اخبار اصلی

واگویه، سجاد علیپور_بر هیچکس پوشیده نیست اصالت و رسالت شوراهای شهر به عنوان یک نهاد مردمی، بر پایه تصمیم سازی شهروندان در راستای مطالبات و نیازهای موجود در شهر تعریف می شود و در شرایط ایده آل جمعی از منتخبین مردم با تخصص های مورد نیاز و رای مستقیم جامعه مدنی در آن حضور خواهند یافت که هر چقدر تنوع تخصص ها مرتبط با نیازهای شهر باشد به طور حتم شورای کاربردی و کارآمدی جهت برون از مشکلات شکل خواهد گرفت.
بنا بر اصل فوق یقینا کارنامه شورایی را می توان موفق ارزیابی کرد که با بکارگیری نظرات کارشناسی از مشاورین متخصص(که طبیعتا نخبگانی از بین شهروندان خواهند بود) با مدیریت منابع و تحلیل و درک صحیحی از وضعیت موجود، اولویت های خود را بر پایه نیاز و مطالبات شهروندان طبقه بندی کرده و میزان و اِشل ارزیابی آنها از عملکرد شورا رضایت شهروندان باشد.
متاسفانه در ادوار شوراها خلا «شهروند محوری» در سیاست های خرد و کلان باعث ایجاد فاصله روزافزون بین مردم و مدیریت شهری و در راس آن پارلمان محلی گردیده است و عدم اقبال شورانشینان به این رویکرد دلیلی جهت دلسردی شهروندان از منتخبین خود در شوراها می گردد.
باید در نظر داشت بواسطه سالها زیست و شناخت کافی از نقاط قوت و ضعف زندگی شهری، این عموم شهروندان هستند که بهترین مشاور برای منتخبین خود خواهند بود و اعضای شورا می توانند با تعریف یک ساز و کار چابک اطلاع رسانی و اطلاع یابی این پل ارتباطی حائز اهمیت را تشکیل داده و در مسیر رضایت شهروندان گام بردارند.

واگویه،  اخیرا هیات بوکس گیلان قصد برگزاری وبینار داوری باحضور دو داور طراز اول را دارد که البته و به صورت کاملا اتفاقی یک نفر از این دو بزرگوار رئیس هیات استان می باشد!! برگزاری این قبیل برنامه های آموزشی امری پسندیده و قابل تقدیر است لیکن ذکر چند نکته در این باب جای تعمق دارد.
اول الزام به مشارکت همه داوران در دوره می باشد که باعث بروز برخی شائبه ها گردیده است و اصرار هیئت و ریاست محترم به این الزام و اجبار جای سوال است!!!
دوم پرداخت هزینه بابت شرکت در دوره به حساب هیات است
حال سوال اینجاست
ارتقای سطح داوری و مربیان و.... جز وظایف رئیس هیات استان به عنوان مدیریت ستادی در جهت پشتیبانی، تدارکات و توانمندسازی پرسنل میباشد یا خیر؟
دوم ورود و خروج هر گونه درآمد و هزینه در مجموعه سازمانی باید با مجوز انجام پذیرد لذا ارائه شماره حساب و مبلغ واریزی به هیات بر اساس کدام مجوز صورت گرفته است و اگر هم مجوزی باشد فی النفسه خود مغایر با وظایف ستادی رئیس هیات است چرا که این فرد در این جایگاه خود می بایست تامین درآمد نماید.
سوم اگر شخصی توان پرداخت مبلغ تعیین شده را نداشته باشد از شرکت در دوره محروم خواهد شد؟
آیا با این روند آبرو حقیقی و حقوقی وی زیر سئوال نمیرود؟ و این خود نشان از بی عدالتی نیست؟ لذا میتوان نتیجه گرفت که در سیستم مدیریتی تفکر درآمد زایی دچار معضل بوده کما اینکه پاره ایی از مسئولین برای حل مشکل منابع مالی دست در جیب مردم میکنند که این خود از معضلات مدیریت در بخش درآمد وهزینه است....
لذا انتظار میرود رییس هیات جهت توانمندسازی نیروهای خود به جای تامین اعتبار از جیب این افراد به وظایف ماهیتی خود یعنی پشتیبانی و تامین منابع مالی و تدارکات به طرق مقتضی بپردازد.

سه شنبه, 07 ارديبهشت 1400 ساعت 12:56

آسیب شناسی و چالش های مدیریت بحران شهری

مشاور شورای اسلامی شهر رشت گفت :یکی از ابعاد کلیدی توسعه پایدار شهری قابلیت شهر در آمادگی، پاسخگویی و بازیابی در برابر تهدیدات، بلایا و تغییرات شدید و ناگهانی با حداقل آسیب به ایمنی و سلامت عمومی و اقتصاد و امنیت شهری است.

 

واگویه،  لاله طالبی ، با تاکید بر اینکه امروزه مدیریت شهری باید شهر را به صورت شبکه ایی پایدار از سیسنم های کالبدی و جوامع انسانی در نظر گیرد و در حوادث باید به هردو بخش توجه ویژه نمود تا شاهد کاهش آسیب پذیری در برابر سوانح در آینده باشیم . چنین شهری در برابر حوادث شکست نمی خورد و کمترین آسیب به بخش فیزیکی و غیر فیزیکی شهر وارد می شود.
این کارشناس برنامه ریزی شهری بیان داشت: فرسودگی شهری و حجم آن باید با سه مولفه نفوذ ناپذیری، ریزدانگی و عدم استحکام بررسی و تحلیل شود. آسیب پذیری و فرسودگی ساختمانهای خصوصی و عمومی، تاسیسات شهری نظیر شبکه آب، گاز، مخابرات و راهها و بخصوص پل ها ، عدم پاسخگویی ظرفیت جابجایی در شبکه راهها در زمان رخداد بحران و خطر انسداد معابر از مسایل مهمی است که در مدیریت شهری باید به آن توجه و از چالش های اصلی مدیریت بحران شهری می باشد.
این پژوهشگر با بیان اینکه از نظر بعد اجتماعی در فضای شهر باید فرآیند انطباق ظرفیت های جامعه نظیر سرمایه اجتماعی، توسعه اقتصادی، اطلاعات و ارتباطات و مهارت های اجتماعی با شرایط پس از وقوع حوادث تعریف جامع و رویکردی شود. وضعیت نامطلوب محلات در بافت فرسوده یکی از تهدیدهایی است که سلامت شهروندان را با مخاطره جدی روبرو خواهد ساخت. این مسئله لزوم برنامه ریزی برای افزایش میزان آمادگی روانی اجتماعی شهروندان را مشخص می نماید. ظرفیت های محلی و بهره گیری از روش های مشارکتی در راستای افزایش آگاهی مقابله با مخاطرات ضروری است
وی افزود : از مهم ترین چالش های حوزه مدیریت بحران شهری عدم تحقق مدیریت یکپارچه و جامع در حوزه ایمنی و مدیریت است. این موضوع به خصوص در نهادینه نشدن سیستم یکپارچه مدیریت بحران در نهادهای مرتبط، عدم همکاری و همکاری موثر و کافی نهادهای داخل و خارج مدیریت شهری در حوزه مدیریت بحران، نقصان در داده ها و اطلاعات منسجم و آماری و قابل اعتماد مورد نیاز برای تصمیم گیری و عدم اشتراک گذاری داده های موجود به سبب نبود مکانیسم قانونی برای ارتباط بخش های گوناگون نمایان و آشکار تر است.
طالبی کارشناس برنامه ریزی شهری در پایان تاکید کرد : مشارکت شهروندان در مرحله پیشگیری و امداد رسانی، اسکان موقت و بازسازی در زمان پس از رخداد سانحه و حوادث شهری می تواند بسیار اثر بخش در مدیریت بحران شهری و یکی از گام های مهم هکاری با مدیریت شهری در این حوزه محسوب شود.عدم هماهنگی و انتظارات غیر واقعی شهروندان از سازمان ها و نهادهای خدمات اضطراری، خسارات مادی و انسانی قابل پیشگیری را افزایش داده، لذا آگاهی بخشی به شهروندان در زمینه ی وظایف سازمان ها و جلب مشارکت شهروندان جهت کاهش خسارات حوادث از اصلی ترین اقدامات در این زمینه محسوب خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر رشت در یکصد و نود و سومین جلسه علنی این شورا با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص جذب حداکثری و التزام عملی مسئولین به قانون اساسی خواستار اجرای اصول این قانون در خصوص احراز صلاحیت نامزدهای شورای اسلامی شهر گردید.

واگویه،  دکتر احمد رمضانپور نرگسی با بیان این مطلب که انتخابات شاخص قابل توجه ای در تثبیت جمهوریت نظام اسلامی می باشد از جایگاه منتخب و نماینده مردم شهر به فرماندار توصیه کرد که تصمیم گیری در این مورد به نوعی حق الناس محسوب می گردد و باید کمال دقت در این مقوله رعایت گردد تا خدایی ناکرده با تضییع حقوق افراد اعتماد مردم از نظام اسلامی و انقلاب مردمی سلب نگردد چرا که همگان علی الخصوص مسئولین در ازای خون شهدا پاسخگو هستیم.

منتخب اول شورای شهر با تقدیر از زحمات نیروهای امنیتی و نظارتی در خصوص تلاش های چهل ساله در راستای ابقا و تثبیت نظام اسلامی خواستار تعامل ویژه با هیئت اجرایی در زمینه احراز صلاحیتها گردید.

سخنان ریاست شورای شهر رشت از جایی که دقیقا بر پایه مطالبات مردمی مطرح گردید بازخورد بسیار مثبتی از سوی مردم و بسیاری از مسئولین داشت و طیف های مختلف سیاسی فارغ از جناح بندی ها از رمضانپور جهت اتخاذ این موضع که نمادی از مردم سالاری مسئولین در یک انقلاب مردمی می باشد تقدیر کردند و فرماندار رشت نیز به عنوان ریاست هیئت اجرایی به همین شیوه و بنا بر قانون عملکرد مورد قبولی را در اعلام نتایج این هیئت ارائه کرد لیکن در این بین شاهد دلواپس های مغرضی بودیم که نان و معاش آنها در ایجاد تفرقه و نفاق می باشد.

به عنوان مثال و بنا بر انتظارها یکی از بنگاههای خبر پراکنی ( شما بخوانید لجن پراکنی) شمال کشور که در باج خواهی و نشر اکاذیب ید طولایی داشته و در بدنامی شهره خاص و عام است با هدف تشویش اذهان عمومی اقدام به تحریف سخنان رییس شورای شهر رشت کرده تا از این راه با ایجاد فضای تنش مانع سیر طبیعی بررسی صلاحیتهای انتخابات گردد.

قابل توجه است این تیم بزه کار، فاسد و غیر بومی در کارنامه حرفه ای خود مکررا اقدام به اعمال خلاف قانون، منافی عفت و تهدید و تجاوز به حقوق دیگران را داشته و در این خصوص بارها احکام قضایی از جمله اخراج از مناصب گذشته خود را دارند و مبادرت به این قبیل رفتارها نشانگر هویت ناروا این افراد می باشد.

به طور حتم مخاطبین و شهروندان با توجه به سبقه و عقبه کثیف این افراد و شرایط معلوم الحال اطرافیان و خانواده آنها هیچ گاه تحت تاثیر فرافکنی ها قرار نگرفته و از مواضع قانونی منتخبین محبوب خود کما فی السابق حمایت می کنند.

واگویه، متن این پیام به شرح زیر میباشد:

بسم رب الشهدا

گیلان صدر/ نظر به افزایش تعداد مبتلایان و جانباختگان کرونایی و قرمز شدن وضعیت شهر رشت، و با توجه به منویات مقام معظم رهبری در حمایت از مدافعان سلامت، و به تأسی از فرزند شهیدمان و دیگر شهدای مدافع حرم که برای امنیت مردم از جان شیرین خود گذشتند،جهت سلامت شما و به احترام کادر محترم درمان،علی رغم تمهیدات فراوان صورت گرفته ترجیح دادیم تا مراسم پنجمین سالگرد شهید مدافع حرم سعید مسافر را در زمانی مناسب تر برگزار کرده و به جای آن بسته های معیشتی و بهداشتی رایگان در همان زمان و مکان بین شهروندان محترم توزیع گردد. باشد که مرضی رضای الهی قرار گیرد. خانواده شهید سعید مسافر

در پی تصمیم ارزشمند خانواده شهید مسافر در خصوص عدم برگزاری مراسم یادبود،  دکتر ارسلان سالاری، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی پیامی از خانواده این شهید گرانقدر قدردانی کرد.

خانواده محترم شهید مدافع حرم سعید مسافر

از اینکه به احترام کادر درمان و سلامتی مردم عزیز، از برگزاری مراسم شهید عزیزمان صرف نظر نمودید، به نمایندگی از کادر درمان استان گیلان کمال تشکر و قدردانی را دارم. این حرکت شما، نشان از بصیرت والا و ادامه راه فرزند شهیدتان در راه امنیت جامعه می باشد. این اقدام انقلابی، در اذهان عموم مردم به خصوص مجاهدان عرصه سلامت باقی خواهد ماند.
ارادتمند شما

دکتر ارسلان سالاری
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان

احمد رمضانپور نرگسی تأکید کرد: برگزاری انتخابات بر عهده دولت و اجرای آن در اختیار فرمانداری‌ها و هیئت نظارت است، در کنار این الزامات مراجع ای نیز برای بررسی و نظارت وجود دارد.

واگویه،  در یکصد و نود و سومین جلسه علنی شورای شهر رشت احمد رمضانپور نرگسی ریاست شورا با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای پنجم شهر رشت در سال ۱۴۰۰، گفت: امیدواریم در ۱۲۹ روز باقی‌مانده از این دوره شورا توفیق آن وجود داشته باشد که بتوانیم خروجی مثبت برای توسعه شهر و خدمات و رفاه برای شهروندان ایجاد نماییم.

وی با آرزوی سلامتی و توفیق برای مردم ایران، استان گیلان و شهر رشت، خاطرنشان کرد: از خداوند منان می‌خواهم که این ویروس کرونا از کشور و جهان ما برون برود و آرامش روحی و روانی برای ما ایجاد شود.

رئیس شورا با اشاره به در پیش بودن ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ و برگزاری انتخابات شورای اسلامی و ریاست جمهوری، گفت: امیدوارم همانند فرمایشات مقام معظم رهبری یک حضور حداکثری اتفاق بیفتد و این حضور حداکثری مشروعیت نظام، حکومت و دولتمان به رخ دشمنان و مخالفین نظام مقدس جمهوری اسلامی برسد، برای رسیدن به این حضور حداکثری نیازمند الزاماتی هستیم و این ایجاد الزامات در اختیار هیئت‌های اجرایی است. رمضانپور نرگسی تأکید کرد: برگزاری انتخابات بر عهده دولت و اجرای آن در اختیار فرمانداری‌ها و هیئت نظارت است، در کنار این الزامات مراجع ای نیز برای بررسی و نظارت وجود دارد.

وی افزود: بنده طی صحبت‌هایی که با مراجع امنیتی و نظارتی داشته‌ام، نظر دوستان بر این بود که مشارکت حداکثری انجام شود و بنده نیز راهکارهایی را نیز ارائه دادم؛ اما آنچه مهم است این است که ما باید بر اساس مُر قانون عمل کنیم، بنده به‌عنوان نماینده مردم در این جایگاه و به‌عنوان فردی که در حد بضاعت خودش سعی کرده است در انقلاب و ثبات نظام نقش داشته باشد، به فرماندار شهرستان رشت تذکر می‌دهم. مردم ما همواره پای این انقلاب و در کنار رهبری ایستادند و در جنگ‌های داخلی و برون‌مرزی تلاش و ایستادگی کردند و توطئه‌های دشمن و تحریم‌های سخت نظام سلطه را پشت سر گذاشته‌اند و بنده معتقدم نباید به این مردم سخت گرفت.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: امروز ما در عرصه انتخابات با دو مشکل اساسی مواجه هستیم که مانع از تحقق منویات مقام معظم رهبری می‌شود. ما باید زمینه را فراهم کنیم تا این نگاه تحقق یابد. امروز مردم به هر دلیلی دلسرد، دل‌زده و بی‌انگیزه‌اند. امروز فرزندان این انقلاب و مردم آمده‌اند پای انقلاب بایستند و ادامه‌دهنده راه انقلاب باشند، بنده به آقای فرماندار تذکر می‌دهم، به اینکه به صرف گزارش یک نهاد نظارتی حق ندارد در مورد افراد اظهارنظر کند.

رمضانپور اظهار داشت: اینکه اگر فردی قرار است رد صلاحیت بشود باید مستندات قانونی برای آن وجود داشته باشد، اگر موردی وجود دارد باید مستندات قانونی برای آن وجود داشته باشد، نه اینکه با یک گزارش که معلوم نیست چگونه ارائه‌شده و فرد ارائه‌کننده آن پیش از انقلاب را دیده است یا خیر، جریان منافقین و زمان جنگ را دیده باشد یا خیر و حالا دری به تخته خورده است و جایگاهی پیدا کرده و جانشین خون شهدا شده و یک گزارش از روی غرض‌ورزی ارائه کرده است و همان تبدیل به مستند شده است.

وی اذعان داشت: بنده به آقای فرماندار تذکر می‌دهم. آقای فرماندار باید در برابر این‌گونه گزارش‌های بدون مستند ایستادگی کنند، هیئت نظارت نیز باید چنین کاری انجام دهد. این موضوع برای مراجع نظارتی نیز باید چنین باشد. انقلاب ما صاحب دارد. صاحب این انقلاب امام زمان (عج) است، صاحب این انقلاب خون شهدایی است که به‌ناحق ریخته شده است، امروز ما وارث این عزیزان در این منطقه هستیم و اگر بخواهیم سلیقه‌ای و گروهی عمل کنیم نمی‌توانیم پاسخ این خون‌ها را بدهیم و نمی‌توانیم هدف مقام معظم رهبری را تحقق بخشیم. ما باید تلاش کنیم تا مردم این دلسردی و دل‌زدگی و بی‌انگیزگی را کنار بگذارند و مردم با آرامش خاطر پای‌کار حضور یابند.

رئیس شورای شهر رشت تصریح کرد: بنده از برگزارکنندگان و مجریان و نظارت‌کنندگان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا می‌خواهم آنچه قانون گفته است را عمل کنند و از اعمال سلیقه‌های شخصی و خانوادگی و گروهی و حزبی دست بردارند تا شاهد حضور حداکثری مردم باشیم تا ضربه‌ای دیگر به مخالفین نظام بزنیم.

محمد حسین واثق کارگرنیا گفت: اعلام خبر تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری، در این روزها که مشکلات اقتصادی موجب تحمیل فشارهای مضاعف به خانواده ها شده است ، خبری خوش و امیدوار کننده برای پیش رو بودن روزهای بهتر است.

واگویه،   کارگرنیا با دربرگیری تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری اظهار کرد: برابر مكاتبه مديركل محترم امور شهري و شوراها، تمامی نیروهای شاغل در شهرداری اعم از رسمی، پیمانی، قرار دادی، کارگری، شرکتی یا پیمانکاری و کلیه نیروهایی که به هر نحو در مشاغل اصلی و تخصصی شهرداری اشتغال دارند مشمول این مصوبه قانونی می شوند.

کارگرنیا با تاکید بر اینکه پس از سال ها انتظار عدالت در باره این قشر از جامعه اِعمال شد گفت: متاسفانه در برخی مواقع شاهد انجام بی عدالتی هایی توسط برخی از شرکت های پیمانکاری بودیم و به حول الهی و با پیگیری های مسوولین ذیربط و حمایت های قابل تقدیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بالاخره این مهم به نتیجه رسید.

وی با بیان اینکه در دین مبین اسلام به پرداخت حق کارگر تاکید شده است تصریح کرد: متاسفانه نادیده گرفتن روزهای فعالیت، ساعات اضافه کاری، عدم محاسبه جمعه کاری ها و… از جمله مواردی بود که همواره برخی از نیروهای شرکتی و پیمانکاری نسبت به آن گلایه داشتند و به یقین با اجرای این قانون ، دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهند بود.

کارگرنیا با اشاره به اینکه خبر تبدیل وضعیت ، خبری خوش و امیدوار کننده و عیدی بزرگی برای خانواده بزرگ شهرداری رشت است بیان کرد: امیدوارم با تلاش های نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در بخش های دیگر از جمله تعیین تکلیف معلمین شاغل در مدارس غیرانتفاعی و… نیز چنین اخبار خوبی به زودی به گوش برسد و این مهم نشاط و امنیت روانی جامعه را نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه بنده پیش از این نیز اجرایی شدن تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری را اجرای واقعی عدالت اعلام کرده بودم افزود: این خبر در روزهای نخست سال ۱۴۰۰ بسیار خوشحال کننده بود و به نوبه خودم از تمامی افرادی که در تحقق آن نقش ایفا کرده اند سپاسگزارم.

شنبه, 07 فروردين 1400 ساعت 10:43

جولان کرونا و افزایش نگرانی مردم

 محمد حسین واثق کارگرنیا گفت: با افزایش حضور مسافرین در شهر رشت ، آمار ابتلا به کرونا رو به افزایش بوده و این موضوع موجب نگرانی شهروندان و كادر پزشكي مدافعين بي ادعاي سلامت شده است.

واگویه،  وی با ابراز گلایه از باز بودن مسیرهای ورودی به استان گیلان و شهر رشت افزود: ازدیاد جمعیت در بازارهای رشت، ترافیک سنگین در جاده ها و خيابانهاي شهر حاکی از حضور مسافرین از اقصی نقاط کشور در شهر رشت است و این مسئله زنگ خطری جدی در روزهای کرونایی محسوب می شود.

کارگرنیا با تاکید بر اینکه میهمان نوازی مردمان رشت همواره زبانزد بوده، گفت: میهمان نوازی مردمان رشت همواره زبانزد خاص و عام بوده و هست، اما در روزهای جولان بیماری کرونا، انتظار می رود، مسئولين با اتخاذ تدابير لازم از سفرهای غیر ضروری به این شهر جلوگيري نموده، تا موجبات نگرانی و نا امني برای مردمان این شهر فراهم نشود.

وی با اشاره به اینکه انتظار می رود پیش از بحرانی شدن وضعیت ، مسئولین چاره ای در این خصوص بیاندیشند افزود: یقینا در صورت افزایش ابتلا به کرونا ، آمار مرگ و میر نیز افزایش پیدا کرده و عليرغم همه تلاشهاي مضاعف کادر درمان، و محدوديتهايي كه مردم تحمل مي نمايند، موجب تحميل هزينه هاي سنگين به مردم در ابعاد مختلف می گردد و خدای ناکرده ممکن است خانواده های بسیاری را همچون روزهای نخست شیوع کرونا به سوگ عزیزان بنشاند.

کارگرنیا با تاکید بر اینکه کرونا یک واقعیت تلخ است گفت: در شرایطی که بسیاری از شهروندان فهیم رشت ، حتی برای انجام دید و بازدیدهای ایام نوروز ، به صورت تلفنی و مجازي با اقوام و عزیزان خود ارتباط بر قرار كرده و به منظور رعايت دستورالعملهاي کرونایی از منازل خود خارج نشده اند، حضور انبوه مسافران از دیگر شهرها قابل قبول نیست و انتظار می رود، در اين خصوص متصديان امر با جديت و قاطعيت بيشتري عمل نمايند.

سر خط اخبار

پیاده سازی و پشتیبانی فنی وب سایت : طراحی وب سایت ، سایت ساز آسان