان ناتو اعلام کرد.

کولیبا اظهار کرد: به معاون دبیرکل ناتو گفتم پس از آنکه ناتو فعالیت‌های خود را در عراق از سر گرفت، اوکراین برنامه‌هایی برای اعزام ۲۰ نیروی نظامی جهت حمایت از هیات ناتو در عراق در نظر دارد.

معاون نخست وزیر اوکراین افزود: اینکه ناتو از کی‌یف خواسته شریک عملیاتی آن در عراق باشد، نشان می‌دهد این پیمان به ارزش تجربیات و سطح حرفه‌ای نظامیان اوکراینی معترف است.

به گفته کولیبا، معاون دبیرکل ناتو نیز اظهار کرد، ناتو برای مشارکت اوکراین در هیاتش در عراق اهمیت بسیاری قائل است.

طبق اظهارات این مسؤول دولت اوکراین، دو طرف ضمن توافق درباره گام‌های مشترک برای آغاز اجرای اصل جدید ناتو یعنی "یک شریک، یک برنامه"، درباره افق‌های استراتژی امنیت ملی اوکراین گفتگو کردند.

واگویه ، وزیر انرژی عربستان تاکید کرد: دونالد ترامپ باید بتواند هر کاری که می‌خواهد انجام دهد.

به نقل از سایت النشره، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در کنفرانسی درباره انرژی اظهار کرد: دونالد ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) باید بتواند هر کاری که تمایل دارد در زمینه امنیت بین‌المللی انجام دهد.

وی افزود: او می‌تواند هر کاری می‌خواهد بکند، او مسلما مقابل من یا هر شخص دیگری در این اتاق مسؤول نیست.

این اظهارات وزیر انرژی سعودی در سایه رصد رویدادهای خاورمیانه از سوی ناظران بازار نفت مطرح شد؛ رویدادهایی که با شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس،‌ نایب رئیس حشد شعبی دگرگون شد.

سر خط اخبار

پیاده سازی و پشتیبانی فنی وب سایت : طراحی وب سایت ، سایت ساز آسان